| nyoentox2002 a întrebat:

Aveti niste motive ca urâți să stați la casă? Eu stau la casă cu parinții mei si urăsc să stau la casă, vreau să mă mut la bloc!

66 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La casa cu familia, la bloc un dormitor si sufragerie bucatarie si ce mai e acolo singur, asa merge. Legat de vecini cu urlaturi si scandal scoti pusca si vezi cum o tulesc dupa usa apoi o incuie, nu ajungem chiar asa dar exista sisteme antifonice care te fac sa nu auzi nimic de la vecina sau vecin. si nici ei pe tine nu te aud. Orice problema la bloc se reclama la administrator sau politia imediat da amenda doar le convine si problematicul isi vede de viata. Intr-adevar sa stea cineva deasupra la bloc am patit-o in Spania cand era o baba care mai mergea cand se insera si auzeam zgomote simple nu deranja, apoi tocuri de la fisa uneori pe la 5 sau 6 dimineata, noaptea rar sau deloc. In rest vecinii oameni faini totul bine, in RO erau multi pensionari putini tineri nu era scandal la bloc fiind la etajul 4. In ultima perioada auzeam tot asa o baba se tot fataia prin apartament noaptea si ma mai trezeam uneori dar nu i.am zis nimic sa nu iasa scandal. Cum mai am insomnii uneori era si din cauza aia ca ma sculam la orice zgomot mic sau fin

| Adry05 a răspuns:

Să te fi prins starea de urgență într-un apartament mic de 2 camere să vedem dacă mai făceai fițele astea de prințesă acum

| nyoentox2002 explică (pentru Adry05):

Ai mai mult de munca la casă, trebuie sa sapi, sa smulgi buruiana, la bloc nu ai griji ca trebuie sa ai grijă de grădină! Eu sunt facut sa stau la bloc nu la casă

| Adry05 a răspuns (pentru nyoentox2002):

și ce? tot merită, faci pentru confortul tău, tot fițe mi se par, sincer. să știu că am o grădină frumoasă unde să stau să mă relaxez nu m-ar durea că smulg niște buruieni o dată la nu știu câte zile

| nyoentox2002 explică (pentru Adry05):

Tu poate esti facut sa stai la casa dar eu nu, la bloc cheltuielile sunt mai ieftine

| Pasiunepentrumasini a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si?
Ti se va rupe mâna de putina munca?
Tare v-ati modernizat
Ati uitat de unde ati plecat
Uite, eu stau la casa la tara, nu trebuie sa mulg ca vaci nu am, la grădina îi putina munca, daca dau cu motocoasa odata in 2-3 săptămâni nu mi se rupe mâna, si omule, la tara is oamenii aia faini cu care daca te întâlnești pe drum stai si vorbești si juma' de oră
Uite ca eu am 16 ani si fac toate astea
Stai ca acum ca vine sezonul de iarna iau si drujbă
Muncesc ce pot
Ajut pe ai mei nu is răsfață ca ohh doamne, sa nu te ridici de pe scaun ca faci febra musculara cum is unii
Putina munca trebuie si te mai si tine sănătos
Iarna crap lemne, acum ca am crescut si am 16 ani iau si drujbă si le tau cu drujbă sa nu deie ai mei bani la altii ca sa vina si le taie
Deci eu deja le am cu motocasa si drujba de la 16 ani, altii din bloc la vârsta mea nici o sapa nu ar stii sa tina in mâna apoi drujbă sau norocoasă
Sau daca as pune sa amestece si mie 2L de benzina cu 50ml de ulei roșu ar sta si s-ar uita chiar daca as zice din benzina si din ulei cat sa puna
Eu atata va zic, de putina munca nu o sa patiti nimic

| nyoentox2002 explică (pentru Pasiunepentrumasini):

Mai degraba sa fac curat in casa adica in apartament la mine, decat munca de afara:agricultura, buruieni bleeah

| Pasiunepentrumasini a răspuns (pentru nyoentox2002):

Aia ii munca de femeie(cred ca esti baiat nu?)

| Pasiunepentrumasini a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca esti femeie se intelege

| nyoentox2002 explică (pentru Pasiunepentrumasini):

Si ce contează daca nu sunt femeie, esti la bloc nu trebuie sa ai grijă de nicio grădină, tot curatenie prin casa trebuie sa fac daca ma mut singur!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sa zici mersi ca stai la casa, ca poti sa adormi linistit, ca nu ai drogati si betivi in fata blocului care urla toata seara si sparg sticle si fac covor de seminte in fata blocului. Iti smulg eu buruienile daca faci pe politistul pe la mine pe la bloc. rolling on the floor) bucura-te ca ai aer curat, liniste, ca poti sa mananci ceva bio din gradina, ca poti sa stai la aer cand vrei si cat vrei, ca poti sa admiri stelele seara. Daca vrei haos, muta-te la bloc. Apa calda cu portia, cand nu au "lucrari", nu cand ai tu chef sa iti faci baie, babe nebune, betivi si drogati pe la bloc de iti e si frica sa mai iesi la mega dupa paine, plictiseala, auzi rasetele vecinului, muzica lui, cand face baie, cand se cearta, cand ii vibreaza telefonul...o minunatie sa stai la bloc. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Eu stau la curte inconjurata de asemenea oameni si nu am nici macar intimitate. Nu am aer curat, soare, liniste, sunt ca intr-o inchisoare,. Am haos, un vecin in peretele meu cu galagia la miezu noptii si cel de partea opusa tot langa mine este si cu galagia in zori. Eu imbatranesc ca nu pot sa traiesc in situatia asta, nu ies din curte.Si nu am apa nici caldura cand se opreste curentul.. Cand eram mica da aveam babe care ieseau la poarta cu scandal cand ma vedeau trecand.
Depinde, pentru ca "pereti de carton" nu inseamna ca exista numai la blocuri nici la toate blocurile.

| nyoentox2002 explică (pentru Aasdfghj):

Aici depinde, la bloc e mai multa liniste ca nu ai vour sa dai muzica tare, daca vrei ajutor la casă, nu te aude nici dracu.Fiecare cu avantajele si dezantaje!

| Aasdfghj a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tocmai ce iti spusesem ca la bloc nu este liniste dar ma rog... laughing) Daca tu crezi ca ai putea sa ai vecini draguti care sa nu faca galagie te inseli amarnic. Bafta in mutarea ta spre bloc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai vrea asta?

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Ai mai mult de munca la casă, trebuie sa sapi, sa smulgi buruiana, la bloc nu ai griji ca trebuie sa ai grijă de grădină si dr asta

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Aaa, de lene. Oribil sa renunt la confortul casei sa stai intre 4 pereti sa asculti besinile vecilinor ca ti e lene sa dai cu matura

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Cu matura dai si la bloc dar e nasol la casa ca trebuie sa smulgi buruiana, sa tai iarba si alte treburi!

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sa imi dai o casa acum ti as sapa toata curtea in fiecare zi numa sa nu mai stau la bloc

| Mosotti a răspuns (pentru nyoentox2002):

AAA, pai lasa-i pe parinti sa faca si tu n-ai treba, zi-le ca nu suporti sa faci alea si aia e! Stai acolo ca si asa s-a zis ca trebuie sa mai vina un cutremur mare ca i n 1977. Nu se stie cand, dar va veni.
Cu distanta ce treaba ai tu? N-au parintii masina sa te duca?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu îți dorești asta. Să îți dorești să ai casa ta.

| nyoentox2002 explică (pentru sadrian46):

E greu sa iti iei casă in ziua de azi, inainte era altfel pe timpul lui ceaisescu, daca nu aveai loc de munca iti cauta loc de de munca di primeai si apartament apropr moca, doar plateai o taxă mititică o dată pe an

| sadrian46 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Așa este, este greu. Cât de greu? Lasă vremurile apuse.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am, personal imi place oriunde.

Tu stai la casa, am inteles ^^

Munceste, invata si muta-te la oras intr-o chirie sau ceva daca tot asta vrei.

| Mosotti a răspuns:

Dde ce vrei la bloc ca sa pici la cutremur cu bloc cu tot? Si la casa de ce nu iti place? Daca ai tot confortul, e ca si la bloc, ca tot camere ai, tot baie, lumina, caldura, apa calda, rece ai, gaze sau ce mai e.

De ce urasti sa stai la casa?!

| nyoentox2002 explică (pentru Mosotti):

E nasol ca ai grădină si e mai mult de muncă si eu nu iubesc munca in gradina

| Mosotti a răspuns (pentru nyoentox2002):

Am inteles, nici eu nu iubesc munca in gradina, dar aia pot sa o fac parintii tai daca-s tineri, nu trebuie sa faci tu.

| nyoentox2002 explică (pentru Mosotti):

Stii cum e, eu am 18 ani si na.Mama are 42 de ani si taicamio 46!

| Mosotti a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tocma bine! Sunt tineri, sa faca ei treaba si sa te inteleaga ca nu-ti place tie, e f simplu. Ca daca nu-ti place, aia e, nu merge, ca daca faci fortat te irita, enerveaza si nu e cazul. Stiu cum e.

| Freya1 a răspuns:

E foarte ok sa stai la casa atata timp cat nu esti foarte departe de utilitățile necesare.
Adică dacă locuiești intr-o zona unde le ai toate la indemana e super ok.Plus ca sa nu mai vorbim ca o dată ce stai la bloc si nu ai o treaba in oras stai mai mult închis intre niște pereti.
Eu am stat si la casa si la bloc iar visul meu e sa stau la casa in oras, sa am curte, sa ies la aer dimineata, seara, sa depind de spatiu meu atat in casa cat si înafara ei.

| Frank51 a răspuns:

Mie imi plac ambele locatii, ambele avand avantaje si dezavantaje, presupun ca m-am obisnuit deja sa locuiesc in ambele.

| Nemessys a răspuns:

Eu as urî sa stau la casa. Distanta prea mare fata orice.

| Pasiunepentrumasini a răspuns (pentru Nemessys):

Dar e mai bine sa te cerți cu vecinii de sus sau jos ca faci zgomot, ca curge apa prea mult chestii de astea?
Nu mai bine e să stai la casa si sa faci ce vrei?

| Adry05 a răspuns (pentru Nemessys):

Dacă ai casă în zonă centrală ești mai aproape decât blocurile de la periferie, despre ce vorbim laughing) că stai la casă nu înseamnă automat că ești în afara orașului cum nici că stai la bloc nu înseamnă că ești în centru

| Nemessys a răspuns (pentru Adry05):

Eu în Cluj nu prea am văzut case în zona centrala, pe aproape da însă sunt al naibii de vechi.
Zona asta cu case este abia în sudul orașului în Europa, adică la mama dracu laughing. De alte orașe nu știu.

Corect, dar MC-ul tot departe este sad

| Nemessys a răspuns (pentru Pasiunepentrumasini):

Nu toată lumea trăiește în orașe și cartiere rău famate, sau fiecare bloc și fiecare etaj sa aibă câte un vecin scandalagiu. Mai exista și civilizație.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

La bloc e comunism total, practic n-ai voie nici sa respiri, la bloc cred ca exista toate steriotipurile posibile de vecini nebuni precum 'baba nebuna de la 3, Costica de la 5 (puscariasul), familia de evrei de la 7, psihopatul de la 4 si tot asa, la curte lucrurile sunt mai simple, si eu stau cumva destul de departe de oras,, dar drumul ala pana in oras iti da adrenalina, dar sunt si case in oras in centrul lui, eu ca sa ajung in oras dau de zonele alea misto cu cladiri vechi sau in diferite stiluri arhitecturale si nu numai, e o placere s-o iei pe jos, o iei si pe stradute laturalnice si dai in alte zone, prea misto asa. Avantajul la casa e ca mai ai vecini intelegatori si poti sa dai o petrecere cu muzica, bautura si o galagie maricica chit ca e trecut de 10, la bloc esti bagat in duba pentru lucrul asta daca da o baba telefon + ca vecinii sunt foarte ciudati la bloc, eu unul am amici care stau la bloc si mai mergeam pe la ei, ne strangeam sa mai vedem un meci, sa mai bem cate ceva si chiar avem 'altercatii' cu anumite persoane acolo, galagia nu era atat de mare si ora de liniste nu era depasita, lumea prea ciudata, nu generalizez...zic din ce am intalnit.

| Adry05 a răspuns (pentru Nemessys):

Serios? eu cam în toate orașele în care am fost am văzut măcar o stradă cu (,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,) case

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

în zona centrală bien sur, am uitat să scriu

| Pasiunepentrumasini a răspuns (pentru Nemessys):

Si ii mai fain sa fii aproape de oras?
Eu stau la 35 de km de oras si uite ca nu ma plang si nu m-as muta in oras pentru nimic
E mereu galagie in oras
E oribil

| Werrich a răspuns (pentru Nemessys):

Daca MC-ul e departe comanda prin Glovo laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Werrich):

Bună idee.

| Curious2 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu mai maca de la MC, ca-i tare nesanatos.

| Nemessys a răspuns (pentru Curious2):

Nu am mai pus gura pe MC de aproape un an. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Problema este ca trebuiesc respectati niste oameni cand unii prefera sa fie regii fiarelor care se hranesc cu asemenea oameni.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Nemessys):

Nu neaparat.A sta la casa nu insemna la periferie.
Sora mea are casa pe pamant si ii ia 3-4 minute cu masina pana in centru, Sau maxim 15 minute pe jos.Si e conectata la toate utilitatile peisaj de vis!

| Werrich a răspuns:

Vrei sa stai la bloc ca sa te certi cu vecinii sau de ce? Sa nu poti face gratar, sa te urmeasca vecinii pe vizorul de la usa sa vada ce ti-ai mai cumparat, cu cine vii in apartament?

| nyoentox2002 explică (pentru Werrich):

Ai mai mult de munca la casă, trebuie sa sapi, sa smulgi buruiana, la bloc nu ai griji ca trebuie sa ai grijă de grădină! nu sunt facut sa stau la casă

| CleanHeart a răspuns:

Muta te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E naspa rau la bloc, vecina aude tot ce fac eu si viceversa. plus ca, cateodata ii curge la vecinul apa in tavan, deja ne o amenintat ca ne da la politie. muzica prea tare nu pot sa dau fiindca imi vin vecinii la usa, si 9 besina daca o dau o aude vecina laughing
e aiurea de tot. si gratar daca vreau sa fac ma reclama administratorul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E naspa sa iti repari problemele de la scurgerea de apa, te plingi ca e vecinul nasol ca te-a amenintat ca te da la politie, vai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa știi ca asa gândeam și eu înainte sa ma mut din orașul meu unde stăteam la casa, la București unde urma sa stau la bloc. Nu mi mai plăcea la casa și ma enervam, ba ca e prea mare și e mult de făcut curat, bă ca se pune praful repede pe orice, ca daca rămâneam singura mi era frica sa urc și rămâneam doar in living.Plus treburile de afara, creste iarba trebuie sa o tunzi. Bla bla. Dar nu e asa. La
Bloc innebunesti închis intr o cutie, trebuie sa ai grija cu vecinii sa nu i deranjezi, nu poți sa dai muzica tare, nu poți sa alergi prin casa ca aud aia de sub tine. Și multe altele. Deci mai bine e acasă, eu când ma duc chiar ma relaxez. Și la casa nu te deranjeaza aia care vin cu pliante și oferte și sondaje de 4 ori pe
Săptămâna. Aa și vara îți iei un șezlong și faci plaja in curte. E mai șmecherie la casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, depinde. E urat la casa daca in loc de curte, spatiu, primesti probleme cu vecinii.
Mie imi placea al bloc, d a pentru ca mie imi place sa ma simt intre oameni, la gramada, eu nu suport sa stau in simplicitate (sa numesc asa). Cand e gol in juru meu, parca si inauntrul meu. Cand eram copila, parea curtea mare, aveam 3 case, imparetam curtea. Dar cu plecarea lor, s-a injumatatit si curtea, vecinii au devenit problema.
Nu-i problema cu regulile la varsta ema acum, cand eram copil logic ca eram nemultumita de reguli, dar acum nu mai fac prostiile. (adica cu mingea in casa, sau alte din astea) Acum ma deranjeaza pe mine vecinii cu galagia la ore tarzii si devreme de ani.
La bloc e totul facut cand te muti, dar la casa trebuie facut, construit etc. Iar uneori poate fi mai liniste la bloc, cand stai la etaj nu se aud urletele de jos, decat atunci cand sunt la poarta. Sunt si mai multe cheltuieli la bloc, la casa daca le ai facute, nu trebuie sa platesti firmele. Vecinu face etaj si te vede in curte, iti umbreste curtea (nu mai ajunge soarele la tine).
Cand eram copila, eram nemultumita de faptul ca cine venea la parintii mei, trebuia sa intre in curte, unii deschideau usa sa ii strige, altii bateau in geamul usii. (si nici nu poate sa se prefaca ca nu e acasa daca vrea sa ii evite) Eh, acum exista telefoane, incuie poarta. Si trebuie sa ma mai plang, ca jumatatea "furata" de curte a mea, imi vin trolli copilariei isi aduc "femeile". Se intra in curtea aia cum se intra cand era curtea mea, aceeasi poarta, gard reconstruit de tatal meu. Acasa nici macar n-am ferestre exterioare, la bloc avea cate un perete ferestrele (cand ma duceam la strabunici). Dimineata era soare in unele camere si seara in altele. Acasa umbrita de vecini care-si bat joc de mine. La curte, apar tot felul de vietati, de-ti este frica sa iesi in curte pe intuneric. La bloc este si mai sigur (securitatea). Cand esti la casa vede ce ai, la bloc nu ii apuca tocmai apartamentu tau sa-l sparga. La case inghesuite nu exista intimitate. La bloc, esti intre oameni, e mai multa civilizatie, la casa se aduna toti saracii cu probleme. Nu vezi vreunu sa coboare scarile in fiecare dimineata dupa o lada de bere, e altfel la casa. Ala care sta la bloc, nu bea atata. La casa face economii.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu momentan stau cu parintii la casă, in niciun caz nu mai stau cu ei ca e naspa sa stau cu ei, eu cand o sa ma mut in alt oras cu chirie r si normal ca o sa stau la bloc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu locuiesc la casă şi NU am nici un motiv pentru care să urăsc asta. Am o grădină mare, cu pomi fructiferi şi zarzavaturi; livadă, viţă de vie; spaţiu cât cuprinde, şi nici în ruptul capului NU m-aş muta la bloc, într-o cutie de betoane fadă şi îngustă. Doamne fereşte!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu cred că e mai bine la casă.

| Lizuca1234 a răspuns:

Depinde unde. daca ai casa la cuca muca... unde iti ia 1 ora sa mergi dupa paine.da, e nasol. daca ai vecini naspa iar e nasol.eu stau si la casa si la bloc, la casa de multe ori nu pot dormi de cocosii care canta noaptea..de cainii vecinilor care latra, de muzica la maxim, apoi treaba toata la curte tot noi o facem..clima e aspra...sunt pro si contra. as prefera o casa la oras, sincer.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Urasti sa stai la casa fiind ca poate aveti gaini gradina adica treaba si fiind ca locuesti cu parinti care te pun sa sapi in gradina etc, si fiind ca casa este prea departe de oras eu stau la casa la tara si ca sa ajung la oras la liceu si trebuie sa dau bani pe autobuz sau sa platesc trenul plus ca daca ma angajez imi trebuie masina ca sa pot face naveta. daca e casa in oras nu ai nici un dezavantaj insa daca e casa la tara numa dezavantaje un avantaj ar fi ca poti planta legume insa daca plantezi gradina si mai ti si gaini iti ocupi din timpul tau si ai si treaba

| nyoentox2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Sa stii ca eu nu am gaini, sau vreuna animal dar e naspa ca trebuie mereu sa ai grija de gradină

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

O casa e mai buna daca nu e tare departe de oras eu stau la casa la tara si maicamea nu isi poate schimba locul de munca fiind ca este prea departe de alte locuri de munca daca aveam apartament in Timisoara sau cluj sau Bucuresti putea lucra oriunde dar asa avem o casa la 60 de km de Timisoara si 10 km de un oras mai mic si nu prea ai multe optiuni daca eram mai aprioape de Timisoara ma puteam angaja undeva pe timp de vara, dar in oraselu ista mic care este 10 km distanta de comuna in care locuiesc nu am gasit nimic de munca mai ales acum cu covidu nici la profi nici la fabrica unde lucreaza mama nici la restaurant asa ca am ramas la sapa daca eram din Timisoara gaseam ceva de lucru pe timp de vara si nici mama nu era nevoita sa ramana la fabrica aia pe care o uraste, plus ca platesti autobuzu sa te duca 10 km pana la lucru nici macar in oraselu ila nu stam ce economisesti din plantat legume dai pe trsansport

| nyoentox2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Eu fac 15 min pana in oras pe jos

| Pasiunepentrumasini a răspuns:

Cred ca glumeștilaughing

| nyoentox2002 explică (pentru Pasiunepentrumasini):

Ai mai mult de munca la casă, trebuie sa sapi, sa smulgi buruiana, la bloc nu ai griji ca trebuie sa ai grijă de grădină!

| Pasiunepentrumasini a răspuns:

*răsfățat

| nyoentox2002 explică (pentru Pasiunepentrumasini):

Dar pentru ca o curte să arate bine gazonul trebuie tuns tot timpul, trebuie plantați bulbi de flori, îngrijite rondourile, scos buruienile, curățat frunzele uscate, udat, săpat, plivit… bibilit și încă multe altele. Iar eu nu sunt genul care să iubească munca în grădină. Pur și simplu urăsc acest lucru deși ar fi plăcut ca în serile de vară să stau pe o băncuță înconjurată de multă verdeață. Prefer însă ca această verdeață să fie rezultatul muncii altora? Iar cum nu-mi permit să angajez un grădinar, o terasă de 20 de metri pătrați cum au multe din apartamentele de aici mi-ar fi mai mult decât suficientă.

| Pasiunepentrumasini a răspuns:

*motocoasa