| anonim_4396 a întrebat:

Azi am fost la zoo.am stat cu 2 fete,in grup dar una din ele mi-a dat un pumn si o palma,dar nu stiu de ce! mai mult,diriginta e noua.dar e o psiholoaga si am stat cu ea.mi-a zis ca m-a vazut stand singura si m-a intrebat ca chiar nu ma inteleg cu nimeni, ca ne-a lasat sa ne ducem oriunde prin zoo dar eu am ales sa stau cu dumneaei.imi venea sa-i spun ce am pe suflet,dar imi era rusine,sunt timida. oare a fost normal ce simt? si maine avem o petrecere,nu m-as duce la ea,m-as plictisi singura si m-as intrista vazandu-i pe ceilalti cum rad,se distreaza.ce sa fac? sa raman singura o vreme? ma v-a ajuta, sau ma v-a face sa ma îndepartez de ceilalti? funda!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu te intrista pentru ca esti singura si nu te acomodezi in vreun grup. Este cat se poate de normal lucrul acesta.
Si Domnul Isus a fost singur si S-a simtit singur atat in copilarie, cat si in adolescenta si maturitate. Cu toate acestea El Se bucura de comuniune neintrerupta cu Tatal Sau. Si noi putem sa ne bucuram de prezenta Tatalui nostru ceresc. Este privilegiul nostru sa ne inaltam mintea si inima la Dumnezeu; sa ne bucuram de lucrarea mainilor Sale.
Biblia ne spune ca "oamenii din Sodoma erau rai si afara din cale de pacatosi". (Geneza.13:13) Asa este si astazi. De aceea te sfatuiesc ca un frate mai mare sa nu mai privesti la oameni. Ba inca ar trebui sa privim cu mila la ei, deoarece daca nu-si vor indrepta purtarea vor aveea aceeasi soarta ca cei din Sodoma cand Dumnezeu a trimis foc din cer peste ei.
Daca cerul ar fi deschis, ai vedea ca de partea celor singuri sunt mai multi ingeri ceresti decat aceia carora li se pare ca au prieteni si popularitate. Dumnezeu nu Se uita niciodata la fata omului ci la inima lui. Nu fi trista; ci cauta sa te bucuri de o relatie cu Dumnezeu. Cere-I in rugaciune ca El sa te insoteasca oriunde. Cauta sa fii placuta inaintea Lui, si vei vedea belsug de binecuvantari din partea Lui.
Sa nu o urasti nici pe fata aceea; nu cauta sa te razbuni pe ea; razbunarea este a Domnului. Din contra, daca are nevoie de ceva, cauta sa o ajuti. Indeparteaza orice urma de frustrare din inima ta, spunandu-I lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet. Te va asculta negresit. Tu nu esti departe de Imparatia lui Dumnezeu.
Citeste si cartea aceasta care te poate invata adevarata educatie: http://www.google.ro/......http?/url

12 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa incerci sa te amesteci printre ceilalti. Nu astepta totul dintr-o data, dar lipeste-te si tu la un grup, asculta ce se discuta, zambeste daca e cazul, poate sa spui si tu cate ceva. Mergi la petrecere, danseaza cu baietii, incearca sa te obisnuiesti cu lumea. Oricat de mult ti se pare ca nu este asa, calitatea de a fi sociabil este una care se educa. Incearca sa te gandesti ca si tu esti la fel ca si ceilalti si ca nu exista nici un motiv sa nu te placa si sa nu te accepte. Fii de treaba, zambeste, asculta-i pe ceilalti cu atentie si vei fi apreciata!
Si ignora-ti colegele rautacioase!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| unprietenaproape a răspuns:

In generala, pana in a 6 am mers la scoala din sat, nu eram batuta dar ma simteam exclusa de ceilati. eram o ciudata. acum inteleg ca imi lipsea ceva pentru a ma integra in grupul lor. nu eram in nici un fel ca ei
atunci cand am mers la cea din oras. totul s a schimbat. eram noua. ma simteam in centrul atentiei, baietii imi faceau complimente, fetele ma invidiau pentru asta, profesorii ma apreciau. m am bucurat enorm de noul meu statut. am inceput sa invat, eram prima din clasa, la scoala aceea aveam numai note proaste. nu invatam pentru ca nu imi placea sa invat de la acei oameni, ii uram. pe cei de la scoala din oras ii adoram, niciodata nu am simtit acea bucurie de a veni la ore. a fost o schimbare uriasa.
vreau sa iti spun ca trebuie sa schimbi ceva in atitudine. cautati o fata cu care sa te distrezi si tu. nu sta deoparte

| Mykymu a răspuns:

Cam ciudat ca te-a lovit asa dur fara un motiv... Stai departe de ea si continuati viata. Daca va vedea ca nu este bagata in seama, sigur va vrea sa vorbeasca cu tine. Sa nu ramai singura, stai langa alti prieteni mai buni, distreaza-te. Nu te supara... lumea e ciudata rau. Stay strong.winking

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Dar e normal ce-am simtit fata de diriginta? nimeni nu sta cu mine! ma simt singura

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Si fata aia nu era o prietena doar ca trebuia sa stam in grupe si atunci am stat cu ele ca nu aveam ce face, dar ne-am dua intr-un parc si toti radea eea happy dar eu eram si sumt sadsad. Cu cine sa vorbesc despre asta.nu prea ma inteleg cu nimeni

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Pai eu n-am facebook

| JustinDaniel a răspuns:

Da, am avut si eu o colega de genul asta laughing dar, mie mi-a dat la familie, la baieti jos. cum au baieti, si era sa mor... Recomand sa stai departe de ea, si sa nu o bagi inseamna ea singura va incerca sa o bagi in seamana, pana vezi ca sa schimba o bagi si tu in seamana si spui sa nu dea in tine daca tu nu ii faci nimic. ( Respecta si vei fii respectat! TPU )

| Trixy65 a răspuns:

Ar trebui sa mergi si sa iti faci uni prieten cat de cat, pentru ca daca nu stai cu prietenii poate intrii intr-o depresie mica sau devii dependenta de Facebook.

| savalucian a răspuns:

Vorbeste cu psiholoaga. Tu ai o problema de comunicare, toata lumea are la un moment dat. internetul e plin de informatie. cauta site-uri de nlp si dezvolatare personala si nu mai asculta "oamenii domnului" care iti spun ca e normal sa nu comunici. Iisus* nu s-a simtit singur, din biblie reiese faptul ca el era chiar carismatic daca a adunat atata lume. Asa ca domnu "preot" anonimg ar trebui sa gandesti inainte sa dai sfaturi aiurea. http://www.nlpmania.ro/......atractive/ asta s-ar putea sa te ajute.

| viata15 a răspuns:

Uite stiu cum te simti si eu am fost in situatia ta. nu imi placea sa ies din anonimat imi placea sa fiu singura dar nu e bine poti intra in depresie si sa te apuce paranoia. daca doresti lasa-mi id-ul tau si voorbim mai multe