| Credinoameni a întrebat:

Azi am vorbit cu mama si mi-am spus toate frustrarile pe un ton cei drept, cam ridicat. Iar ea mi-a spus ca sunt mereu nemultumit de mine si ca nu stiu sa apreciez ce am deoarece traiesc in puf.Ca cei care sunt saraci sunt asa fericiti cum sunt...si ca numai eu ma plang.I-am spus ca tot ce voiam de la ea era sa ma descarc si sa-mi arate putina compatimire. Ea mi-a spus ca mereu dau vina pe ea si ca nu intelege ce tot vreau atata de la ea ca mereu ii "reprosez" lucrurile astea.Eu tot ce voiam era sa-i spun ce am pe suflet si ma asteptam de la niste vorbe calde din partea ei,ca de teorie sunt si eu cel mai bun.
Simt uneori ca as vrea sa pot vorbi cu mama mai deschis despre frustrarile mele,de ce as vrea sa fac dar mi-e frica, dar ea incepe mereu cu teoria ei rece in care este dura si nervoasa…Eu,sincer nu ma consider un copil rasfatat,doar simt nevoia de a discuta cu cineva lucrurile astea,dar acel cineva sa ma incurajeze si nu neaparat sa ma compatimeasca, doar sa-mi spuna o vorba buna.
Credeti ca mama are dreptate sau doar exagereaza, sunt eu un copil rasfatat? Si ce ar trebui sa fac sa scap de frustrari?

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ce varsta ai tu? De ce nu vorbesti cu tatal tau sau nu ai tată? Intelege ca mama ta este si ea obosită nervoasă de la munca si practic numai are putere sa te asculte, tu vorbind cu ea nu faci altceva decat sa o enervezi ca ea daca nu te intelege si nu te poate ajuta dă vina pe tine ca esti nemultumit ca esti rasfatat ce stie ea asta i ti zice, iar faptul ca nu ai o iubită nu este din vina mamei tale ci din vina ta ca nu stii sa i ti faci o iubită, faptul ca esti mereu nemultumit le indepărteaza pe fete o fata vrea un băiat matur si stăpîn pe el nu un copil care este incă legat de fusta mamei, repet nu stiu ce varsta ai, dar trebuie tu sa te ajuti adica vezi ca mama ta nu este capabilă ca nu poate sa te ajute in problemele tale cauta ajutor la o persoana calificata un psiholog, el te va ajuta sa depăsesti situatia si sa vezi viata cu alti ochi, roaga te lui Dumnezeu spune i lui toate problemele si el te va ajuta sa le depăsesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai putin ca vorbesti de 2 lucruri diferite aici!
Mama ta te acuza ca esti rasfatat si traiesti in puf, pentru ca tu ai tot ce doresti si tot esti nemultumit, vrand mai multe.
Faptul ca te plangi mamei, nu-i ca sa obtii compatimire, ci alte lucruri pe care le vrei si nu le obtii decat daca apelezi la boceala si milogeala.
Cat despre problemele si frustrarile tale, poti vorbi cu ea oricand, numai sa incetezi sa o mai santajezi, cerandu-i alte lucruri prin plans si frustrare, aratand ce altii foarte bogati au si tu nu ai.
Toate la timpul lor!
Iar un copil cuminte si sanatos, nu ar incerca sa-si manipuleze mama cu inventii plangacioase, ca sa obtina ce vrea.
De frustrari nu scapi daca nu te potolesti si nu cuplezi creierasul, ca sa intelegi ca, esti destul de mare si nu mai poti santaja emotional un adult.

| Credinoameni explică (pentru Violleta2022):

Cred ca ai inteles gresit, eu ma refeream ca ma plangeam mamei pentru ca nu-mi merg anumite lucruri in viata si nu pentru lucruri materiale. Eu le-am numit frustrari, ca de exemplu m-am plans ca nu am curajul sa-mi fac o iubita si ca nu am note bune la scoala.Mama se refera ca nu sunt nemultumit de mine insumi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Credinoameni):

Grave "frustrări"...
Vorbe calde? Mda, toți vrem asta.Primim? Nope.Nu ai nevoie de vorbe calde. Uneori vorbele dure sunt cele care te ajută. Vorbele calde nu fac decât să creeze o iluzie.Și n-are sens să trăiești într-o iluzie, nu?
"Ma plangeam mamei"Mi se pare un motiv perfect ca ea să se enerveze. Faptul că le numești frustrări arată că ești idiot. Faptul că te plângi de așa-zisele tale frustrări unei alte persoane arată că ești și slab și patetic, pe deasupra.Grozavă combinație.

| sofisis a răspuns (pentru Credinoameni):

Pai si ce vrei? Sa iti gaseasca maica-ta iubita? Sa invete ea in locul tau? Nu cred ca mama ta incearca sa iti faca rau ci doar sa te ambitioneze.

| Freya1 a răspuns:

Niciodata cand vrei sa ceri un sfat sau vrei sa iti povestesti problemele nu o spui pe un ton ridicat deoarece ti se va raspunde pe un ton ridicat.O data ce tu tipi si te plangi omul crede ca il acuzi oarecum.
Poate mama ta a spus ca vrei prea multe de la ea.O fi inteles ca i le ceri ei sau ca o certi pe ea pentru ce nu iti merge tie in viata.

| sofisis a răspuns:

Depinde care sunt aceste "frustrari" ale tale. Pentru care tu mereu te lamentezi si atat, cam da, esti un copil rasfatat daca intr-adevar ti-a oferit tot ce s-a putut. In plus, cam ce ai vrea sa zica/faca ea? Pentru ca cred ca tu incerci cu ea un santaj emotional. Ce probleme majore ai de nu poti sa rezolvi? Sau ce ai vrea sa faci si nu poti? Una e sa simti ca mama ta nu te iubeste si nu te sfatuieste si total alta sa te plangi mereu de orice si sa fii vesnic negativist si nemultumit.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cam are dreptate mama ta.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Incearca sa vorbesti deschis cu ea despre probleme tale. Ea are mai multa experienta decat tine si ai putea sa inveti macar 2-3 chestii importante de la ea.

| gabriielaaa a răspuns:

E normal sati doresti sa fii incurajata, ascultata si inteleasa roaga pe mama ta sa se linisteasca putin fai un ceai si spune-i ca nu vrei decat sa te asculte si sati daruieasca putina iubire materna finca din mesaju tau asta am inteles cati doresti e posibil ca si ea sa nu treaca printr-o perioada buna si sa-i se para ca ceri mai mult de la ea noroc s

| Edmonds2342 a răspuns:

Fa-i o surpriză, arata-i că o iubești și lucrurile se vor schimba cu siguranță.

| anonimtornado a răspuns:

Caută un moment propice, nu atunci cand vrei, ci când simți că e disponibilă! Roagă frumos să te ajute, expune doar o problemă odată! Și ascultă! Nu comenta, doar dacă întreabă ceva răspunde, doar vrei să afli opinia ei, nu?
Succes!