| cretz a întrebat:

Azi m-am certat foarte tare cu una din cele mai bune prietene ale mele. Ea invata un pic mai bine, dar intamplarea a facut ca semestrul asta sa-mi iasa media 7 la fizica, iar ei 5.Astazi se stresa ca zicea ca mai are nevoie de o nota si ii e frica sa nu o lase corigenta, si i-am spus sa nu se streseze ca o trece; a inceput sa tipe la mine ca nu merit media 7, si ca ar trebui sa-i pup picioarele ca am media 7.Nu o inteleg de ce e asa egoista, cu ce o incalzeste pe ea daca eu am media mai mare sau mai mica? cum ar trebui sa ma port cu ea de acum inainte, avand in vedere ca nu este prima data can d face asa happy

Răspuns Câştigător
| stillhartu a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa o lasi in urma. Daca ti-ar fi cu adevarat prietena, s-ar bucura pentru tine si pentru reusita ta. Am impresia ca ea ar vrea ca tu sa ramai doar in umbra, ea sa fie cea mai buna si tu... tu sa alergi dupa ea ca un catelus. Nu te apreciaza indeajuns. O prietena buna ar face acest lucru. Inainte de toate mai bine ar fi totusi sa discuti cu ea si sa o intrebi de ce nu se bucura pentru reusita ta, de ce nu poate recunoaste ca tu acest semestru ti-ai dat mai multa silinta pentru acea materie. Daca nu ajungeti la nici un consens, ea nu is cere scuze...cred ca ar trebui sa o indepartezi. Astfel de persoane te trag in jos din dorinta de a iesi ele in evidenta.

12 răspunsuri:
| anna01 a răspuns:

Invidia... spune-i sa invete, daca tot te jigneste si exculde-o din grupul tau de prietene isterice. O incalzeste, crede ca i-o iei in fata, poate are o parere proasta despre tine care acum nu i se mai confirma, ar prefera sa fii tu in urma ei, nu ea in urma ta.Sicane de astea poate sa faca si in legatura cu baieitii.

| psihox a răspuns:

Sa o lasi in pace un timp sa se linisteasca psihic si sufleteste.

| fsdfdsfdsf a răspuns:

...Incearca' sa. i moderezi comportamentul, trage'o de maneca, explica-i ca nu e vina ta ca s-a intamplat asa straight face

| botafogo a răspuns:

Nu merita sa fii prietena ei. a facut ce a facut.ramai fara ea.Asta nu este o prietenie este rau. Ignor-o total

| OnWeed a răspuns:

Sunt de acord cu Nymphobic, daca iti era prietena cu adevarat i-ar fi pasat de relatia voastra de prietenie si nu ar fi riscat sa o strice din ceva asa de banal parerea mea.

| Andromedda a răspuns:

Pai eu zic ca ar trebui sa ii spui verde-n fata ce crezi. Si spune-i ca daca iti era cu adevarat o prietena buna nu ar fi facut asa circ pentru. o nota. Bafta!winking

| madalynaaa a răspuns:

Explicai ft clar cit de poate de clar ca nu evina ta si daca o tine tot asa-las-o sa vezi ce va face ea, ca precis va veni la tine si iti va spune un alta si tot asa...lasale ca am si eu asa "prieteni"

| Iulya_2892 a răspuns:

Da stiu cum e si eu i-am facut odata prietenei mele, si apoi mia parut f f rau.intelegeo si pe ea, pentru ca ea e obisnuita sa fie in frunte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, si eu am fost in situatia ta :} & hi big grin
de ex. daca iau o nota mai mare {suntem in clase diferite} ea fiind egoista sau invidioasa nu stiu cum sa ii zic. zice" tu 10? " de parca as fi tuta. laughing anyways, nu cred ca se poate numi o prietena buna, si "prietena" mea face la fel. -.- prietena ta nu se bucura pentru tine adica e invidioasa confused nu te merita. si eu sunt in situatia ta. doar pentru ca tu inveti mai bine nu ar trebui sa fie asa. hai sa ma plang si eu laughing si de fiecare data cand vreau sa vb despre asta face ca toate alea. -.-

| Agapimu a răspuns:

Daca se cearta pentru faptul acesta, inseamna ca nu iti este o prietena adevarata.

| Nymphobic a răspuns:

Astfel de oameni nu se pot numi prieteni. Intr-o relatie de prietenie nu este loc de a fi egoist(a). Asta se cheama orgoliu. Ei ii place intoatdeauna sa fie mai buna ca tine. Nu iti este prietena.

| anca9000 a răspuns:

Salut. Pur si simplu pritena ta e geloasa, si nu meirta sa iit imi fie prietena cea mai buna, pentru asta. Evantaul, daca vrei sa rezolvi situaatia incerca sa vroebsti cu ea, si sa o intrbi de ce crede ea ca nu meriti media 7, sau cel putin incerca sa o calmezi si sa ii explici ca ai incercat sa te stradueisti etc happy BAFTA, orce ar fi incerca sa lasi de la tine. daca chiar veri sa va inpacti