| anonim_4396 a întrebat:

Bine deci fiti atenti ca am o mare problema.mama mea plange de 2 zile incontinuu si am aflat ca s-a certat cu tata dar nu prea stiu motivul.adevarul e ca eu am o frica sa nu divorteze.Cu mama nu prea pot vorbi ca plange mereu si nu sta decat singura, iar cu tata cand il intreb de situatie devine nervos. Tata nu e genul de om care se imbata sau care ne bate, nici probabilitatea ca are o amanta nu exista pentru ca nu e el genul.nu stiu de ce s-au cerat asa tare.pana acum nu au mai facut asta niciodata.Va rog din suflet sa ma ajutati sa pot sa ii impac pentru ca sunt speriat si plang mereu de frica sa nu divorteze.Mulumesc!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faptul ca pui intrebari deranjeaza, in aceste momente tacerea spune mai multe decat vorbirea.
Pur si simplu te duci si-ti iei mama in brate, taci si nu spui nimic, nu-i cere explicatii si socoteli.
Poate ca este bine sa nu cunosti anumite motive ce stau la baza disputelor verbale.
Imi pare rau daca cele spuse de tine sunt adevarate, stiu ca doare, si doare al naibii de rau.
M-am uitat in istoricul intrebarilor tale deschise aici, ai dus lipsa de afectiune adesea drept pentru care te-ai cam maturizat un pic fortat si ai inceput s afaci mici greseli, nu le facem analogia, este insa ceva ce-mi spune dincolo de cuvintele tale ca aceasta nu este prima cearta.
Nu insista la raspunsuri acum caci nu e momentul.

| blueyeSCP a răspuns:

Teama ta de divort nu-ti face bine nici tie nici lor, asa ca incearca sa te gandesti ca tot ceea ce conteaza sunteti voi sa fiti fericiti si nu fii egoist gandindu-te la ce vrei tu. E greu sa-i impaci, dar incearca sa te comporti frumos cu amandoi si in aceeasi masura. Nu cred ca e bine sa cauti raspunsul sau motivul pentru care s-au certat, eu zic mai degraba sa cauti sa-i ajuti, sa-i incurajezi si sa-i iubesti mult. Sper sa te linistesti sa incerci sa privesti totul intr-un mod realist si sa-i nu-i deamagesti mai ales acum cand au atata nevoie de tine. Ai grija de tine si de familia ta!