| Roxalin_Roxalin_2000 a întrebat:

Bunā!
Cum pot afla cine este tatāl meu?
Mama nu vrea sā imi spunā, e un secret de 19 ani.
Bunicii mei nu stiu nimic, adicā pārinții mamei mele, surorile ei la fel. In certificatul meu de naștere nu m-a recunosc, stiu ca nu meritā sā il caut dar vreau sā vorbim ca niste adulti.
Nu stiu nimic despre cum arata sau cum il cheama, mama nu vrea sa imi zica, e un secret care va muri cu el.

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motivul poate fi din doua mari categorii: mama nu vrea- sau nu stie cine este tatal copilului.
In ambele cazuri ramane un secret, iar tocmai din acest motiv nu s-a trecut numele tatalui pe certificat.

Vorba vine:
"- Cand minte copilul prima data?
- Cand spune Tata." big grin

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru Bula):

Ar fi simplu sa imi spuna cu cine s-a culcat si ma duc la fiecare in parte si fac testul ADN

| Bula a răspuns (pentru Roxalin_Roxalin_2000):

Crezi ca ar fi atat de simplu? laughing
Un test de paternitate (ADN) costa mult si este necesar acordul persoanei sau ordin judecatoresc. tongue
Pentru a ordona un test de paternitate, este necesar o actiune in justitie.
Cunosc femeie care a dat in judecata 4 barbati pentru paternitate. Nivi unul nu s-a dovedit a fi tatal! tongue Judecatorul a ras deja la ultimul. rolling on the floor

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru Bula):

Am bani pentru testul Adn stai calm!

| Bula a răspuns (pentru Roxalin_Roxalin_2000):

Pentru cate teste? big grin

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru Bula):

Multe laughing)))
Strang bani de mult pentru asta laughing)

| Bula a răspuns (pentru Roxalin_Roxalin_2000):

Intai va trebui sa angajezi niste detetivi particulari, sa "miroase" potentialii candidati prezumptivi.
Adica sa caute martori care sa-si aminteasca persoanele cu care mama ta a fost vazuta.
Dar nici atunci nu e sigur ca din multimea persoanelor "amintite" de "martorii" gasiti (dupa doua decenii) vreunul va avea compatibilitate ADN cu tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca tatal tau bilogic te ignora, sau nu vrea sa stie de existenta ta?

Poate a murit sau poate nici nu stie ca existi, fiindca a fost o singura noapte de dragoste cu mama ta, dupa care s-a intors in orasul sau tara lui, fara sa fi tinut legatura cu mama ta.

Aici, singura vinovata este mama ta, care nu vrea sa-ti spuna adevarul!

| Freya1 a răspuns:

Poate nu stie nici ea.
Cert este ca daca nu vrea sa iti spuna si stie o fi avut motivele ei, poate a murit sau e prin puscarie sau cine stie.Cred ca intrebarea pe care trebuie sa o pui mamei tale este daca stie ea si daca stie sa iti povesteasca de el sa stii si tu daca merita sa te zbati sa afli.

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru Freya1):

Imi spunde de fiecare data altceva si dupa ca ea s-a chinuit cu mine din astea dar eu vreau sa il cunosc

| Freya1 a răspuns (pentru Roxalin_Roxalin_2000):

Deci este posibil ca nici ea sa nu stie. Daca era sigura de cine e cred ca mentinea o poveste fie ia si minciuna.

| Vvistula a răspuns:

N-ai cum daca nu iti zice cine e, ea e singura care stie. Pe ea trebuie sa o convingi.

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru Vvistula):

Pe mama so o conving nu ai sanse crede-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur are un motiv întemeiat sa nu îți spună, e mai bine așa și nu pune presiune, gândește-te ca poate a fost o simpla aventura, pe care mama ta a avut-o cu un barbat și ai rezultat tu, nu e o rusine asta, rusine ar trebui sa fir bărbatului ce a parasit-o, sau poate o bătea, a avut o relatie tensionata cu multe sacrificii, poate a parasit-o imediat când a aflat ca are un copil și nu mai are cum sa faca avort... Subt multe motive ce mai bine rămân pentru ea, nu insista, nu fi idiot, e implicare sentimentala foarte mare din partea ei la lucurui de genu și mai bine stai in banca ta.

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru anonim_4396):

Da vreau sa stiu in simpla ai aventura am rezultat eu am dreptul sa il cunosc si pe acel individ!

| 6684464 a răspuns:

N-ai cum, decat de la ei. Poate ai noroc si intr-o zi bea mai multa sampanie si-ti spune...
Sunt si motive probabile intemeiate pentru care nu-ti spune, cum ar fi ca esti facut din betie, prostitutie sau viol; evident ca nu ti-ar spune asa ceva.
De asemenea, daca a facut ceva ce a marcat-o pe mama ta(de exemplu a intrat in depresie cand a aflat ca se desparte de ea cand tu erai mic, sau se comporta groaznic cu ea), nu ti-ar spune pentru ca pentru ea a fost o tragedie si nu vrea sa continue subiectul.

| Dandinelle a răspuns:

Daca e ceva semnat sau scris ca nu vor sa dezvaluie numele ok. Dar daca nu s-a stabilit nimic si tu chiar vrei sa-ti cunosti tatal ar trebui sa-ti spuna, ai 19 ani.
Dar...esti sigura ca vrei sa-ti cunosti tatal? Poate e ceva prea dureros, si pana la urma daca ai probleme ca nu ai o figura masculina in familie, ar trebui sa vorbesti mai degraba cu cineva despre asta.
Iar daca ai ceva de discutat cu el, ce asteptari ai? si daca-l intalnesti ...ai grija ca se poate sa te raneasca si intrebarea e atunci...merita?
Nu uita ca mama si bunicii tai isi dau tot interesul sa te protejeze.

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru Dandinelle):

Nu este nimic scriis nu vrea sa imi spuna maica mea si in certificat este o linie!

| oz_1736 a răspuns:

Incearca sa afli de la ea prin diferite intrebari, ce facea acum 20 de ani. Prin ce discoteci sau baruri mergea, daca fuma, ca sa afli ce prietene bune sau fete cu care nu se intelegea, erau in jurul ei. Apoi cu mult curaj, dupa ce afli unde locuiesc doamnele, le bati la usa. Dar, sa stii ca fapta asta are doua urmari. Afli de la ele si te certi cu mama ta vreo 3 zile (o suna), sau nu-ti spune nimeni nimic, o suna, va certati si e posibil ca in vreo 10 zile sa aveti o discutie mai aparte

| EcceHomo a răspuns:

Poate fi o persoană publică, gândeşte-te că ai putea fi trecut/trecută în testament.
Mă gândesc deja cum ar apărea ştirea la tv:

-Breaking News-
Azi dimineață s-a stins din viață, în vila sa situată pe malul lacului Snagov, al 15-lea cel mai bogat om din lume.În urma sa a lăsat un copil şi o avere colosală!

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru EcceHomo):

Deja este SF fantastic ce scrii ma amuzi sa fiim seriosi;}}}}

| Tantica20 a răspuns:

Probabil are un motiv intemeiat de nu vrea sa-ti zica, te-ai gândit ca poate o batea? sau poate a parasit-o ca tu te-ai nascut...motive putem adauga multe dar numai mama ta stie adevarul, nu cred ca ar trebui sa pui presiune pe e, poate ajunge sa te minta despre el. Poate are vreo poza ascunsa prin lucrurile mai vechi sau mai bine te poti interesa unde te-ai nascut si poate iti zice cei de la maternitate ceva. Oricum poate mama ta o sa-ti zica candva.Cine stie poate era un puscarias sau chiar a murit, e mama ta si nu ar trebui sa pui presiune pe ea, scuze pentru aceste cuvinte dar acesta poate fi adevarat.

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru Tantica20):

Probabil am tot dreptul sa aflu adevarul!