| loka25 a întrebat:

Buna, acum putin timp am pus punct unei casnicii de 8 ani.
Ce doresc sa stiu este ca ma simt inchisa, ca nu ma pot destinde, ca nu pot oferi nici unui baiat sansa sa ma cunoasca, sa se apropie de mine,ma intreb este teama de a pati la fel, tradare?
Imi este frica sa pot iubi! In acelasi timp imi doresc tare mult asta.
Problema este ca relatia mea nu a mers de la inceput, dar a fost frica de a ramane singura, aveam speranta ca se va schimba, speram doar eu.
Avem 2 ingerasi impreuna la care ei locuiesc cu el, din pacate a trebuit sa fac pasul acesta,ei sunt tot ce inseamna aer, viata, dar stau cu ei, dar nu mai este la fel. Eu ma simt rece, ma simt fara inima, simt ca nu ma pot apropia de ei. Fetita fiind putin mai mare 7 anisori ma da la o parte, este normal, el este tot timpul langa ei. Acum pe el il vede ca pe cineva care tine loc si de Mama si Tata!
Ii iubesc, nu pot respira fara ei dar distanta mica dintre noi s-a racit atat de tare incat imi este frica sa nu ma respinga cand va creste mai mult. Oricum ea asculta tot ce-i spune el si zice ca e bine, am incercat sa comunic dar este mica, nu ma asculta pe mine, spune ca eu am plecat si i-am lasat, ca eu sunt cea rea.Mi se rupe inima, cum pot sa-i explic, cum pot sa-i inmoi sufletelul? Ma intreb oare o sa mai pot fi Mama, oare mai pot iubi cum eram langa ei? Nu gasesc raspunsurile.
Imi este tare greu ca vreau sa-i tin in brate, sa-i iubesc, sa-i mananc, ii spun ca o iubesc si ea imi rasp greu este normal, dar doare cand se duce la el si ii spune TATI TE IUBESC MULT"offf, doare rau!
Intrebarea mea este oare mai pot fi din nou Mama unui alt ingeras inchizandu-ma atat de mult in mine? Mai pot iubi cu adevarat un alt barbat pe care eu sa-l privesc ca pe un viitor? Nu stiu?
Astept un sfat.
VA MULTUMESC DIN SUFLET

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nici nu știi cât de puternică ești! Vreau să vorbim dincolo de aceste răspunsuri!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da & nu depinde cum o iei personal

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un psiholog. Cei doi copii, nu au nici o vină, că tatăl lor și-a bătut joc de mama lor! Trebuie să încerci să găsești un psiholog. Las și un mesaj.

| loka25 explică (pentru romeo78):

Buna da asa este de multe ori nu gasesc puterea sa fac asta?

| Freya1 a răspuns (pentru loka25):

Nici nu știi cât de puternică ești! Vreau să vorbim dincolo de aceste răspunsuri!

| Freya1 a răspuns:

Simti toate astea tocmai pentru ca ai stat cu un om pe care nu l-ai iubit din frica de a nu ramane singura si ai facut doi copii cei drept ce nu au nici o vina da nu din dragoste.
Nu contesta nimeni iubirea ta fata de copii, dar cred ca esti constienta ca tatal lor le baga in cap acele idei si ca tu nu o sa te poti apropia cu adevarat de ei decat daca mergi in instanta si castigi custodia iar el sa ii viziteze.Asta este datoria de mama.
Legat de viitoarele tale relatii, stai linistita vei trece treptat peste.Si eu am avut o relatie de 8 ani ce s-a terminat acum 2 ani si am o alta relatie superba si sunt cu un om pe care il iubesc enorm.

| loka25 explică (pentru Freya1):

Multumesc frumos!
Sper ca intr-o zi sa se intample asta.

| Andreeush a răspuns:

Ce fel de mamă ești dacă nu ai copii lângă tine?
Tu te gândesti cum să îți faci o nouă relație în loc să îți crești copii?

| loka25 explică (pentru Andreeush):

Buna! Scumpa doamna/domnisoara nu am plecat de langa ei doar ca eu nu am pe nimeni langa mine el in schimb isi are familia, ce incerc sa spun este ca nu incerc sa gasesc vina la ce a fost ci la ce va fi.
Stiu ca ce s-a intamplat nu a fost ok dar nu am avut de ales el este o fire impunatoare o fire dura care nu te lasa sa traiesti sa respiri, pur si simplu ma ataca psihic.
Simteam ca nu am aer sa respir.
Copii imi sunt toata puterea caee ma face sa lupt nu as fi rezistat fara ei in ziua de azi, si nu vad un lucru rau ca incerc sa imi construiesc un vitor un vitor la care aspir de cand l-am cunoscut pe el, caut un umar care sa ma inteleaga sa ma asculte sa ma iubeasca, aprecieze...
Cum am spus nu ma atacati ca nu stiti nimic din povestea mea nu caut rasp la de ce am plecat de langa copii nu am vrut asta nici o clipa.
Caut un rasp la de ce ma simt rece ma simt fara suflet.

| Andreeush a răspuns (pentru loka25):

Îmi pare rău că am fost dură prin prin ce am spus. Ai dreptate când ai zis că nu știu prin ce ai trecut.
Însă încearcă să cauți ajutor profesional, trebuie să îți revii datorită copiilor tăi care nu au nici o vină. Vina e a tatalui lor, care nu a știut să aprecieze femeia care o avea lângă el.

| loka25 explică (pentru Andreeush):

Buna scumpa mea imi oare foarte bine sa vad ca lucrurile se rezolva cu calm? ohh esre imaginabil de greu nu mi-am imaginat o viata fara capat? este atat de trist ca nu gasim acea luminita care sa iti dea putere.
Ingerasi mei ei ei ai ador cu toata forta mea,.
Nu stiu ce imi rezerva vitorul dar un lucru este sigur lupta pe care am dus-o atatia ani suportand jigniri, batai de joc, chiar si palma mau omorat mau pus la pamant acum nu atunci.
Ce stiu este ca toti acei ani ai puteam dchimba daca puneam piciorul in prag si cand l-am pus nu trebuia sa ma intorc ca lupul nusi schimba naravul niciodata? ma prostit si-a batut joc de viata mea cum face si la ora actuala profita de faptul ca ai are profita de faptul ca trebuie sa platesc o suma pentru ingerasi chiar mai mult decat legea ne-a dat verdictul eu ca intodeauna crezand cai pentru ei... pentru ei ma zbat cu 2 joburi full time zi si noapte nu dorm de manacat mananc cand am timp sau pot.
Da asa este duc o viata dubla cu mine insumi si este cel mai dureros este ca nu sti unde si cum sa te opresti daca cedezi se duce totul de rapa daca lupti nu resuseti nimic dai in gol te invarti in acelasi cerc? Deci cum ce la cine cand? Unde pot gasi eu rasp la toate intrebarile pe care mi le doresc....nu nu voi putea sunt singura si este cel mai greu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Apatia poate fi un simptom al depresiei. Mergeti la psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar instanta i-a dat custodie completa sau? Nu poti sa il dai in judecata pentru custodie comuna macar? sa mai stea si la tine?
Ps, un copil trece prin multe si va avea multe cumpene in viata. Are nevoie de ambii parinti pentru a avea o copilarie cat de cat normala.