| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani.
Nu stiu ce sa mai fac sad.
Mama il inseala pe tata. Si eu am aflat asta. Mama tot vorbea cu cineva la telefon si mai pleca de acasa spunandu-mi ca merge la piata. si se intorcea seara...
Sau spunea ca pleaca cu lucru si se intorcea peste 4 zile si eu cu tata nu am stiut nimic de ea.
o sunam in continu si ne inchidea.
Ne-am gandit sa nu sunam la politie ca poate o geseam. si a venit acasa.
Intr-o zi l-am sunat si mi-a spus ca au un apartameant impreuna nestiind cine este la telefon...
Si am facut greseala de ai spune tatalui.
Acum ei se cearta mereu crying... si e chestia ca mama nu a incetat sa vorbeasca cu ala.
Am fost la mama la lucru dupa ce am iesit de la scoala si l-am vazut iesind.
Si tata l-a vazut odata. si a avut atat de multi nervi incat si-a cumparat un apartament in chirie si defiecare data cand e nervos pleaca acolo crying. si nu stiu ce sa mai fac crying.
si eu nu am avut nici un fel de sprijin de la ei. mereu s-au comportat violent cu mine atat fizic cat si verbal.
Asma m-a afectat grav si la note. eram eleva premianta in clasele primare si acum abia am trecut sa nu raman corigenta la mate crying. si m-am gandit in ce hal am putut s ajung. crying.
si normal ca nu pot sa iinvat cand ii vad pe ei cum se cearta.
imi vine sa mor cand ma gandesc cum reactioneaza cu mine... si e chestia ca eu nu pot discuta cu mama o gramada de chestii ca un copil normal. crying. eu daca ii spun ceva mamei afla tot orasul crying. si nu ma poate intalege...
Am o pisica care doar pe ea o po lua in brate si sa plang cand imi e greu si ea sta cuminte... ma gandesc ca ii singura care ma face sa ma simt bine cu totu ca e un animal...
si nu sunt foarte pretenioasa. am un black berry de 2 ani si e tot rupt aproape... si merge greau. nu le-am cerut telefoane, tablete si multe chestii. vreau doar liniste sa invat si eu crying... macar viitorul sa il am daca nu si copilaria crying
dati-mi va rog un sfat...
Funda... :*

Răspuns Câştigător
| candygirl a răspuns:

sad imi pare foarte rau ca esti in situatia asta. tot ce poti sa faci este sa incerci sa nu mai lasi asta sa te afecteze. cand vrei sa inveti poti merge la o biblioteca sau undeva, unde poti avea liniste si scapi si de atmosfera de acasa.Nu ai bunici cu care te intelegi mai bine sa mai poti merge la ei? Poate ar trebui sa incerci sa vorbesti si cu tatal tau despre asta daca cu mama ta nu poti. Poate in situatia asta grea in care este, nu isi da seama ca te afecteaza si pe tine. Dar fara reprosuri, fara sa incerci sa il certi. spune-i doar ce simti. succes! sper sa reusesti sa scapi din situatia asta.

| anonim_4396 explică (pentru candygirl):

Nu am bunici. singura bunica care am mai avut-o a murit cu mine in casa cand aveam 6 ani.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai facut bine ca i-ai zis omului ce face mata dar cu studiile ca sa iti mearga bine poti pleca la o cresa unde sant copii abandonati inveti acolo si cand ai 18 ani in cur poate te trezesti prin strainatate la o facultate cu sanse de angajare.

| zurick a răspuns:

Buna!
Am trecut la randul meu prin certuri si multe povesti asemanatoare care m-au dus usor in groapa...Scrie un bilet si spune-le asta poate... poate.
Gaseste ceva care-ti place, ascunde-te in muzica cu castile pe urechi si ignora ce auzi(da, draga stiu si cu usa inchisa tot se aude, dar asa a vrut destinul)Cauta multe refugii acasa la prieteni, la rude mai stiu eu ce.Inclusiv biblioteci si incearca sa-ti ocupi tot timpul ca sa fie mai bine.Tu nu-i poti face sa inceteze da te poti stradui sa ignori desi stiu ca durerea ramane.
Incearca sa scrii tot ce simti pe o foaie asta te va calma.Repeta exercitiul asta de cate ori simti nevoia.
Cum spuneam am trecut si eu prin foarte multe legate de acest subiect si nu vreau sa o iei razna asa cum am facut eu...in concluzie vreau sa vorbim mai multe daca esti de acord trimite-mi id tau.

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Ocolese cat poti cand ii vezi ca se cearta pleaca sau puneti casti in urechi te ajuta.:*

| Apetrei_Mihaela_2000 a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru situatia asta in care esti pusa, daca vrei poti sa m-a contactezi la adresa mea de messenger mika3451@yahoo.com, o sa mai vorbim, si poate gasim o rezolvare la problema asta.