| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani si am o mica problema... cand merg cu parinti undeva si cineva zice de bine de mine mama mereu riposteaza adica nu zice da asa e,,,, zice numai de rau de mine si cu tata am avut o relatie foarte foarte foarte buna dar mama de cand a venit din italia a incercat sa mi-a strice si cam a reusit. Orice nimic pe care il fac ii lui tata si se enrveaza si usor usor isi pierde increderea in mine. Mi-e si rusine sa mai merg cu mama undeva ca mereu zice ca nu invat bine ca nu fac nimic numai si numai rau zice de mine... tata avea foarte multa incredere in mine dar acum... nu mai are si ma simt asa prost in fata lui tata pentru ca la tata tin foarte mult si ma simt asa prost cand mama zice ceva rau de mine... mama mereu tipa la mine si ma injura si vorbeste foarte foarte urat cu mine cand este si tata de fata nu vorbeste urat cu mine dar abia se abtine. Tata lucreaza in politie si seman foarte mult cu tata si majoritatea oamenilor care ma cunosc zice ca la 12 ani sunt foarte curajoasa si am inclinati spre politie si mama zice da da nu invata da nu site nimic sa faca am s-o fac cioban, cand zice lucrurile astea imi vine sa intru in pamant de rusine.In iulie au cununat parinti mei si cand au furato pe mireasa eram si eu si era o muzica la radio si o zis in gluma un baiat da mai tare ca ii place lu-i GEANINA (adica eu) si face mama daca i-ar placea si matematica asa mult... si mi-a stricat toata seara am dansat putin si mama radea de mine si mereu imi da exemple de alte fete... orice ii zic ea se gandeste la rau... si nu are incredere in mine deloc daca intrazi cu 2 minute de la scoala zice ca ma omoara si multe multe chesti cateodata imi vine a plec undeva si sa nu ma mai intorc... dar de multe ori m-am gandit sa am ambitie si sa trec peste astea... si sper ca daca mama nu ma incurajeaza macar tata sau sora mea sa fie alaturi de mine ca eu mereu cand plang mama da in mine si ma injura, eu stiu ca mama nu tine la mine dar macar sa ma lase in pace... eu in viata vreau sa ma fac politist si sa ajung cineva cunoscut si vreau sa fac si sport dar daca i-as spune lucrurile astea mamei ar tipa la mine si ar gasi ea ceva de rau... As fi recunascatoare daca miat da un sfat sa aiba mama mai multa incredere in mine si sa tina macar un pic la mine si sa nu mai zica numai de rau de mine ...niciodata n-am auzit-o sa zica uite ca fata mea stie sa faca asta asta... tata zice mai mereu dar mama il face sa nu mai tine la mine si multe alte chesti EU pe tata il iubesc mai mult ca pe orice si vreau sa tina la mine.

18 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ori mama ta are (sau a avut pe altcineva) in Italia si din comparatia celor 2 barbati e asa, ori e tipologic isterica si nici nu moare de dragul - trist! - si tu suferi pentru ca doar tata e mandru de tine... Incearca sa vorbesti cu tata intre 4 ochi, si spune-i cat suferi, si roaga-l sa vorbeasca cu mama la modul cel mai serios, pentru ca atitudinea ei te afecteaza negativ, si afectiv si intelectual, si nu e firesc! - si sa mearga cu mama la consiliere! Daca nu se rezolva, apeleaza la Protectia Copilului! - ai acest drept! Success!

| Dara a răspuns:

Mama ta are o fire mai critica, iti vrea binele si considera ca doar asa te impulsioneaza. Fiind plecata o vreme de langa voi, realizeaza acum ca va descurcati fara ea si e putin geloasa. Datorita relatiei bune pe care o ai cu tatal tau, ea se simte data la o parte. Prin acest comportament incearca doar sa se impuna, avand impresia ca asa recupereaza timpul in care a lipsit de langa voi. Nu isi da seama ca greseste. Incearca tu sa ai rabdare si sa vorbesti cu ea, sa o intrebi ce ai putea face pentru a-i recastiga increderea. Spune-i ca te stradui sa faci lucrurile asa cum doreste si daca mai gresesti nu faci asta special pentru a o dezamagi. Daca nu se rezolva nimic, cere-i ajutorul tatalui tau. Chiar daca e de partea ei, nu va fi nedrept cu tine, eventual va fi o punte de legatura intre voi.
Tu fii puternica, invata si nu lasa pe nimeni (nici macar pe mama) sa te descurajeze. Si cand vei avea nevoie de ajutor nu te sfii sa il ceri, iar mama sa fie prima persoana la care apelezi. Incearca neaparat sa te apropii de mama ta. Probabil tot va gasi ceva de criticat, dar tu cere-i mereu parerea si poate veti gasi o modalitate de a va intelege. Succes!

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea stii care este nici un parinte nu vrea raul propriului sau copil, poate a avut vreo deceptie si acum tot ce vede la tine nu ai convine, ia si vb cu ea, intreab-o ce ar dori ea de la tine cum ar trebui sa te comporti ca sa fie multumita.Rufele se spala in familie nu defata cu toata lumea, face rau cand te condamna de fata cu toata lumea, daca nu te intelege incearca sa stai de vorba cu tatal tau cu siguranta el a observat acele schimbari in comportamentul mamei tale si te va ajuta.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Urata situatie... E posibil ca mama ta sa creada ca asa te incurajeaza... ca asa te face sa misti ceva in directia in care vrea ea... Incearca sa discuti cu ea si sa-i spui ca te raneste cand face lucrurile alea si ca asa nu vei ajunge sa faci ce vrea ea... Pentru ca doar te descurajeaza. Nu cred ca e o idee buna sa spui ca "te face de ras" in fata cunoscutilor... pentru ca probabil considera ca la varsta ta nu exista asa ceva... In cazul in care nu obtii nici o inbunatatire incearca sa eviti sa iesi cu ea, sa stai mai mult de vorba cu tatal tau si cu sora ta... sa pastrezi o relatie mai apropiata cu ei. Si sa stii ca mama ta tine la tine... Poate nu stie cum sa o arate... Sau crede ca ceea ce face este bine.

| Silvia a răspuns:

Doamnee, chiar nu stiu ce sa zic straight face
Cred ca mama ta e foarte reasad.nu inteleg cum se poate purta asa cu propria ei fiica straight face
Chiar nu poti vorbii cu ea? Sa aii spui ca te deranjeaza, ca esti copilul ei si trebuie sa te iubeasca. Daca nu, vorbeste, te rog eu, cu tatal tau.trebuie macar el sa te inteleaga.
Mult succes!kiss

| alexdop21 a răspuns:

Deci nu am putut sa citesc pana la capat povestea ta, imi este foarte mila de tine, inteleg prin ce treci, esti un copil care doreste un pic de afectiune, fa-l pe tatal tau se isi petreaca mai mult timp cu tine, iesiti in parc, iubeste-l si arata-i asta! Cat despre mama ta, sa nu incerci sa vb cu ea pentru ca ea vede in tine un copil natang si atat! Incearca sa o eviti pe cat posibil si sa nu pui la suflet tot! Gandeste-te la viitorul tau in cadrul politiei si de cat de bine o sa iti fie atunci! Nu te lasa batuta!

| ing. a răspuns:

Doamne Geanina.sad
Biata de tine.Cred ca e groaznic ce iti face mama ta.Incearca sa vorbesti cu tatal tau si sa-i spui ca mama ta incearca sa va desparta. Spune`i cat de prost te simti si ca te face de rusine peste tot. sad. Poate tatal tau va avea o discutie cu mama ta si va reusi sa-i explice si ei cum e sa ai un copil.Adica trebuie sa-l iubesti, sa-l accespti asa cum e.sad. Vb cu tatal tau cat mai urgent pentru ca el sa aiba din nou incredere in tine. Incearca sa o intrebi si pe mama ta ce are cu tine x(, pentru ca nu se poate sa te trateze in felul acesta. Sunt sigura ca daca tatal tau va stii prin cate ai trecut, va fi de partea ta. P. S ca sa o imbunezi pe mama ta, incearca sa faci ce`i place ei:adica sa inveti bine, sa `ti faci curatenie in camera etc. Poate ii vei intra sub piele si ei.
love struckIti urez mult succes si imi pare sincer rau pentru tine. sad

| kathessa a răspuns:

Nu te supara, parintii nu sint perfecti, chiar daca isi doresc. Nu exista scoli pentru parinti, din pacate. Poate nu are tact, poate are un mod deplasat de a te face sa vrei tu mai mult de la tine. Parintii nu ne pupa pe frunte de 200 de ori pe zi... Exista parinti mai aspri, mai intransigenti. Si eu am avut o pereche. Dar azi le dau dreptate si le multumesc pentru ceea ce sint.

| andrelina a răspuns:

Pot sa spun ca, mai rar sunt mame ca a ta.Pretuieste-o toata viata! Mama ta face aceste lucruri pentru ca nu cumva sa ti se urce tie la cap! Daca te-ar lauda non stop, cum fac alti parinti:`Copilul meu a luat examenul cu 10`~`Copilul meu fumeaza?!`~`Fata mea e virgina. Mi-a zis s-o duc la doctor, daca n-o cred`, etc si ai avea un viitor dezastruos:alcoolist, drogat, doar diploma de liceu, etc.Stii ce-ar zice lumea:`Ce se lauda si asta cu fiu-sau? Daca ar sti ea ce poama e!`~`Las`ca si asta l-a laudat...Bine i-a facut D-zeu`. In concluzie, nu te ingrijora! Mai ales daca nu e mama ta vitrega.Mama si tata sunt singurele fiinte care ne iubesc neconditionat. Pupicei!

| Klara a răspuns:

Geanina, m-a impresionat povestea ta, sincer eu m-as impune, i-as zice mamei verde in fata ce nu-mi convine si as evita-o, probabil si-ar da seama ca a gresit si si-ar cere scuze...si ar intelege.

| sabina59 a răspuns:

Este o problema delicata! Parerea mea este ca mama ta te iubeste, dar probabil ca este un pic geloasa pe raportu tau de prietenie dintre tine si tatal tau. Un raport, care cred ca s-a creat in timp, si sper ca aceasta problema sa nu il umbreasca. Sfatul meu este de a incerca tu sa te apropii de mama ta si asa cum spunea o alta persoana aici sa vezi ce asteapta ea de la tine. De ajutor in acest moment ar trebui sa iti fie si tatal tau. Vorbeste cu el. Cerei ajutorul! Nu stiu ce raport ati avut tu si mama ta inainte de plecarea ei in Italia, dar faptul ca a stat departe pentru un timp poate i-a facut impresia ca te-ai indepartat de ea. Trebuie sa ii arati ca o iubesti la fel de mult ca si pe tatal tau. Dai aceasta posibilitate. O portita de legatura ar putea fi aceea de ai arata ca esti interesata de cum era ea cind era de virst ta, sau chiar si mai mica. De aici se pot afla mule lucruri ce parintii cu copii le pot avea in comun. Ai sa vezi ca ai sa reusesti.

| mikella a răspuns:

Citind povestea vietii tale alaturi de mama ta mi-au dat lacrimile pentru ca ceea ce traiesti u acum am trait si eu pana acum3 ani jumatate.Doar ca eu nu am mai avut pe nimeni de partea mea (nu l-am avut pe tata, nu l-am avut pe frate-miu acesta fiind mai mic decat mine cu 7 ani)tata pot spune ca aveam doar cand venea beat si isi amintea ca mai are si o fata. Iar ceea ce spui udespre mama ta, asa era si a mea. Din inima iti spun ca daca ai o relatie buna cu tatal tau povestestei adevarul sa poti trece cu bine situatia asta.Eu ca sa scap de problemele de acasa a trebuit sa ma marit si sa plec din tara pentru ca si pentru nine a fost dura si socanta ca mama mea sa fie asa cu fiica ei.Si nu te gandi ca acum daca mam maritat sunt ffff buna prietena cu mama ca nu-i asa, is buna doar daca ii dau bani, si ma gandesc ca daca nu il gaseam pe sotul meu cred... poate eram moarta pentru ca incepusem sa iau pastile ca sa ma omorsa scap de toate si de toti.Ca nu mai suportam situatia.Si daca mama ta se comporta asa nu mai ai ce face ca si eu am incercat multe si de toate dar nu am reusit s-o fac sa ma inteleaga, pentru ea eram o proasta, o curva un copil de 11-12 ani curva, nu stiu, intodeauna m-a durut cuvintele ei.Tot ce-ti spun vorbest cu tatal tau, cu sora ta si poate reusesti sa o schimbi...ca eu pe a mea nu am reusit. te pup si ai grija de tine, si tinema la curent cu situatia ta

| NuConteazăCine a răspuns:

Inceara sa faci cateva cercetari. mama ta cred ca iti face toate astea fiindca probabil a trebuit sa faca niste compromisuri pentru tine. si oarecum te considera vinovata pentru ceva ce ea a facut sau nu a putut face in trecut. Incearca sa iti intrebi rudele sau pe tatal tau dc mama ta se poarta atat de urat cu tine si daca este ceva ce tu nu sti. Si incearca sa iti schimbi tu atitudinea daca pe ea nu o poti schimba. De exemplu cand mama ta mai zice ceva de rau, zambeste ironic si da-i o replica pe masura: "si daca as face m-ai aprecia mai mult? happy" arata-i ca pe tine nu te deranjeaza ceea ce iti zice.ca nu are nici o influenta asupra ta. ea cu siguranta va ramane uimita de atitudinea ta! iar cand afli adevarul (daca exista unul) incearca sa duscuti deschis cu ea! daca nu, inseamna ca iti zice toate astea sa te schimbi si sa te ambitioneze sa inveti mai bine sa faci unele lucruri. iar daca este asa explica-i ca o sa faci tot posibilul sa faci aceste lucruri si ca ai prefera sa-ti dea un sfat, nu sa-ti reproseze mereu si mereuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Of doamne... e nasol giany... in primul rand, mama ta mai pleaca? speram ca da, atunci o sa fii linistita si cu timpul o sa recapeti relatia cu tatal tau si cand prinzi momentul potrivit vorbeste cu el, zici ca esti curajoasa, atunci nu il lua pe ocolite, spune-i, tata tu esti politist, ai datoria fata de toti cetatenii sai aperi, atunci fa asta si cu mine, aparama de mama, nu o mai lasa sa dea in mine degeaba sa ma injure sa ma faca de ras, la urma urmei spune-i ca tu simti ca nu te iubeste si ca nici tu nu prea te mai dai in vant dupa ea si ca esti la o varsta detul de delicata si ar trebui sa te incurajeze in toate lucrurile bune pe care sa le faci si sa iti atraga atentia numai la cele rele (mai ales ca fie vorba intre noi la varsta asta daca mai continua asa o sa ajungi sa nu stii exact cand faci bine si cand nu ba din contra o sa te indrepte spre un comportament si ganduri incorecte si negative, ex ai spui ca iti vine sa tot te duci in lumea ta.) si s ate lase sa te dezvolti cum e mai bine atat in plan vizic cat si in plan mental. daca ai ghinionul ca sa spun asa si mama ta numai pleaca fa in asa fel incat sa ramai odata numai cu tatal tau si spune-i toate aceste lucruri. sau, mai poti cere ajutorul tatalui tau, ca sa vorbiti toti trei, si ia-ti inima in dinti si spune-i si eu in fata lucrurile astea, ai grija can vorbesti si de fata cu ea, sa o faci un pic pe victima dar in acelasi timp cand te iuti la ea sa te uiti cu niste ochi de "politista" mica ce e4sti, adica duri si reci ca gheata, sa o doara si pe ea si sasi dea seama ca greseste, spune-i verde in fata fara rusine, amam tu nu ma mai iubesti nu mai simti nimic pentru mine, sigur nu sunt infiata sau chestii de genu asta, chiar daca nu crezi asta, deoarece ea tot mama ramane si nu poate sa no doara cuvintele astea spuse de fiica ei printre niste lacrimi. fa-o sa simta suferinta cu adevat. spuneai ceva de o sora, daca e mai mare cu atat mai bine, cerei ajutorul, spune-i cum te simti. in schimb uite poti face ceva ce poate te mai fereste de comportamentul dur sau rautacios al mamei tale, invata foarte bine la scoala, si inscriete la un club de sport, orice e bun, inot, dansuri, karate sau box, altletism, orice, in felul acesta petreci cat mia putin timp cu ea si in acelasi timp e si sanatos si iti formezi un corp de miss... sper sa reusesti. tinema la curent, atata timp cat te pot ajuta macar cu sfaturi, o fac cu mare placere...ai grija de tine.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu tatal tau si spune-i toate temerile tale.este mama ta adevarata? imi vine greu sa cred dar daca este e proasta rau. spune-i ca ai nevoie de o prietena care sa te ajute nu de o proasta care sa te critice. zii ca ai nevoie de sfaturile ei mature nicidecum de ingradirea libertatii si de barfele ei. spune-i ca e importanta pentru tine dar intreab-o Tu esti importanta pentru ea? vorbiti ca asa se rezolva problemele. vorba dulce mult aduce. ia-o cu complimente si cu calm daca ea tipa tu roag-o frumos si vorbeste frumos nu se poate sa nu se schimbe.mai vorbim.

| Ciprian271 a răspuns:

Pai crede-ma ca asta ii s-a intamplat si mamei mele exact ce mi-ai spus tu tot. eu am 13 ani, iar parintii mei sa-u despartit.

| cosmin555 a răspuns:

In acest caz spune-i mamei tale sa nu mai riposteze sa nu mai spuna nimic chiar.winking

| 123456_4961 a răspuns:

Probabil nu e mama ta biologica de aia si il hipnotizeaza pe tatal tau asta cred eu succes oricum incearca so eviti si sa petreci cat mai mult timp u tatal tau sigur el iti va intelege problma :* mai impresionat e cam greu la mine