| Alexandra2383 a întrebat:

Buna! Am 13 ani, iar mama mea si-a gasit pe altcineva deoarece parintii mei au divortat, nu mai stiu nimic de tata. Iubitul mamei mele vine de 2 ori pe saptamana la noi acasa si ramane si peste noapte. Problema e ca, mereu mama imi face reprosuri :"Fii mai prietenoasa ca sa se simta bine" "ai fost foarte nesimtita (pentru ca i-am spus sa nu ma mai pupe pe gat si sa-mi spuna copilul lui) si multe altele. Intr-o zi a mintit ca el a spus ca nu se simte bine in familia asta si ca nu o sa mai vina, doar ca sa ma faca sa ma simt prost. Ma framanta mult aceste chestii, zilnic imi aduc aminte si imi stric dispozitia total. I-am si spus:"Daca imi mai faci reprosuri, ma indepartez de el pentru ca atata timp cat stiu ca el este motivul pentru care imi faci toate astea, atunci o sa-l urasc", insa tot insista sa mananc cu ei la masa, sa merg cu ei prin oras si eu nu ma simt bine. Ce sa fac?

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca mama ta nu înțelege (sau nu vrea sa înțeleagă) ce înseamna sa fii pupata pe git. Ar trebui sa ii explici. Și, dacă el e om de treaba, va înțelege ca nu trebuie nicidecum sa îți încalce spațiul și intimitatea personala. Dacă nu pricepe, mama ta ar trebui sa își pună întrebări serioase cu privire la el. Pentru ca, dacă vine de doua ori pe săptămână și sta peste noapte, e clar ca nu vine ca să fie copii cuminți. E trist însa ca își permite sa se apropie de tine prea mult. Tocmai asta arata ca ceva nu e deloc OK, relația cu mama ta ar trebui sa ii fie de ajuns.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ti-ar strica sa iti ajustezi comporatmentul si sa te comporti ca un copil normal si cu bun simt, mai ales cand iubitul mamei si posibil viitorul tau tata vitreg, este in vizita.
De exemplu, statul la masa impreuna ar trebui sa devina un obicei in familie si respectul nu trebuie uitat. Chiar daca nu este tatal tau natural, este probabil un om la fel de bun, iar in plus iti iubeste si respecta mama, ceea ce ar trebui sa te multumeasca, fiindca nu-i singura si nu sufera.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu cum te - i simți dacă tipul te-ar fi pupat pe git?
Dacă i-ar face asa ceva cineva soției mele, s-ar alege cu un pumn sănătos, chit ca e ea femeie. Și eu nu m-aș baga, chiar dacă sunt cu totul impotriva violentei. Chiar nu înțelegi semnificația gestului de a fi pupata pe git?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

Mi s-a intamplat sa fiu pupata pe gat cand am intors voit capul si in loc de obraz, a picat pe gat. Nu voit, nu intentionat iar faptul ca fata scrie aici cu atata ura si dispret, pentru barbatul pe care maica-sa il iubeste, imi face impresia ca omul a pupat-o din greseala, dar ea il foloseste cu intentia de al indeaprta fiindca nu-l suporta.
In orice caz, este unica greseala pe care acel barbat a facut-o, maia ls ca vine doar de 2 ori pe spatamana la ei, nu toata ziua si nu se da la fetita.
Apoi, este o chesti de bun simt sa-ti respecti mama si invitaii ei, ori fata asta nu-l suporta pe acest barbat ca nici la masa cu ei nu vrea sa stea.
Hai sa fim seriosi, pare un copil rebel, care nu vrea sa-si imparta mama cu nimeni, din egoism.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și dacă vorbește nu cu ura, ci cu repulsia pe care orice femeie o are cand ii e încălcata intimitatea? Anatomic vorbind, ce ce zici tu cade. Ea la 13 ani are probabil undeva la 1, 40. El, la vreo 35, ca bărbat, minim 1, 70. O pupa de sus în jos, apleacă capul sa o facă. Ca sa o facă pe git, trebuie sa coboare capul și mai mult. Deci nu poate fi vorba de greșeală. Dacă a făcut -o, a făcut -o intenționat. Din greșeală putea fi pe par sau frunte, ca nu s-ar fi aplecat îndeajuns.
Hai sa nu judecam fata.Ea a venit cu o problema concreta, tipul care e cu mama ei o atinge nepermis și ei, culmea!, i se cere sa se poarte frumos cu el!

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

Tu ce nu intelegi?
Daca ti-am explicat ca mi s-a intamplat chiar mie, personal?
Sunt totusi femeie si da, barbatul s-a aplecat, dar pentru ca am intros capul mai mult, a ajuns pe gat, nu pe obraz. Adica 10 cm mai mai departe.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Fata scrie aici cu atata ura" Chiar asa?!? Ai citit tot enunțul întrebării? - "atata timp cat stiu ca el este motivul pentru care imi faci toate astea, atunci o sa l urasc", i-a zis mamei ei. Nu e ura. Ii displace ce el ii face. Aici zice doar de pupatul pe git, dar sunt multe altele. Și alea doar ea le știe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

Iata ura care reiese din faptul ca nu accepat ideea sa-si vada mama fericita cu alt barbat.
Nu o condamn, majoritatea copiilor cu parinti divortati se comporta la fel, dar ar trebui educata si invatat ca si mama ei are dreptul la fericire. Apoi, este nejustificat comportamnetul ei de copil prost crescut, refuzand sa manace la amsa cu ei, ca aoclo nu o violeaza nimeni, nu o pupa nimeni sni nu intenteaza nimeni la gurita, gatul sau sexul ei.
Deci, comportamnetule ste car de copil razgaiat care nu vrea ca acel barabt sa o faca pe mama ei fericita.
Uite aici ce a scris ea:
"I am si spus:"Daca imi mai faci reprosuri, ma indepartez de el pentru ca atata timp cat stiu ca el este motivul pentru care imi faci toate astea, atunci o sa l urasc", insa tot insista sa mananc cu ei la masa, sa merg cu ei prin oras si eu nu ma simt bine."

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Violleta2022):

Salut! Uite un fragment din alta intrebare a ei : " uneori incearca sa imi dea palme la fund de fata cu mama (va rog sa nu radeti, e foarte serios), iar la plecare mereu ma pupa pe gat tot de fata cu mama."

Din intrebarile fetei reiese ca el are un anumit interes mai ciudat, insa este posibil si ca ea sa fi exagerat putin lucrurile.
Am dat acest fragment nu din intentia de a porni o cearta, ci doar pentru a arata ca nu a fost doar un eveniment unic, intamplat fara intentia ambelor parti.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta era dovada mea! happy Nu e nici o dovada a ceea ce spui. Orice femeie ar evita bărbatul ce o pupa pe git, dar mai sa mănince cu el la masa! Și de unde știi ca nu vrea mai mult? Odată pupata pe git, se poate trezi ca e pupata și pe sini. Tot din greșeală happy S-a trecut de o limita a intimitatii, și odată trecuta, se poate aștepta la orice. Chiar și viol. Chiar de pare exagerat.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vezi, ca el sa greșească a trebuit ca tu sa întorci capul. Asta nu presupune ca si ea a făcut - o. Mai mult, greșeli se mai întimpla, dar știi imediat dacă e greșeală sau dacă e intenționat. Într - un fel o face din greșeală, în altul intenționat. Și nu e numai asta, citește atenta, zice mai apoi ca mai sunt multe altele. Crezi ca ar avea curajul sa zică aici ca a fost atinsa și în zonele intime? Poate el nu o face de fata cu mama ei. Și ei ii poate fi rușine sa ii spună mamei ei, în cazurile asta ascunderea e considerata a fi cea mai buna soluție. Ceea mai buna amica ce am avut - o vreodată a fost violata de un unchi al ei, și nimeni nu a știut nimic timp de ani de zile. Și nu a început povestea direct cu violul, au fost alte gesturi înainte, și fetei i-a părut rău după ca nu a luat seama la ele. Noi știm doar de pupatul pe git, dar poate fi vorba și de anumite aluzii, sau priviri, sau atingeri. Fata simte ca nu e în ordine, și de aceea nu îl agreează.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

In cazul asta ar trebui sa vorbeasca cu maica-sa si sa puna problema diferit, mai ales cand face gesturi atat de intime in prezenta mamei.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asa este. Comunicarea, și cum o face, cu mama ei, e totul. Ma bucur ca ai înțeles ce am vrut sa zic happy

| Freya1 a răspuns:

Cand părinți divorteaza si sunt destul de tineri e normal sa isi refacă viața.Intr-adevar nu e pre ok cum pune mama ta problema dar asta s-ar putea rezolva.
Explicai mamei tale sa te lase sa te simti in largul tau si sa nu te mai implice asa mult in toata treaba asta. Spune-i sa te lase pe tine sa te atasezi de el treptat daca o sa poti si sa nu iti mai impuna. Daca mama ta nu intelege explica-i lui treaba asta, poate alt fel vor decurge lucrurile.

| Emma30555 a răspuns:

Simți ca gesturile lui sunt dubioase sau nu l placi tu pur și simplu? De ce nu i spui pur și simplu verde în fata ca poate sa fie cu mama ta dar pe tine sa nu te atingă, sa nu te pupe fiindcă nu ți place și consideri ca aceste gesturi sunt deplasate, tu fiind o domnișoară, spune-i de fata cu mama ta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......116111-ro/
incearca, nu ai ce sa pierzi

| Vântulalb a răspuns:

Te-a pupat pe gat? Asta inseamna ca se da la tine! Mama ta stie? Ar trebui sa-i spui. Fereste-te de el cat poti. Sa nu ramai singura cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt destui perversi care traiesc si cu mama si cu fiica in acelasi timp.
Spune-i mamei tale ca nu te intereseaza iubirea ei, e foarte urât ca vine ăla la voi pentru ***, tu esti destul de mare si vrei sa-ti petreci timpul cu persoane de varsta ta, nu cu libidinosi care vin la voi doar pentru sex.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai citit cati ani are copila? Asa se discuta cu un copil?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sunt de acord ca am gresit.
Dar eram suparat ca mama acelei fete nu tine cont de sentimentele propriei fiice, ci o intereseaza mai mult relatia cu acel iubit.
Si daca tot sunt impreuna de ce nu formeaza o familie, poate asa se mai simplifica lucrurile.
Si din mesaj eu am inteles ca acel tip se dă la fiică.
Cum să nu te revolți?
Cine o apără pe această copilă nevinovată?(deocamdată).
De ce nu o lasă pur si simplu in pace pe aceasta fata?

| Dintrebare a răspuns:

Maica-ta este o idioata care pune pe primul loc un tip pe care de abia il cunoaste si de abia dupa o pune pe fiica ei. Ce treaba ai tu sa ii faci lui o impresie buna. Tu trebuie sa fii tu insati, nu sa te prefaci ca sa te placa el sau ea. Doi inconstienti care creeaza traume unui copil. In fine, eu as zice sa incerci pe cat posibil sa ii ignori. Nu te mai implica in discutii in contradictoriu cu ei. Daca nu iti place de el, gaseste-ti alta ocupatie cand vine in vizita. Fa-te ca citesti sau chiar citeste. Prefa-te ocupata, ca sa ai o scuza cand vor sa te implice in activitati de ale lor. Nu face nimic ce te face sa te simti inconfortabila. In principiu nu prea poti scapa de ei, tu fiind inca un copil. Dar ai putea sa te focusesi pe scoala, sa inveti bine si in cativa ani o sa mergi la facultate si o sa iti creezi o viata proprie independenta de ei. Gandeste-te la viitorul tau, daca prezentul nu il poti schimba radical. Iar cand vrea sa te pupe, ii poti spune foarte elegant ca nu iti doresti asta si ca nu consideri ca momentan este cazul sa aveti o relatie atat de intima. La fel si cand zice ca esti copilul lui. II poti spune ca apreciezi ca incearca sa fie dragut cu tine, dar ca preferi sa iti lase spatiu sa alegi singura daca e cazul sa folositi formulele astea de exprimare. Poti sa le spui ca tu respecti relatia lor, dar ca vrei sa fii lasata sa alegi singura ce tine de tine. Si sa ii rogi sa iti respecte limitele, asa cum si tu le respecti lor alegerile

| aDEeLAa a răspuns:

Naspa rau. Incearca sa dai de tatal tau sau de bunici si sa le spui situatia precum si ca mama ta se supara ca nu il lasi pe iubitul ei sa te pupe pe gat. F libidinos tipul.
Spune-i mamei tale ca ai vrea sa nu mai interactionezi cu el si sa nu te mai oblige si spune-i ca psihologul scolii ti-a zis ca e deplasat gestul lui de a te pupa pe gat. Chiar ar rebui sa iei legatura cu psihologul de la scoala, sigur te poate indruma ce sa faci si poate vorbeste si cu mama ta.