| MatonSarahy a întrebat:

Am 13 ani si fumez.
Totul a inceput asa:
La 9 ani vecina mea isi retusa casa si cat timp era plecata a magazin si muncitorul nu era acasa eu am fugit la ea si avea o tigara aprinsa. Am vrut sa incerc am tras si cand am ajuns acasa eram ametita. Am incercat dula cateva zile si mi-a placut. Parintii mei nu stiau. Mama fiind fumatoare. Si am fumat cred ca o luna si apoi m-am lasat din cauza ca incepuse scoal, eu fiind la un colegiu unde toata lumea fuma. Acum in clasa a 6 diriginta m-a obligat sa ma mut cu un baiat care tocmai se lasase... Si vorbeam cu el ca toti baietii dinclasa fumeaza. Si am zis sa incerc. Era sa ma prinda stra-bunica si unchiul in baie. Nu stiu daca sa le. spun parintilor sau nu. Mama fumeaza dar tata este impotriva total. Nu stiu ce sa fac. Nu stie decat o prietena apropiata.

9 răspunsuri:
| alwaysStyles a răspuns:

Sincer iti spun ca e grav sa fumezi de la varsta asta, daca si mama ta e fumatoare vorbeste cu ea si spune-i sa te ajute sa te lasi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Ruxandra15 a răspuns:

Si pe mine era sa ma prinda ieri mama in baie. Incearca sa porti o discutie cu mama cum ar fi daca ai fuma. Nu sa ii spui asa pe directa, ia-o pe ocolite

| Takatsuki a răspuns:

Ce copilă... La 13 ani fumezi? Înseamnă că la 15 faci video-chat și la 18 deja ești pe centură.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Takatsuki):

Decat sa mearga in cluburi cum fac majoritatea si sa vina acasa dupa o saptamana sau cu burta la gura, gandeste-te ca e mai bine asa.Fiecare face ce vrea cu viata lui. Daca maine vrea sa se spanzure asta va face nu o poti impiedica. Si daca se lasa peste 3 zile o vezi prin Bamboo dansand la bara

| AlexandraAlle08 a răspuns (pentru Takatsuki):

Aoleoo, mare lucru daca fumeaza. Macar nu se drogheaza sau se duce pe centura.

| Takatsuki a răspuns (pentru AlexandraAlle08):

Keep calm, nu mai e mult.

| ANONYMBOSS293 a răspuns:

Parerea mea este sa te lasi, dar daca nu poti, incearca sa vorbesti decat cu mama ta daca te ai mai bine cu ea decat cu tatal tau. Cel putin ai o acoperire. Iao pe ocolitelea sa vezi ce ar zice, de ex "Mama ce ar fi daca m-as apuca de fumat" sau ceva de genulwinking

| Ejubriel a răspuns:

Buna.Si eu am 13 ani dar nu am pus niciodata tigara in gura si nici nu am de gand. Cel mai bine ar fi sa incerci sa le lasi. Nu este bine ceea ce faci. Si daca le spui parintilor te vor pedepsi si isi vor pierde increderea in tine.