| Tasya05 a întrebat:

Am 13 ani, si vreau sa fug de acasa! O urasc pe mama! E o scorpie rea! Pur si simplu, m-am saturat de viata mea mizerabila! Niciodata nu ma lasa sa fiu si eu ca ceilalti... Sa pot sta cat vreau afara, sa pot sa ma duc unde vreau... NIMIC! De ieri sunt certata cu ea, si nici pana azi nu am vrut sa ii vorbesc! Mi-a spus ca nu sunt cu nimic de folos in casa si ca nu am niciun rost in casa aia. Cuvintele astea au durut enorm. Si, m-am gandit, daca tot nu am niciun rost in casa aia, de ce as mai sta acolo? Oricum, stiu ca nu ma suporta. Si ca o iubeste pe sora mea mai mica de 125866617842354237 de ori mai mult crying. Singuri de care o sa imi para rau, vor fi tata si bunica, care stiu sigur ca ma iubesc enorm, pentru ca ei stiu sa imi arate asta. Dar, scorpia de mama, a reusit sa il intoarca si pe tata impotriva mea crying. Nu mai suport! Azi am plans toata ziua, si nu vreau sa imi cer scuze! Va rog, un sfat! Credeti ca, fugitul de acasa este singura solutie?crying.

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

In niciun caz. Scumpo, crede-ma, si eu am o sora mai mica, si de fiecare data cand da cu vreo jucarie de pamant (are obiceiul asta foarte prost) si sunt si eu prin preajma, pe cine crezi ca dau vina parintii mei? straight face Deci stiu cum e, trebuie sa fii responsabila, intelegatoare, ce mai, facem o munca de dadaca si nici macar nu suntem platite. O vreme si eu am facut pe rebela, dar apoi mi-am dat seama ca mamei mele nu-i convine sa dau vina pe faptul ca am o sora enervanta. Asa ca am inceput sa ma stapanesc si sa fiu diplomata, cand mama e enervata prefer sa ma duc in camera mea si sa stau acolo, decat sa ma apuc si eu de cearta. Importanta e impresia, sa fii zambitoare si amabila. Cand vine acasa de la serviciu, de exemplu, sa te vada cu sora ta (nu conteaza ca tu te-ai repezit sa stai langa ea numai 1 minut, adica pana a intrat mama ta pe usa). Faptul ca va vede impreuna cand vine acasa o va face sa fie mai ingaduitoare cu tine si, cu timpul, cred ca te va lasa si pe unde vrei tu. Te pup si sper ca ti-am fost de ajutor! :* Funda?

136 răspunsuri:
| TyBy198 a răspuns:

In locul tau stateam acasa si imi vedeam de treaba mea, la 13 ani sa te gandesti la lucrurile astea, atunci la 15, 16 ani ce o sa faci? raised eyebrows

| LeoPoci a răspuns:

Fugitul de acasa nu este o solutie incearca sa fii de folos mamei tale parintii tai te iubesc la fel cum o iubesc pe sora ta doar ca tu fiind mai mare asteapta mult mai mult de la tine decat de la sora ta cea mica. Incearca sa stai de vb cu amandoi inacelasi timp si vei vedea ca ajutand, vei duce o viata lipsita de griji. :-)

| BaGaHaS a răspuns:

Doamne...esti doar o copilalaughing
Gandeste bine ce faci si stai acasa!

| Danni_Bibi_Si_2000 a răspuns:

Nu cred ca fugitul este o solutie pentru ca o greseala de acum te poate costa in viitor acum cand ai varsta asta nu vezi lucrurile asa cum ar trebui vazutesi stiu un caz asemanator, iar acea femeie ii pare enorm de rau, iar mama ta cat de rea ar fi ea, mereu are acolo un loc si pentru tine in inima ei.

| Popa_Stefan_1990 a răspuns:

Te cred mama mea ma uraste mi-a spus cuvinte care mau durut asa ca nu am ce sa ma fac daca il iubeste mai mult pe fratemiu de 18 ani

Alte răspunsuri
| Tatiana_Tani_1988 a răspuns:

Nu ai de ce sa fugi de acasă din motivul asta! Parintii mei sunt divortati si acum mama mea are un prieten care mă bate si îmi vb urat cu toate astea mama nu observa sa ca nu ai altceva de făcut decât sa suporti situatia! Nu e bine sa muti bagi in seama parinti! EU in familie sunt cea mai mica si din potriva daca se întâmplă ceva sora mea mai mare da vina pe mine cu toate ca eu ii zic mamei ce sa întâmplat nu mă crede! Si iti zic daca fugi de acasă nu o sa planga ca ai fugit si o sa fie foarte îngrijorări si apoi vei mai lua si bătaie!

Alte răspunsuri
| Cojocaru_Andreea-Iuliana_1994 a răspuns:

Sa figi de acasa nu e deloc o idee buna. si eu am fost in situatia ta de multe ori dar eu nu am o bunica si un tata care sa imi tina partea si tata face mai rau decat mama dar ma gandesc ca mai am decat un an pana termin si o sa plec din casa lor si o sa pot sa am trebuie mea si sa nu ma deranjeze nimeni. gandeste-te si tu la asta si nu iti pierde curajul

| Loveme08 a răspuns:

Fi atenta!
Daca fugi va fi mai rau discuta cu parinti tai te ajuta trebuie sa te versi!

| punk666 a răspuns:

Nu rezolvi nmk..crede-ma

| GirlDeny347 a răspuns:

OK, ai dreptate si nu ai dreptate. Fugitul de acasa nu e o solutie. Sunt sigura ca undeva acolo in sufletul acela de scorpie laughing este o mica parte care te iubeste si nu vrea sa fugi de acasa. Si gandeste-te bine daca fugi de acasa unde te vei duce? ce vei manca? ce se va intampla cu tine? Recunosc si eu ma cert adeseori cu mama mea si m-am gandit sa fug de acasa dar nu am facut-o ca stiuam ca ma va gasi si cine stie ce mi s-ar intampla. Deci cum am zis eu ma mai cert cu mama mea dar ne impacam. Chiar daca mama ta zice astea nu ar avea curaj sa te atinga pentru ca ea te-a facut. Uneori si mama mea ma face lenesa si grasa dar ne impacam mereu si stiu ca ea ma iubeste enorm. Si da uneori simt ca o iubeste pe sora mea mai mica cel mai mult si pe mine nu dar nu e adevarat. Odata m-am suparat asa de tare incat m-am ascuns de ea vreo ora in poiana de langa casa mea dar am venit inapio si ea afost tare fericita se ma vada, deci sfatul meau: fai o surpriza:cumpara-i ciocolara, flori, fa-i curat in casa si va vedea de farnica esti si va veti impacawinking.

Alte răspunsuri
| Madalin_Mastan_1993 a răspuns:

Frate nu fa greseilie astea cu plecatu de acasa nu fii nebun/a, am fost si eu ca tine dar *** nu merita daca ai stii cat de greu e sa fii singur departe de casa...o sa iti dai seama ca nu e bine fara ai tai cat de rai is cat de buni is is pariti tai dumnezeu iti alege pariti u iti alegi doar prieteni si aia te sfatuiesc sai alegii cu grija ca prieteni de duc in parnaie, sau porte in locuri mai urate, vici cu droguri sa nai ca nu-s bune incerca sa le eviiti drogurile si alcholu ca *** o sa dai de o perioada care o sa crezii ca alchoolu si drogurile o sa te ajute sa treci peste.....incerca sa te pui si u in locu lu maicata sa vezii dc se comporta asa si numi zii ca esti nevinovat sau ca nu faci nimic ca asta nu o cred gandeste-te de 2 orii inainte de a face ceva

| Prentisa_Oana_Printesa_1994 a răspuns:

Eu zic ca nu cumi poti sa zice la mama ta asa ceva tu trebuie sa oiubesti ca nu vezi ca tati din ziua asta sunt afemeiati

| Boss_Mihai_1996 a răspuns:

Mai bine ramai acasa ca daca o s-a fugi unde o s-a te duci? zi cea mai buna solutie e sa ramai acasa.

| Madalin_Oniscu_1985 a răspuns:

Daca pleci ori cum nu va observa si stiu cum te simti am un tata care zice la cum iti zicea mama ta tie dar bine ca am scapat de el

Alte răspunsuri
| Tudor_Maria_Alexandra_1990 a răspuns:

Incearca sa te stapanesti. Daca te stapanesti o sa vada ca esti mai cuminte si o sa te lase
Funda X?

| Balasca_Catalin_1989 a răspuns:

Buna mai de ce esti asa suparata pe mama ta?

| Manisor_Ruxandra_1992 a răspuns:

Cred ca ar mai trebui sa cresti si sa te maturizezi si apoi iti dai seama ca mama ta nu e scorpie, nici nu intoarce pe nimeni impotriva ta. ai 13 ai.ce ai vrea sa faci la varsta asta? sa escaladezi munti? vezi-ti de copilarie si daca te crezi sufiecient de matura si in masura sa faci anumite lucruri atunci gandeste cu capu' nu cu altceva si accepta'ti varsta. fugitul de acasa nu ajuta la nimic. ba chiar inrautateste totul

Alte răspunsuri
| 49ers a răspuns:

Buna.Tu ar trebui sa incerci sa uiti ca te-ai surat pe mama ta si sa incerci sa o faci sa se razgandeasca in legatura cu libertatea per care ti-o doresti

| awa2014 a răspuns:

Pai nu cred ca fugitul de acasa e o solutie. Eu spun sa ii lasi in pace si sa astepti sa implinesti 18 ani si sa pleci de acasa. Si eu am niste probleme serioase cu tata, adica il urasc, ma uraste, simplu. Dar am incetat sa il urasc pentru ca pana la urma ii tatal meu si n-are rost sa o fac. Uite poti sa incepi sa te faci rockerita, sa asculti rock, metal, screamo. Iti dau o melodie: https://www.facebook.com/....../photo.php Te vei simti foarte bine ascultand acest gen de muzica pentru ca iti exprima starea: URA. Ma bucur ca te-am ajutat! :)

| Maria_Andra_1997 a răspuns:

Te înțeleg și eu cred că părinții îl iubesc mai mult pe fratele meu dar dacă vei începe să vorbești mai mult cu ea vei rezolva, si eu am vrut sa fug dar am zis că nu are rost.

| GN_Ciprian_1983 a răspuns:

Bună, dă-mi nr tău şi vorbim la telefon, nu rezolvi nimic figind de acasă, dar lasă-mi nr şi la telefon putem vorbi mai multe sau suna-ma uh 0742651371

| Chiscaru_Andrei_1982 a răspuns:

Nu e bine sa fugi de acasa