| Roxanaaa_3619 a întrebat:

Am 14 ani...acum o luna tatal meu a fost la un botez din familia lui, iar dupa ce a venit in urmatoarea luna a ignorat-o pe mama, pana acum parintii mei aveau o casnicie perfecta; nu i-am auzit certandu-se niciodata pana acum.Acum s-a ajuns la solutia: divort - problema e ca nu il inteleg pe tata ii face mamei reprosuri stupide nefondate de acum 15-20 de ani.Eu sunt sigura ca prietenii si familia lui ii baga tampenii in cap. Mama sufera mult, nu ar vrea divort pentru ca stie ca as suferi eu si fratele meu mai mare cu 3 ani Am vorbit cu tata si mi-a spus ca o sa fie bine si chestii de gen, insa poate se va rezolva in 4-5 ani si nici pentru sanatatea mea si a mamei mele nu e bine. Alta chestie e ca am auzit o conversatie dintre bunica mea din partea mamei si bunica din partea tatei( la care nu merg caruia nu-i pasa de mine etc ) bunica din partea tatalui a spus ceva de genu : " ce conteaza daca se imbolnaveste mama lor si nu o sa o mai aiba, au tata " sau intr-o conversatia cu mama" divorteaza, copila ce astepti?" nu se poate numi bunica. Tata nu observa ca lumea e invidioasa si vrea sa faca rau si crede. O data cand vorbeau de divort am fugit de acasa, dar asta nu l-a schimbat pe tata, i-am zis chiar ca ma omor. Ce sa fac? Nu ma pot impaca cu gandul divortului pentru ca am crescut intr-o familie fericita si pur si simplu nu pot, mama ar vrea sa se impace de dragul meu, dar tata nu.
am facut multe nebunii pentru a ajuta si chiar vreau serios sa ii bag mintiile in cap mamei tatalui meu, caci nu se poate numi bunica! azi mama are de gand sai ceara tatei un raspuns concret, daca el vrea divortul ce sa fac?!

5 răspunsuri:
| AngelOrDemon a răspuns:

Pai poti sai deschizi ochi spunandu-i ca de ce de ce faci asta si il intrebi de ce si stati o discutie intr 6 ochi tu bunica din partea tatei si a mamei mama si tata si fratele tau si sa-i spui lui bunica din partea tatei de ce iti face asta si poti sa-l intrebi pe tatal tau daca o mai iubeste pe mama ta si sa-i spui ca de sentimentele tale nu se gandeste si daca nu ii pasa ii zici ca nul mai sonsideri tata, poate are o amanta si la mine in familie era ca la tine numai ca pe mine bunica din partea tatalui nu ma ura chiar si pana la urma sau impacat, dar zii lui taicatu de ce iti face asta si spune-i ca tu vei avea de suferit, insa pentru mama ta ziii ca sa se gandeasca numai la bine si sai explice lui taicatu ca sa nu asculte de gurile lumii mai ales a lui mama lui sau inregistreazo pe bunicata daca spune ceva de rau si arata-i lui taicatu sau dul la un pshisolog si pe mama ta sper ca o sa se impace! urari de bine in familia ta!

| AngelOrDemon a răspuns:

Pshiholog scuze dar m-am zapacit de la atata scris

| liviu42 a răspuns:

Greu de rezolvat tu ceva pentru ei. Al tau tata din cate inteleg se i-a dupa vorbele scoase de bunica de acum nn ani despre mama ta, pacat este usor influientabil. Poate vor ajunge la un consens si nu vor divortza. Ca copil este greu sa rezolvi tu problemele dintre ei ivite din cate inteleg aiurea.

| DeepEyesClaudia a răspuns:

Naspa. Si eu am trecut oarecum prin asta. Ai mei aproape ca incepusera sa se ia la bataie si eu am facut o criza (aveam aproape 12 ani) Am incercat sa ma detasez, sa-mi ocup timpul cu alte lucruri (scoala, colegi), dar cand veneam acasa preferam sa ma incui undeva decat sa-i vad pe ai mei in halul ala. Din fericire a venit ziua mamei si lucrurile s-au mai indreptat un pic, si acum, dupa aproape 5 ani, totul e ca inainte.

Deci, chiar daca iti vine sa crezi sau nu, ei sunt constienti ca ceva s-a intamplat in casnicia lor, indiferent daca cineva din exterior a intervenit sau nu. Daca s-a bagat vreo ruda, asta e foarte urat. In fine, tu nu prea poti face nimic, decat sa te detasezi si sa incerci sa nu te gandesti la asta. Mama ta nu vrea sa divorteze de dragul tau, dar nu e bine sa traiesti nici intr-o casa in care ai tai se bat. Explica-i lucrul asta (stiu, e greu). De asemenea, incearca sa vorbesti si cu tatal tau. Spune-i ca esti mare si ca intelegi daca iti spune care e problema (eu n-am facut asta fiindca, ei bine, stiam care e problema, iar daca i-as fi intrebat probabil ca niciunul nu mi-ar fi spus pe sleau: "Sunt gelos pe mama ta." sau "tata crede ca eu m-am culcat cu un coleg.") Ma rog...

Fii puternica! Eu sunt alaturi de tine >big grin

| Leylla a răspuns:

Trebuie sa vorbesti neaparat cu aman2 si sa ii intrebi de ce s-a ajuns pana aici cu cearta.Trebuie sa te comporti ca un om mare si sa le explici situatia, ca daca ei se despart, singurul care va suferi esti tu.trebuie cumva sa ii induiosezi.imi pare rau de situatia ta.crying