| TopLaura16 a întrebat:

Buna, am 14 ani si vreau sa va impartasesc cea mai mare frica a mea. Imi e frica sa nu raman singura, nu ma refer la relatii. Am 2 frati mai mare, unul de 20 si celalalt de 22. Parintii mei au 40 si cv, pentru varsta mea sunt destui de batrani. Fratele de 22 este in Bucuresti, lucreaza dar rare ori imi mai da un mesaj, de obicei imi scrie " Buna, cum te simnti. Esti bine? ".Dar de cate ori am nevoie de bani sau de un anumit lucru, mereu imi spune sa ii cer ajutorul. Iar cel de 20 inca locuieste cu mine si parintii mei, dar are si o iubita cu care s-a mutat la noi. Ma inteleg bine cu ea, dar fratele meu este foarte sensibil, o data cand s-au despartit a vrut sa se sinucida si mi-a trimis un mesaj de adio. Noroc ca l-am sunat pe tata repede, chestia asta s-a intamplat cand erau la munca, el munceste in acelasi loc cu tata. Eu eram singura acasa in acel moment, si am stat cu orele plangand, tremuram toata pana am primit un apel de la el si mi-a spus ca e bine. Cand eram mica ma jucam cu masinutele cu ei, de ziua mea imi fac cadouri, si cand imi spun un simplu la multi ani plang de fericire. Anul asta fratele meu de 20 mi-a facut un cadou un urs imens de plus, mereu mi-am dorit un astfel de urs. Am inceput sa plang cand am vazut ursul, si fratele meu a inceput sa planga cand m-a vazut, ne-am luat in brate si apoi a inceput si mama sa planga laughing. Carantina a fost unul din momentele mele preferate din acest an, deoarece atunci am fost cu toti acasa, si mi-am adus aminte cum e sa stau si sa ma joc pe ps cu fratii mei. In curand voi merge la liceu, dupa la facultate si probabil nu o sa mai tin legatura cu ei. Imi e frica ca in curand nu vor mai avea nevoie de sora lor mai mica, si ca o sa ma lase singura. Imi puteti da un sfat sau ceva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MPersephone a răspuns:

Tu esti la o varsta interesanta, e absolut normal sa ai gandurile astea. Astia sunt oamenii apropiati din viata ta si sper sa ramaneti apropiati mereu, si e posibil. Sunteti o familie, va iubiti si va sustineti mereu. Dar pe viitor vei avea si prieteni foarte apropiati si iubiti si vei afla ca familia nu inseamna doar legatura de sange, asa ca iti garantez ca nu vei ramane singura. Dar un lucru pe care nici eu nu il intelegeam la varsta ta e ca fratii, surorile mai mari au viata lor, se indragostesc, se muta, fac studii departe. Si cand cresti si tu, privesti totul altfel. Dar daca pleaca, nu inseamna ca nu se vor intoarce, mai ales ca pareti apropiati dupa cate ai spus tu. Vei pleca si tu odata, apoi te vei intoarce, vei pleca din nou. Asta e viata. Numai bine!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Legatura fratiei se mentine pana va desparte moartea, e telefonul si camera online timeface. Dupa va vedeti cand se poate in persoana

| AlexElektro1987 a răspuns:

Daca fratii tai te iubesc, nu te vor lasa niciodata singura, chiar daca nu stati in aceeasi casa sau nu sunteti aproape unul de celalalt.
Fiecare dintre voi trebuie sa va faceti viata voastra, sa aveti un loc de munca, sa va faceti o familie, o casa a voastra.
Nu aveti cum sa stati impreuna mereu sau in aceeasi casa sau la cativa km unul de celalalt, decat daca vreti neaparat toti asta, sa stati aproape unul de celalalt, dar stii cum este, nici ei nu pot sa stea de tine toata ziua si nici tu de ei pentru ca au sau o sa aiba un serviciu, o familie a lor si o sa ai si tu peste cativa ani un serviciu, o familie si ai sa vezi ca nu o sa mai ai timp toata ziua de ei sau sa stai cu gandul la ei.