| newproblem a întrebat:

Am 17 ani jumate si cred ca am ramas insarcinata (am cateva simptome care indica acest lucru). Iubitul meu si familia lui mi-ar fi alaturi, insa parintii mei, sunt mai dificili. Nu le-au placut de el de la inceput, din motive stupide. Cum ar trebui sa procedez sau sa le spun?

16 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Care sunt motivele stupide? Ca e cu vreo 15 ani mai mare? Sau ca esti un copil care va avea un copil? Sau ca e un nemernic care a profitat de naivitatea unui copil?
Daca erai fata mea, eu te-as fi dezmostenit si renegat, deci parintii tai sunt foarte de treaba. In plus, as fi luat si un avocat care sa il tina in procese cativa ani pe pedofil. Deci parintii tai sunt niste scumpi. In locul tau mi-ar fi rusine sa ii mai vad, dar vad ca tu ai obrazul ceva mai gros.

| Raven a răspuns:

Mai întâi ar trebui să fii sigură că ești însărcinată. Dacă se confirmă, ar trebui să le spui, însoțită fiind de iubitul tău, în situația că își asumă responsabilitatea. Dacă discuți în prealabil cu părinții lui și ei sunt dispuși să vă ajute, le spui și acest lucru. Altfel nu ai cum să le spui. Ce-ai prefera, să le lași un bilet? Să lași ecografia pe masă? Nu cred că vor fi fericiți, mai ales dacă își doreau ceva mai mult pentru tine dar... asta e viața!

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

" daca erai fata mea, te-as fi dezmostenit si renegat..."

Rolul tau de parinte este sa-ti iubesti copilul, sa-l sustii si sa il ghidezi. Chiar si atunci cand greseste!

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Era un fel de-a spune.

| GirlOnline81 a răspuns:

Un test de sarcina iti va confirma sau infirma banuiala.

| newproblem explică (pentru Plato):

In primul rand, iubitul meu, e doar cu un an mai mare ca mine. Iar acele motive stupide sunt ca acesta nu invata la acea scoala buna la care invat eu, sau ca nu are o familie de oameni intelectuali, dar totusi familia lui e una respectata. Si imi pot asuma cresterea unui copil, la varsta mea am trecut prin multe, si am ce educatie sa-i dau, eu fiind profesoara pe timpul verii. Asa ca nu este chiar asa cum considerati dumneavoastra.

| newproblem explică (pentru Raven):

Da, el isi va asuma responsabilitatea, si parintii lor ne vor fi alaturi. Singura problema e ca eu am fost mereu un copil "inchis in casa" din cauza parintilor, iar acum am facut o greseala, mai mare ce i drept, si nu stiu cum sa abordez subiectul. Stiu ca m as descurca in rolul de mama, deoarece am tangente cu copii si stiu ce ar trebui sa fac.

Răspuns utilizator avertizat
| newproblem explică (pentru Neamtu20):

Astept sa vina ziua de luni ca sa merg sa medic si sa mi cumpar test. Dar dupa simptomele pe care le am, cam asta rezulta. Si am sa le spun parintilor, normal, dar nu stiu cum sa abordez acest subiect

Răspuns utilizator avertizat
| DauViata a răspuns:

In cazul in care esti însărcinată eu va sfătuiesc să păstrati copilul.

Avortul este o capcana care te face sa crezi ca scapi de o problema, când de fapt fugi de o binecuvântare iar asta te va afecta toată viața.
Avortul a fost inventat de oameni fără scrupule, care nu au nicio remușcare daca ucid un copilaș - acesta are suflet din momentul conceperii.

In speranta ca poate te va ajuta, am sa las aceste link-uri cu marturii despre avort:

www.avorturiregretate.ro si www.femeifericite.com

precum si o solutie de ajutorare a mamelor care doresc sa faca afort pentru ca (ele cred ca) nu au venituri pentru a asigura cresterea copilului lor:

www.dauviata.ro

Ma ofer personal sa va ajut cu bani lunar dimp de 1 an sau pot oferi indrumare catre cineva care te poate ajuta astfel. Daca esti insarcinata, te rog, da-i o sansa acelui copil si contacteaza-ma.

Să ne auzim cu bine!

| newproblem explică (pentru DauViata):

Nici nu ma gandesc la avort. Chiar daca parintii mei nu o sa fie de acord eu tot am sa pastrez copilul. Nu e el vinovat de greseala mea, iar daca Dumnezeu isi dorea ca eu sa am acest copil, puteam sa ma protejez oricat. Si nu am sa renunt la minunea care poate creste in mine. Desi simt ca uneori frica ma indeamna la solutii nedrepte, dar nu o sa apelez la asa ceva niciodata

| Nilsson a răspuns:

Daca o sa ai confirmarea sarcinii ai putea sa le spui ca relatia e cat se poate de serioasa si ca intentionezi sa te casatoresti cu el cat mai curand (evidend dupa ce vei clarifica si cu el acest lucru).
Poate in felul acesta o sa banuiasca despre ce e vorba si se vor impaca si mai usor cu ideea.
E chiar destul de dificil si stanjenitor sa le spui direct ca vei fi mama.

| newproblem explică (pentru Nilsson):

Am vorbit deja cu el de casatorie si am clarificat ca vrem sa ne casatorim, dar nu acum. Adica vrem sa facem pasul acesta intr-un viitor apropiat.

| Nilsson a răspuns (pentru newproblem):

Iti doresc mult succes pe viitor si sa puteti sa oferiti ce-i mai bun copilului. Sper sa ai intelegere din partea parintilor, pana la urma o sa-si dea seama cand sarcina va fi vizibila, fa cum crezi ca e mai bine.

Apropo, m-am gandit ca ar fi bine daca mai urmaresti acest site.
Sunt mame tinere in situatie ca a ta care intreabau pe site unde ar putea sa faca avort, tu ai putea sa le incurajezi mult mai bine sa isi pastreze copiii pentru ca poti vorbi din experienta.

| Andreeush a răspuns:

Crezi că ai rămas. însărcinată?
Înainte de a vorbi cu părinții tăi fă un test de sarcină sau niște analize.