| ToricaVictorica a întrebat:

Am 17 ani. Mama mea crede că sunt mult prea mică să am un iubit. Nu am de gând să renunț la relația mea. Trec printr-o perioadă grea a vieții mele. Tata a decedat în urmă cu câțiva ani, iar eu îi simt lipsa acum mai mult decât oricând. Am vorbit cu iubitul meu despre acest fapt prin mesaje, iar mama s-a întâmplat să vadă aceste mesaje ( deși am parolă, nu știu ce s-a întâmplat). Următoarea zi mi-a zis că eu trebuie să caut străini cu care să vorbesc despre lucrurile astea, că nu am încredere în ea, că nu o să îmi dea voie să mă mai întâlnesc cu iubitul meu și că din respectivul moment ea nu mai e mama mea. Cum să mă împac cu mama? Cum să fac ca relația dintre iubitul meu și ea să fie una bună? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Problema nu este cu relatia intre iubitul tau si mama ta, ci intre tine si mama ta.
Mamei tale nu i-a fost usor sa fie singura si sa te creasca singura. A facut sacrificii pentru tine. Incearca in primul rand sa intelegi acest lucru.
Nu i-a fost usor sa descopere ca dupa ce a muncit pentru tine si a incercat sa iti dea tot ce a putut, tu discuti problemele tale cu altcineva. Aici ai ceva de reparat. Ii spui ca iti pare rau ca nu te-ai gandit sa discuti in primul rand cu ea. Si ca ai nevoie de mai multe idei ca sa te descurci cat mai bine in perioada grea. Ii ceri iertare si ii spui ca de acum incolo incepi sa vorbesti cu ea, si asa si faci. Mama este cel mai bun prieten al majoritatii copiilor (mici sau mari, fete sau baieti). O iei usor... ii spui ce simti, ce probleme ai si asculti ce are de spus. Ii explici ca iubitul tau nu are nicio vina, ca situatia asta s-a creat din cauza ta si ca iti doresti sa faci tot ce depinde de tine ca sa fie bine pentru toata lumea. Oricat de mult ai suparat-o, te va intelege daca ii arati ca o iubesti si ca o apreciezi (dar din suflet, nu din vorbe; esti fata, te gandesti un pic si o sa stii ce ai de facut; pune-te in situatia ei daca altfel nu te descurci).
in ce priveste iubitul, trebuie ca mama ta sa vada ca el tine la tine si te respecta, ca e un baiat cu picioarele pe pamant care stie ce vrea de la viata si impreuna cu care ai putea avea un viitor. Plus ca la varsta ta relatiile nu prea rezista - trebuie sa ii sugerezi cumva mamei tale ca esti constienta de acest lucru.

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Acuma las-o sa se linisteasca si dupa vorbeste cu ea.
Explicai ca e o relatie adolescentina si vorbesti cu el pentru ca simti nevoia sa discuti cu persoane de varsta ta.Adul si pe el la voi sa se cunoasca sa vada ca e un baiat ok si promite-i ca o sa va intalniti in prezenta ei sau in oras.