| Sasha203 a întrebat:

am 17 ani si as dori niste sfaturi. Anul trecut, de craciun am intalnit un baiat cu care am avut o relatie de 6 luni. Ne iubeam, totul era perfect. Parintii erau de acord, toate mergeau bine pana cand intr-o zis cand ne-am intalnit eu nu aveam chef de nimic, am fost putin mai distanta. Eu urma sa plec in vacanta a o verisoara in alt oras si i-am spus ca nu vom putea vorbi prea des deoarece ea evea un copil mic si trebuia sa mai stau si eu cu el.tot vorbind, el a spus ca ar fi bine sa facem o pauza, daca vreau, iar eu am acceptat cu gandul ca o pauza mica nu stica niciodata. Seara l-am sunat, i-am dat meaje dar nimic. Pana la urma mi-a spus ca l-am dezamagit acceptand. Nu trece mult si peste ceva zile el era deja cu alta, din zona in care stateam eu. Mentionez faptul ca el nu era din aceeasi zona. a trecut, am incercat sa nu ma mai gandesc. Acum ceva zile am inceput sa vorbesc cu mama lui care mi-a spus ca inca îi pare rau de noi si ca ea vrea sa ne vedem. exact in seara cand am implinit un an de cand ne-am cunoscut, l-am vazut cu tipa respectiva...am fost socata.Nu am vorbit deloc. In timp ce era cu ea, el a mai luat legatura cu mine indirec, adica fara sa stiu ca e el ba chiar m-a vizitat o data dar numai cat sa ma vada si atat. Mi-e foarte dor de el...ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| SmokeyEye a răspuns:

Rar citesc posturi lungi,dar acum ma simt in stare sa dau un sfat: Treci peste. El nu ar fi trebuit sa propuna o "pauza". Sau"hai sa ne vedem si cu alte persoane un timp"-de fapt tu sa te vezi cu alte persoane, ca eu deja mi-am gasit inlocuitoare". Nu a spus asta direct, dar la asta s-a referit. Te-a intrebat elegant:"Pot sa te insel?" Normal ca trebuia sa zici NU, cand iubesti pe cineva, e nonstop. Intreab-o pe bunica ta cum a fost relatia ei cu bunicul tau, cand acesta a fost in armata? Au luat o pauza? Eu cred ca si acum mai pastreaza scrisorile de atunci...

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Tu ai fost de vina, mie daca imi spune o femeie ce i-ai zis tu lui " Ca nu o sa avem timp de vorba sti... e bebelusu si etc o s am grija de el stii. si s vezi ca o fi ca o pati " pai mie sa imi zic asa? pai eu din start ii spuneam "Drum bun "
Eu asta o vad ca pe un motiv de despartire,cum adica sa nu poti vorbi la telefon ca stai cu copilu ala, adica e absurd.
Stai cu el, e ok insa trebuie sa iti faci timp si pentru mine,nu? deci e cam aiurea ce ai spus,plus ca ai mi acceptat si pauza ca fraiera.
Asta mie mi-ar fi dat de gandit,si as fi procedat la fel ca el(sau mai rau,m-as fi razbunat,ma sarutam cu o femeie in fata ta.)
Bine,eu sunt si scorpion,sunt fidel, romantic, tandru, da pai cand vad ca sunt luat de fraier, nu prea imi pica bine.
tu l-ai cam luat de fraier fara sa stii probabil.

| andrei733 a răspuns:

Vorbeste cu el si intreaba-l ce are de gand.Cum zici si DoUaPuNcTe nu are lost sa lupti daca stii ca nu mai simte nimi pentru tine. Dragoste cu forta nu se poate

| Vix999 a răspuns:

Uita-l!
Au trecut 6 luni, timp in care nu ai stat sa bocesti deci nici sentimentele tale nu sunt fantastic de profunde.
El sta cu acea fata pentru ca vrea, pentru ca ii place, in nici un caz pentru a-ti face tie in ciuda sau pentru ca fratele ei e cel mai bun prieten al lui.
Traieste-ti viata ca o lasi sa treaca pe langa tine si e pacat.
Orice relatie are un final iar a ta cu el a venit de mult timp. Accepta realitatea si invata sa fii fericita indiferent daca esti cu cineva sau nu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebu-i sa il intrebi daca mai simte ceva pentru tine. Daca nu, nu are rost sa lupti! Nu uita ca asteptariile duc intotdeauna la dezamagiriwinking!

| Sasha203 explică (pentru anonim_4396):

Noi am mai vorbit o singura data insa foarte urat mi-a vorbit. Nu am curaj

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sasha203):

Atunci nu uita ca nu poti lupta pentru cineva care nu vrea sa lupti pentru el.

| yyyyy a răspuns:

Faptul ca tu ai acceptat, pe el l-a dezamagit. A crezut ca nu il iubesti in de ajuns si de aia ai acceptat insa sa stii ca el te iubeste(eu asta cred) Referitor la prietena lui cea noua cred ca vrea doar sa iti arate ca inca mai tine la tine si vrea sa te faca geloasa. Stai linistita, nu tine la acea fata. Iar faptul ca te-a vizitat semnfica multe:te iubeste, ii este dor de tine, te vrea inapoi dar asteapta ca tu sa faci primul pas de a-l intreba daca mai simte ceva pentru tine.happy

| Sasha203 explică (pentru yyyyy):

Daca m-ar iubi, de ce continua relatia cu acea fata? Sunt impreuna de aproape 6 luni...Cel mai bun prieten al lui e chiar fratele ei. Sa fie acesta motivul?

| andrei733 a răspuns (pentru Sasha203):

Pentru ca sa iti faca in ciuda1

| Sasha203 explică (pentru andrei733):

6 luni sa imi faca in ciuda? mi se pare exagerat

| andrei733 a răspuns (pentru Sasha203):

Atunci poate el chiar nu mai simte nimic. Vorbeste cu el, fa-ti curaj, sau da-i un mesaj si clarifica situatia

| yyyyy a răspuns (pentru Sasha203):

De 6 luni nu mai esti cu el? Iar el este cu acea fata de 6 luni? Pai atunci eu as zice sa gasesti pe altcinevahappy Poate daca v-ati impaca atunci ar reinvia dragostea voastra, adica ar mai fi acolo ceva intre voi.

| Letty03 a răspuns:

Suna-l si vorbeste cu el si spune-i ca inca mai esti indragostita de el.