| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si nu am avut niciodata prieten. Imi place de un baiat foarte mult, dar el nu stie de existenta mea. Sunt o persoana foarte timida. Abia pot sa vorbesc cu cineva. Abia dupa un timp pot sa vorbesc deschis. Imi e frica mereu sa nu ma fac de ras. Imi e frica sa ii dau si cerere de prietenie. Am impresia ca toti prietenii o sa rada de mine. Mereu imi imaginez cum ar fi sa am un iubit, sa ma tina in brate, sa ma iubeasca. Mi-as dori sa am si eu pe cineva. Ce credeti ca trebuie sa fac sa am mai mult curaj?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai liniștită! Mai devreme sau mai târziu o să scapi de timiditate. E un progres că ai slăbit așa mult. Felicitări! Cei care te cunosc nu au cum să observe deoarece probabil au fost mai tot timpul în preajma ta, însă pentru persoanele noi care le vei cunoaște pe viitor, n-o să mai fi 'fata cea grasa'. Mai dăi în 'originea' lor de proveniență pe cei care nu te bagă în seamă și încearcă să fi deschisă în cunoașterea altor persoane. Ca să scapi de timiditate, ai putea să începi noi activități, unde poți întâlni oameni noi, unde poți socializa, poți crea conexiuni noi, amici, prieteni. Zâmbește! fi glumeață, vorbește! Vorbește mult! Fi o povestitoare de întâmplări! Fi de gașcă! O veni și vreun iubit pe parcurs. Trebuie să fii atractivă ca să atragi pe cineva; iar asta nu înseamnă neapărat să arăți super bine.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la psiholog, doar unul bun te poate ajuta sa treci peste problemele de genul. Asta cu schimbarea singura e bullshit total, mai ales ca esti si asa fricoasa si te gandesti intruna `daca rade` `daca ma considera penibila` etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, tu esti singura care poate schimba situatia asta!
Trebuie sa-ti faci curaj si sa te schimbi, pentru ca vei pierde intotdeauna in viata, in plus, timiditatea se poata interpreta si ca lipsa totala de educatie, pentru ca nu saluti, nu spui nimic, deci, poti fii catalogata drept ceea ce nu esti de fapt.
Cu vointa, poti reusii!

Cat despre baiatul asta, fa tot posibilul sa-l intalnesti in fata, sa i te uiti in ochi si sa-i zambesti, dupa care iti continui drumul, dar nu alergand, ci mers normal. Dupa 2-3 dati cand faci asta, te va baga in seama si posibil sa te salute si sa intre in vorba cu tine.

| WaterDrop a răspuns:

Cu cat te gandesti mai mult cu atat iti va fi mai greu.Traieste momentul si da`i macar cererea aia de prietenie.Lumea mereu te va barfi si va gasi un motiv sa rada de ceva, nu trebuie sa te intereseze pe tine asta cum nici lor nu le pasa decat de fericirea lor.Nu ei traiesc pentru tine, ci tu o faci! Invata sa fii mai egoista.Da`i add si vorbeste cu el, vezi ce spune, incearca sa creezi o conexiune si daca totul merge bine, poate chiar el te va invita sa iesiti impreuna.

Prieteni? Cum poti numi "prieten" o persoana care rade de tine si nu te sutine, nu te ajuta? Acestia nu sunt prieteni ci doar simple cunostinte, de care nu ai nevoie si nu te intereseaza parerea lor. Urmeaza`ti instinctul si gandeste`te doar la fericirea ta!

| Andersen2k18 a răspuns:

Esti timida, dar poti diminua aceasta stare.Primul pas ar fi sa nu te mai gandesti mult la ce o sa se intample, ce imi va face?, cum voi face? actioneaza direct, cu cat vei scapa de modul asta de a te mai gandi mult, cu atat vei prinde curaj si incredere in tine.

| L1997 a răspuns:

Te înțeleg! Problema este ca nu ai încredere in tine! Încearcă sa ți vezi părțile bune si sa fii conștienta ca ești unica in felul tău.cât despre acel băiat da i cerere de prietenie si poate se înfiripa ceva. încercarea moarte n are!

| Neimp a răspuns:

Când erai mică ai fost batjocorită, luată în râs? ai fost supusă la acte de violență ( atât verbală cât ți fizică )? Adică te-au bătut părinții?

| Paula555 a răspuns (pentru Neimp):

De mica am fost o persoana mai plinuta. Colegii randeau de mine, nu vorbeau cu mine. Anul trecut am reusit sa slabesc 20kg si am ajus la o greutate normala. Parintii mei sunt niste persoane extraordinare, doar ca am trecut si printr-o trauma ( sora mea a murit). Nu prea am prieteni din cauza timiditatii. Nu prea vrea nimeni sa iasa cu mine. Nici " prietena mea cea mai buna" nu prea mai vorbeste cu mine.