| Sweetdoll2005 a întrebat:

Buna,am 17 ani si sora mea mai mica de 15 ani se comporta foarte aiurea. Inainte ne intelgeam foarte bine, acum s-a schimbat, tot timpul dupa ce vine de la scoala se cearta cu mine, tipa, injura nu inteleg ce a patit.
Poate are vreo problema, nu stiu ce s-a intamplat, dar se comporta foarte suspect si nu inteleg ce are. Nu ma mai inteleg cu ea, e foarte negativa si ne certam tot timpul.

13 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu o mai băga în seamă un timp și poate își va reveni.
Dacă te cerți cu ea nu rezolvi nimic.

| Bizon95 a răspuns:

Inchiriaza-i un chippendales sa ii faca un lap dance big grin

fac putin misto pentru ca ceilalti ti-au dat raspunsuri bune, si poate eu te fac sa zambesti putin tongue

| Dalmore a răspuns:

Hormonii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are probleme cu iubitu

| CtBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce direct ai fost laughing

| Cduncfujndf a răspuns:

Pfff...am 15 ani și mă comport ca ea, cred că e o chestie caracteristică vârstei. Încearcă să vorbești cu ea, să vezi dacă a pățit ceva, dacă nu vrea să vorbească, las-o singură și dă-i spațiu!

| Sweetdoll2005 explică (pentru Cduncfujndf):

Nu cred ca are legatura cu varsta, inainte ne intelegeam perfect acum ne certam tot timpul si are o atitudine violenta, e nelinistita si plange tot timpul tipa si ma respinge

| Cduncfujndf a răspuns (pentru Sweetdoll2005):

Atunci e posibil să fi pățit ceva și să nu vrea să îți spună. Nu o poți forța să se deschidă în fața ta. Eu una, luna viitoare fac 16 ani, nu știu cum este sora ta, însă eu obișnuiesc să mă închid în mine foarte mult. Atunci când mama observă asta, și ea încercă să vorbească cu mine, să vadă ce am pățit. Însă tot ce fac e să o gonesc, ori să mă prefac că sunt bine.
Sunt unele lucruri, pe care nu le pot discuta cu mama sau cu cineva din familie, știu că dacă aș spune ceva ar încerca să mă ajute, însă nu ar reuși decât să mă facă să mă simt mai rău. Sunt stabilă pe mine, și mă cunosc prea bine, și știu că în unele momente nu mă poate ajuta nimeni, și că dacă ar încerca mai rău m-aș enerva, și mai rău mi-ar face, în unele situații știu că nici măcar un psiholog nu m-ar putea ajuta. Însă atunci când am o problemă de genul acela, în care să zicem că: m-ar lovi un profesor sau aș fi agreată; i-aș spune mamei mele.
Nu poți să o obligi pe sora ta să îți spună ce are pe suflet, dar poți să încerci să vorbești cu ea, poți să îi spui: Văd că te-ai schimbat în ultimul timp, ești mai nervoasă și mai tristă. Te-ai îndepărtat și de mine. Știi că dacă ai pățit ceva putem rezolva problema împreună, fără ca altcineva să afle. Eu nu te oblig să îmi spui nimic, dar dacă ai nevoie de ceva să îmi spui.
(E posibil să nu vrea să vorbească cu tine, fiindcă îi e frică că o să le spui părinților).
Uneori îmi e și mie urât să vorbesc cu mama, deoarece știu că e foarte apropiată de bunica mea, și îi va spune. Iar bunica mea, de obicei nu reacționează prea bine.

| Sweetdoll2005 explică (pentru Cduncfujndf):

Te inteleg, dar la mine e mai dificil sora mea s-a schimbat noi ne intelegeam foarte bine inainte eram foarte apropiate acum nu inteleg ce s-a intamplat e nelinistita si daca vreau sa vorbesc cu ea plange si se inchide in camera.nu o pot controla e chiar violenta injura tipa s-a schimbat foarte mult,poate are problemele ei dar nici in halu asta am de gand sa mergem la un psiholog cred ca e mai ok asa, nu ne mai intelegem si simt ca a patit ceva sunt sora ei si daca mi-ar spune as sari din tot sufletul sa o ajut. daca incerc sa vorbesc cu ea nu ma asculta tipa imi spune sa o las in pace, ca nu vrea nimic plange si e foarte suparata, sigur s-a intamplat ceva nu era asa inainte eram foarte apropiate, si acum ma indeparteaza de fiecare data cand incerc sa o ajut. vreau sa aflu cat mai repede ce i-s-a intamplat ca nu mai rezist in situatia asta si vreau sa o ajut, sper sa nu fie grav

| Cduncfujndf a răspuns (pentru Sweetdoll2005):

Da poți apela la un psiholog, dar o să fie cam greu, căci în primul rând ea trebuie să vorbească cu psihologul, iar dacă nu vrea, nu prea ai ce să îi faci.

| Andrei73802717159 a răspuns:

Inseamna ca e pe ciclu, o sa treaca de la sine laughing

| AnOnImA4109 a răspuns:

Pentru început ar trebui să vorbești cu ea. Dacă nu functioneaza spune-le părinților sau unui prieten apropiat să discute cu ea. Și dacă nici asta nu merge încearcă să petreceți mai mult timp împreună, doar voi, fără prieteni și să faceți diverse activități(să mergeți la cumpărături, jucați jocuri în familie, etc)

| Melisa_Melisa_1996 a răspuns:

Bună, am trecut şi eu prin ceva de gen cu sora mea mică, inceaca sa stai de vorbă cu ea. La sora mea a fost probleme legate de şcoală şi a intrat într-un anturaj prost, şi chiulea de la şcoală nu mai invaţa asa de bine, ea inainte era de nota ( 9/10). Şi dupa tot mai mici... şi îi era frică să zică. Era nervoasă, irascibilă, şi se inchidea în ea, mai pe scurt sfatul meu e sa aveţi o discuţie ca şi între două surori. Sau poate hormoni chiar şi probleme cu iubiţelul( dacă are). În fine BAFTAĂ! happy