| MihaelaRaeschi a întrebat:

Am 17 ani și sunt însărcinată, am o lună, stiu ca e prea devreme să am o responsabilitate atât de mare însă nu pot să fac avort, prietenul meu lucrează. Ne-am descurca sa il creștem, stiu ca e prea devreme.
Puteți sa imi dați câteva sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Andra9pk a răspuns:

Tu macar il ai pe iubitul tau care si lucreaza.
O prietena a ramas insarcinata in clasa a 11a, iubitul a parasit-o si nu a recunoscut copilul.dar ea s-a tinut de scoala..doar cu ajutor din partea mamei sale (tata nu are).
Nu spune nimeni ca vă va fi usor, dar cu sprijin si din partea parintilor vostri va fi bine.
Si daca e devreme ce? Cand e sa se intample, se intampla.
Iubiti-va, ajutati-va reciproc si acceptati si din partea celor ce va ofera ajutor.
Felicitari tie ca nu te gandesti la avort.

| MihaelaRaeschi explică (pentru Andra9pk):

Multumesc frumos pentru sfat

| MihaelaRaeschi explică (pentru Andra9pk):

Iti multumesc pentru sfat

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, cum a spus mai sus. Scoala, nu renunta, invata si dezvolta-te pentru ca este un haos afara, nu te poti increde in nimeni legat de lucru, doar de cunostiintele tale.

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât iubitul tău e lângă tine și sunteți sănătoși nu trebuie să îți faci alte griji.

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca pui intrebarile gresite.

Ai zis ca prietenul tau lucreaza. Castiga atat de bine incat poate intretine o familie? Parintii tai si parintii lui stiu? Au venituri mari? Sunt de acord sa va sustina? Astea sunt intrebari la care trebuie sa raspunzi, nu sa faci presupuneri.

In plus, cu un copil pe cap o sa fie aproape imposibil sa iti continui studiile. Esti impacata cu gandul ca toata viata vei munci in fabrica stiind ca fara acel copil ai fi avut oportunitati de cariera mai bune cu munca mai usoara?

Relatia e atat de stabila si de veche incat stii ca iti va ramane alaturi? Daca nu, doar familia ta va fi in stare sa te ajute? Au piosibilitati sau afaceri, proprietati pe care le vei mosteni dat fiind faptul ca neputand sa iti continui studiile vei fi dependenta de asa ceva pentru un trai decent? Esti constienta de faptul ca iti va fi mai greu sa iti gasesti alt partener avand deja un copil?

In plus, ai 17 ani. Intelegi ce presupune cresterea unui copil? V-a deveni major dupa o perioada mai lunga decat cat ai trait tu pana acum in total.

Din pacate nu te pot ajuta cu raspunsurile insa inainte sa mergi mai departe trebuie sa-ti pui intrebarile de mai sus si sa iti raspunzi sincer. Stiu ca e dragut si confortabil sa iti zica cineva despre farmecul de a fi mama, insa realitatea nu e cu poze si costumase, e cu schimbat scutece si nopti nedormite.

| Eteda a răspuns (pentru RoCkKiD):

Si ce ai vrea sa faca, sa faca avort? Asa incurajezi tu o tanara, tu stii ca suntem pe primul loc din UE la capitolul avort? Tinerii trebuiesc incurajati, nu sa le dati in cap ca asa a fost sa fie si n au fost atenti si nu s au protejat, daca au ambitie si se inteleg or sa se descurce, nu ti trebuiesc neaparat averi si ce enumeri tu mai sus, important e sa ai o gandire matura si responsabila, hai mai bine sa faca avort, cu N riscuri, decat sa ofere o noua viata, nu?, daca am astepta toti sa ne realizam intai cu casa, servici, etc, si dupa sa facem copii, nu am mai ajunge nicaieri.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Eteda):

Avem asa mari rate la avort din cauza ca marinimosii ca dvs considera ca tinerii din România nu au nevoie de educatie sexuala în scoli. Avem rate asa mari la avort din cauza ca tinerii nu au stabilitatea financiara necesara creșterii unui copil. Avem rate asa mari la avorturi din cauza ca fetele însărcinate necăsătorite sunt privite ca pe niște persoane de mana a doua care au făcut sex ca iepurii. Avem rate asa mari la a orturi pentru ca tinerii înțeleg ca este corpul lor nu al unui copil care în momentul de fata este o grămadă de celule aproape nediferentiate spre deosebire de predecesorii lor care au fost învățați cu forța de Ceaușescu despre presupusa sanctitate a vieții.

E ușor și comod sa o sfătuiești sa păstreze copilul, moralitatea religioasa din tine o sa sune trambitele victoriei, dar nu tu o sa fii o fata de 17 ani care se trezeste cu un copil când ea saraca e încă un copil. Un copil pe care nu știe cum o să-l crească și care o să-i pună viata pe pauza pentru următorii 15-20 de ani.

Și poate ajungem în cazul și mai nefericit în care realizează după ce îl face ca rolul de mama nu e ca în filme și nu e totul roz iar săracul copil va creste cu o mama care îl invinovateate pe nedrept (pentru ca eaa ales să-l nască) ca i-a mâncat viata.

E simplu sa dai sfaturi când consecințele lor nu te privesc...

| Eteda a răspuns (pentru RoCkKiD):

Sunt de acord cu tine in 2 privinte, da, este adevarat, la noi in tara nu se face educatie sexuala si din cauza asta rata avorturilor este mare..Si mentalitatea din tara noastra este foarte proasta in privinta femeilor singure cu copil. Si nu moralitatea religioasa vorbeste din mine, cand faci un avort esti predispusa la multe alte riscuri, sunt femei care au murit din cauza unor complicatii in urma efectuarii unor avorturi, stiai asta, nu? Sunt femei care dupa un avort nu au mai putat avea deloc copii, iei in calcul niste riscuri, nu e ca si cum te ai dus ai scos ceva din tine si gata, esti la fel, sunt femei care au intrat in depresie pentru ca poate ele nu au vrut sa faca asta dar a trebuit, in alte tari sunt destule centre ce ajuta mamele singure, stiu ca si la noi sunt cateva dar nu de ajuns si nu au toate conditiile. Femei ce spun ca din cauza copiilor li s-a inchis vreun drum. pai femei asa sunt si la 30-35 de ani. Teoria ne omoara, stim sa diferentiem binele de rau, si ce ar fi bine teoretic... dar practica nimeni nu o face. Eu zic doar ca nu trebuie sa fie luat in calcul avortul, mai ales ca fata spune ca iubitul ei ii este alaturi, eu ii doresc tot binele si ei si copilul care urmeaza sa il aibe.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Eteda):

Sansa pentru complicatii majore ca cele pe care le descrieti este minora, undeva la 1% daca procedura nu e facuta la un cabinet de coltul blocului. Cred ca e comparabila cu a multor operatii de rutina deci nu e asa de dramatica pe cat incercati sa o faceti sa para.

Eu nu i-am zis sa avorteze, eu i-am zis sa-si puna intrebarile potrivite si sa raspunda sincer la ele. Daca decide ca vrea sa isi asume aceasta responsabilitate sa cotntue si ii urez tot binele. Insa daca o sa continue cu sarcina doar pentru ca e presata de oameni care nu pot sa accepte logic ca un copil nu e o decizie de la care poti da inapoi, mai ales la o varsta asa frageda, o sa face rau atat copilului cat si ei, un rau care va dura o viata.

| Furnicuta000 a răspuns:

Prietenul tau te ajuta cu bani, ca oricum e responsabilitatea lui copilul (si daca va despartiti tot ar trebui sa plateasca pensie alimentara) iar parintii vostri va pot ajuta sa stea cu el din cand in cand. Dar continua-ti scoala, daca ai ajutor din partea parintilor e pacat sa renunti la scoala.

| Perfekt a răspuns:

Un copil implica multe responsabilitati. important este sa ai grija de cel mic si totodata sa iti continui si studiile. Mamico pentru tine este important sa nu te dai batuta in ceea ce priveste bebelusul o sa fie grea perioada de acomodare a lui cu voi(parintii) cateva luni. nu multe! In rest nici nu stiu ce sa zic. va urez numai de bine. si sa va iubiti, cel mic sa fie sanatos si sa va bucurati de el!