| DeeaDede1010 a întrebat:

Am 17 ani și vreau să mă mut cu iubitul meu în vârstă de 20 de ani. De ceva timp nu mă mai înțeleg deloc cu parintii, orice as face ei găsesc ceva de reproșat. Vreau să mă mut pentru că nu mai rezist psihic in această atmosferă. Cum sa procedez ca sa nu îmi stric relația cu ei? Adică ca ei sa nu se supere și să ținem legătura în continuare?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai ai cateva luni de rabdat si devii majora.
Dupa ce ai implinit 18 ani te poti muta oriunde, fara acordul parintilor si fara sa-i faci rau iubitului tau.
Mai mult, pana atunci se mai clarifica si relatia voastra: ori se va intari mai tare, ori va veti desparti.

Viata de om adult abia va incepe, trebuie sa inveti sa-i faci fata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil daca ai face asta ar fi cea mai mare greseala a vietii tale. Eu zic sa astepti sa faci 18 ani, sa fii capabila sa te intretii singura si pe urma o sa faci ce vrei cu viata ta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am trecut si eu prin asta laughing
Cel mai important lucru e timpul. E evident ca nu poti sa le schimbi parerea intr-o secunda sau chiar intr-un an. Acum 2 ani le-am facut un apropo legat de aceasta mutare peste 2 ani (i-am anuntat din timp). Zicandu le asta mereu, dupa cand a venit clipa, ei m-au rugat sa ma mut.
Ideea e ca lucrurile se intampla asa cum trebuie sa se intample. Daca e sa te muti(printr-o minune) o sa te muti. Daca nu trebuie sa se intample acum, atunci nu o sa fie asa.
Ai grija ce iti doresti, pentru ca se poate intampla. Am invatat de-a lungul timpului ca nu ceea ce imi doresc pe moment e ceea ce imi si trebuie pe viitor.
Tu ai doar rabdare. Arunca o privire in viitor sa vezi cum ai vrea sa decurga lucrurile. Sa iei in calcul toate posibilitatile. Poate ca nu asta iti doresti cu adevarat.
Stiu ca nu am raspuns la ce ai intrebat, insa am vrut sa iti ofer o imagine de ansamblu, poate asta te ajuta si mai mult. (Pentru ca nu e ceea ce vreiwinking )

| Dalmore a răspuns:

Vorbesti cu ei, noi nu iti cunoastem parintii si n-avem de unde sa stim cum ar trebui tu sa-i iei ca sa fie ok. Nu poti astepta pana la 18, totusi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai rezista si tu pana la 18 ani, dupa ar fi mult mai usor

| nebunudenoi02 a răspuns:

Bine ar fi sa te desparti de iubitul tau de 20 de ani sa iti gasesti unul de seama ta de 17 18 ani

| DeeaDede1010 explică (pentru nebunudenoi02):

De ce as face asta? Eu am cerut sfaturi in alta privința, nu daca să mă despart de el sau nu!