| AdrianaPmt a întrebat:

Am 19 ani si sunt insarcinata in 4 saptamani. Problema este ca m-am despartit de prietenul meu si cred ca este definitiv, din cauza unor certuri si jigniri nu cred ca vom mai putea fii impreuna. Nici chiar un copil nu va putea face asta. Eu numai vreau.Nu pot sa stau alaturi de un om care nu-mi ofera respect. Va rog sa-mi spuneti parerile voastre! Ce sa fac? Sa-l pastrez sau nu? [ nici avort nu vreau] NU STIU CE SA FAC! straight face

Răspuns Câştigător
| Lavinia218 a răspuns:

Daca ai o situatie financiara cat de cat buna, eu zic sa il pastrezi. nu refuza dreptul la viata acelei fapturi. sunt atatea mamici tinere, singure care se descurca de minune /care au gasit pe altcineva care le iubeste si le respecta atat pe ele cat si pe copil ca si cum ar fi al lor.
Eu am facut marea greseala de a avorta cam din acelasi motiv care il ai si tu, si regret si in ziua de astazi, sa nu mai vorbesc de trauma suferita in urma avortului si cand spun trauma nu ma refer la trauma fizica, ci psihica.
Gandeste-te bine, Insa eu consider ca decizia nu iti apartine tie. ci acelei fapturi minunate care vrea sa traiasca.

19 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Off...mare pacat de ceea ce ti se intampla. Nimeni nu ar dori sa fie in locul tau, e o situatie grea! Totul depinde de tine de cat esti de puternica sa treci peste asta, de felul tau de a fi, de cine iti este alaturi, de cine te va sprijini in tot ceea ce faci sunt multe in joc sa stii trebuie sa te gandesti bine doar tu iti vei putea raspunde la asta e o decizie grea dar nu imposibila! A deveni mama e o mare responsabilitate pe care trebuie sa ti-o asumi, daca consideri ca esti destul de puternica poti pastra copilul, daca acest lucru te va frana in ceea ce vrei de la viata poti face un avort acum cand nu este prea tarziu! Tu trebuie sa iti raspunzi la aceasta grea intrebare! Iti doresc sa ai luciditatea necesara pentru a lua aceasta decizie! Multa bafta si data viitoare incearca sa il cunosti mai bine pe viitorul tata a copilului tau, sa fie demn de acest lucru, nu un bastard ca acesta care te-a dezamagit crunt! Multa bafta, iti tin pumnii!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca vrei sa il pastrezi, trebuia sa decizi tu, in mod responsabil, nu sa intrebi pe TPU, ca in timp ce imi beau limonada, nu ma dor degetele sa scriu da sau nu, ca nu il cresc si nu il avortez eu. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| yekto a răspuns:

Vad ca deja ai luat o hatarare dar as vrea sa iti spun si eu ceva.

daca nu il vrei poti cauta o familie care sa vrea sa il infieze (nu trebuie sa cauti mult caci sunt multe familii ce vor sa infieze copii).
daca ai sa il pastrezi asa cum spui (si ma bucura asta si inclusiv faptul ca parintii sunt alaturi de tine) daca il vrei ai sa fii destul de puternica astfel incat sa te descurci.
indiferent de situatie:
1 - nu recomand sa faci avort. sunt multe riscuri si traume dupa
2 - mergi la directia generala pentru protectia copilului din orasul/ judetul de unde locuiesti, cauta acolo un specialist si stai de vorba cu el. sunt multe resurse de care nu stii si poti beneficia plus ca te ajuta sa te clarifici si sa te imapci pe tine cu tine, cu bebeul tau, cu ex prietenul tau (in ce priveste emotiile si gandurile tale vizavi de el) etc

| AdrianaPmt explică (pentru yekto):

Il voi pastra, pentru ca este o binecuvantare. iti multumesc.

| wintage a răspuns:

Omori un copil pentru o neintelegere. Urmatorul prieten care il vei avea va intelege situatia. N-are rost sa avortezi.

| IzabellaLoredana a răspuns:

Ce situatie. Nu stiu ce sa spun,totul tine de tine, de ceea ce vrei tu sa faci in viitor, daca doresti sa fii mamica. Este o responsabilitate mare.dar cred ca este ceva frumos sa ai un sufletel asa nevinovat si bland langa tine. Mergi inainte! Asta trebuie sa faci. Gandeste-te la tine si la bebelul care il porti in pantece.

| lenutza001 a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa pastreze acel prunc care nu are nici o vina de ceea ce s-a intamplat in relatia voastra...si cine stie poate chiar si acest prunc iti va face sa uiti de toate jignirile si cele intimplate urite.un copil e lucru sfint.
care merita orice sacrificare!

| AxelBv a răspuns:

1) Iti permiti sa il cresti?
2) Crezi ca esti suficient de matura?
3) Ai renunta la stilul de viata pe care il duci acum pentru a fi mama?
4) Nu stii daca sa il pastrezi sau nu, dar nu vrei nici avort... Dragă, orfelinatele sunt deja prea pline. In cazul in care nu il vrei, avortul e solutia mai buna.

| 2xM a răspuns:

Daca omori un geniu in devenire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gindeste -te ca s-ar pute sa regreti toata viata daca avortezi, iti zic eu, cunosc o persoana care isi viseaza aproape fiece noapte copilul care l-a avortat, era o fetita, si viseaza cum o imbraca... mai bine vorbeste cu prietenul tau, un copil implica multa responsabilitate, si daca sinteti suficient de maturi ambii atunci cred ca puteti trece peste neintelegeri, fii atenta, judeca rece si ia decizia corecta! e foarte mare pacat sa faci avort, succes si ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l sa traiasca. daca am omora de cate ori iubim si dupa aia uram am trai intr-o lume de macelari.ce vina are copilul ca boul a vrut doar p.a nu si responsabilitati? voi nu intelegeti un lucru simplu; baietii vor sex nu sotie.vor placere nu copii de crescut.si pentru casatorie nu toti sunt facuti., nici iubirea nu e pentru oricine.e prntru cine stie ce e, si o poate suporta.

| Stefffff a răspuns:

Buna.Eu cred ca nu ar trebui sa omori o viata degeaba, adica ce vina are acel copil?
Sper sa alegi solutia corecta.
Pa, pa si SUCCES!

| laviniaticu a răspuns:

Ai primit acel copil de la Dumnezeu, El te-a binecuvantat si esti o norocoasa pentru ca o sa ai un bebe minunat. Exista foarte multe femei care prefera din start sa faca un copil pe care sa-l creasca singure, pentru ca sunt foaaaarte multi barbati iresponsabili. E bine ca te-a parasit acum si nu peste 3-4-5 ani. Copilul nu sufera acum, mai ales ca in timp o sa-ti gasesti un barbat care sa te respecte si sa aiba grija si de bebe tau.

| adyna26 a răspuns:

Buna un barbat care nu stie sa respecte o fata nu are ce sa caute langa tine,, am 23 de ani si daca mi sa r antampla mi la s creste singura eu decurand am botezat un bebe si e foarte frumos,,, cel mai mare dar de la dumnezeu sa ai un copil sa te mandresti cu el char de nu e cu tatal lui ...sunt multe mamici care asi cresc copii singure ca baieti fug de aceasta responsabilitate

| AdrianaPmt explică:

Va multumesc tuturor celor care ma-ti sfatuit.
Situatia financiara o am pentru al creste,si sprijinul parintilor, dar nu stiu in legatura cu mine cat de puternica sunt si cat de capabila laughingDar sper ca acest copil sa ma schimbe. Timpul le va rezolva pe toate, cred ca daca il voi pastra va fi mult mai bine.
Va multumesc mult tuturor inca odata. va pup

| IsabelaIssa a răspuns (pentru AdrianaPmt):

Nu-ti face griji cum ca nu vei putea face fata, ai parintii tai alaturi de tine, si cum au stiut sa te creasca pe tine, te vor ajuta si cu micutul tau. Sa fie sanatos, si aveti grija de voi :* Iar animalul ala o sa regrete cand va afla ce minunatie ai adus pe lume. take care :*

| AdrianaPmt explică (pentru IsabelaIssa):

Multumesc mult draga mea. Asa voi face, si cred ca el imi va da putere sa trec peste toate problemele pe care le voi intampina. Multumesc din nou tuturor! sunteti intr-adevar o comunitate frumoasa aici. va salut!

| MensSana a răspuns:

Draga Adriana! Este o situatie foarte delicata. Si eu cred ca este nevoie sa stai de vorba cu un specialist. Este usor sa dai un sfat, mai greu este cand te afli in situatia respectiva.
Sunt in joc doua vieti si cele mai bune decizii sunt la tine, trebuie doar sa fii putin ajutata sa le gasesti.
Sunt convinsa ca dispui de foarte multe resurse pentru a gasi cea mai buna solutie.
Noi iti putem oferi o perioada de consiliere psihologica gratuita la noi la cabinet ( www.terapie-psihologica.ro ).

In final parerea mea este ca raspunsul se afla in sufletul tau, nu in exterior.
Succes!