| Alex33333333 a întrebat:

Am 20 de ani si o relatie de aproape 2 ani si imi doresc sa trecem mai departe sa ne casatorim si sa ne mutăm împreună numai ca el nu vrea acum pe motiv că sunt prea tânără ca inca nu am o carieră, ca nu am terminat facultatea si nu stiu cum as putea sa il conving ca e mai bine asa. Oricum mama nu ma va lasa sa ne mutăm decât cand o sa fim căsătoriți si nu vreau sa mai astept atat..Nu stiu cum sa il conving ori poate nu isi doreste sau nu ma iubeste pe atat de mult cat sa facem pasul asta. Anul trecut in vara planuisem sa o facem dar s-a anulat.Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce sa faci? Sa astepti. Eu cred ca el gindeste bine. Termina-ti facultatea, si abia apoi mergi mai departe. Din experienta altora stiu ca e mai bine asa. Fi si tu inteleapta (se zice ca un om destept invata din greselile sale, dar un om intelept va invata din greselile altora) si actioneaza in consecinta. Stiu ca e greu, dar nu trebuie sa te grabesti. Eu m-am grabit, si oarecum acum regret acea graba.

| Adry05 a răspuns:

N-ai decât să-ți iei job să-ți permiți să-ți plătești partea de chirie și nu mai are maică-ta ce să zică

| Alex33333333 explică (pentru Adry05):

Vrea sa ne mutăm la el dar fără să facem actele acum.

| Adry05 a răspuns (pentru Alex33333333):

Fără acte nu poți să stai sau cum? ai abia 20 de ani, normal că nu vrea să facă acte cu tine încă...nici studii terminate n-ai. foarte bine că el e mai realist și vrea să probeze statul înainte de acte, gândire matură și sănătoasă

| Alex33333333 explică (pentru Adry05):

Nu prea e ok fără acte..gen faci o probă si dupa ce? Ma întorc la mama nu merge asa

| Adry05 a răspuns (pentru Alex33333333):

și dacă te măriți cu el ce? nu mai există șansă să divorțați și să te întorci oricum la maică-ta?

| inflicted a răspuns:

El e foarte matur, tu nu. Învață de la el, nu fi putoare și fă-ți o carieră

| mihai69 a răspuns:

Eu stau de 15 ani cu actuala soață, dar fără acte. Crezi că asta schimbă cumva natura relației dintre noi? Și de dorit, ar fi dorit și ea să ne luăm „cu acte", dar mai mult de teamă decât din convingere.

| Andreeush a răspuns:

Termină întâi facultatea și după aia gândește-te la nuntă.

| SilentRain a răspuns:

Iubitul tău are dreptate, termina facultatea Ia-ți un job
Viata nu e roz, și o căsnicie e chiar asa joaca de copii

| JicaContra a răspuns:

DA-I cateva palme peste bot mamei, BATE CAMPII SERIOS
un cuplu ar trebui sa locuiasca impreuna CEL PUTIN UN AN inainte de casatorie, poate asta nu pare un motiv de palme dar este, LA MODUL ABSOLUT, PENTRU CA S-AR PUTEA CAND LOCUITI IMPREUNA SA DESCOVERITI CA NU SUNTETI COMPATIBILI SA LOCUITI IMPREUNA, iar daca faceti asta DUPA casatorie, atunci sunteti deja casatoriti, deci bani pentru divort si alte "placeri" din astea

te rog foarte frumos SA MA CREZI CA AM VAZUT CAZURI, iar daca mama ta nu a vazut atunci si forteaza IMBECILITATEA ASTA, atunci CHIAR MERITA PALME!

| Alex33333333 explică (pentru JicaContra):

Mi se pare cam dur comentariul dar el vrea sa ne mutăm numai ca nu inteleg de ce nu vrea sa facem si actele

| JicaContra a răspuns (pentru Alex33333333):

Pentru ca il iei prea repede, intai mutati-va impreuna si apoi vezi cum merge treaba

iar comentarul nu e dur, mama ta NU INTELEGE LUCRURI SIMPLE, asa ca FORTEAZA O TAMPENIE, de la care TU (TU NU EA) te poti arde... RAU

CHIAR AM VAZUT oameni care erau foarte bine impreuna, si s-au casatorit, iar apoi s-au mutat impreuna, si a iesit VARZA CU PRUNE, efectiv certuri cu urlete, amenintari cu sinuciderea, chemat salvarea ca a innebunit cineva, etc.

la fel ca prima oara cand faci sex, ca sa te muti cu cineva, TREBUIE sa ai un anumit nivel de a spune "sunt pregatit(a)", iar asta se aplica si la baieti si la fete, in plus, daca nu merge, iar peste asta mai e si casatoria, cel nepregatit se v-a simti si mai incatusat de situatie

| Alex33333333 explică (pentru JicaContra):

Dar.Te muți acolo si apoi daca nu merge cum voi mai avea curajul sa vin înapoi la ai mei.

| JicaContra a răspuns (pentru Alex33333333):

happy daca inteleg bine:
daca te casatoresti si nu merge, atunci te poti intoarce inapoi pentru ca mama ta nu mai poate spune ca nu i-ai inteplinit conditiile

insa argumentul e de fapt simplu, daca ajungi sa te intorci inapoi, mamei tale poti sa ii spui ca daca erai casatorita, atunci era si mai rau (divort, avocati, bani aruncati in draci, etc.)

totusi, vreau sa stiu asta, mama ta e "de moda veche" care considera ca, daca nu esti casatorita asta un lucru RAU?

| Endoryus a răspuns:

Casatoria e pentru oamenii maturi. Cine asculta inca de "mami" e clar ca nu are treaba cu maturitatea. Ce sa mai zic de faptul ca nu ai o scoala terminata, un loc de munca, nimic. Lasa casatoria cativa ani buni si vezi intai ce faci cu viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 20 de ani si maturitatea uneia de 15. Tu nu ai contribui cu nimic in căsătoria aia.Si 2 ani nu e chiar atat de mult.In orice caz, e mult prea repede sa va căsătoriți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU poti sa zici ca nu te iubeste cand te accepta asa... pai sa am eu o proasta ca tine pe mana, fara scoala, fara job, fara minimul necesar de creier in cap si sa-mi ceara copil... jet.

| Clarity a răspuns:

Eu zic sa incerci sa te gandesti la ce vrei tu, nu la ce vrea maicata sau partenerul tău. Înțeleg și pe maicata și pe partenerul tău. Amandoi au dreptate in sfaturile date, ia-le in considerare, gândește-te la punctul lor de vedere și dupa aia ia o decizie și spune-le ce vrei.

Dacă partenerul tău nu o sa fie de acord cu ce vrei tu, gândește-te bine dacă mai vrei sa continui relația.

Nu ai cum sa obligi pe nimeni sa facă ceva ce nu vor sau nu sunt pregătiți.
Sper sa te ajute.

| Guest10 a răspuns:

Citește cartea "cele 5 limbaje ale iubirii", cred că te va ajuta.

+Mai ai răbdare, nu e hotărât el. Sau poate ești prea grăbită. Risti sa fii in euforia îndrăgostirii.

Faptul că nu ai un venit, că nu ai o facultate nu contează cât timp relația sau căsătoria se bazează pe iubire sinceră și sprijin reciproc. O familie unita incepe de jos, per aspera ad astra.
Treptat vei găsi un loc de muncă, vrei termina facultatea, veti avea copiii și așa veți fi bogați, daca are loc căsătoria. In caz contrar, nu el e al tau, ai răbdare și roaga-te că totul va fi bine. Singura nu vei rămâne. Daca nu e el, pe următorul îl vei iubi mai mult și va fi o relație și mai matura și mai strânsă.

| GhirvcoLuna a răspuns:

Pune mama pe carte. Faptul ca el nu vrea sa se casatoareasca trebuie sa iti dea semnale ca nu e pregatit pentru asa ceva. Uite unul care gandeste matur din voi. Nu te iubește suficient incat sa te considere demna de casatorie. Si nu esti demna de asa ceva. Cat timp inca n.ai nici dupa ce bea apa. Scoala nu ai suficienta dar nu enprobelam. E vorba de tine a persona ca nu ai nimic din ce trebuie xa sa faci asemenea pas. Ma-ta are dreptate. Stai in pana mea si fa.ti un rost inainte sa te gandesti la maritis si la a te muta cu barbatul. Nu pricep cum sa te gândești la maritis. Pe bune. Atat te duce capul?! Pana sa te muti cu cienva, tu trebuie sa poti sa te ingrijesti singura si nu o faci. Daca va despartiti si tu stateai la el, o sa te dea afara ca pe un caine. Ce fqci dupa? Te întorci la mami? Doamne fereste asa ceva. Baga.ti mintile in cap si fa ceva cu viata ta inainte sa te dedici unui barbat. Asculta aici. De nu. O sa ma pomenești. Garantat.

| Alex33333333 explică (pentru GhirvcoLuna):

Am invatat si inca învăț nu cred ca esti in masura sa ma judeci am vrut niste sfaturi într-un mod frumos spus.