| Crisstinayy12 a întrebat:

Buna am 9 ani si 150 cm.cam asa si 41 kg si mama zice ca sunt slaba si ma provoaca sa ma ingras ca-s prea slaba si inainte aveam 37. La ora 3:50 PM Am avut in farfurie piure de cartofi si carne, eu am mancat doar carnea pentru ca piureul nu mi-a placut. Si am mai avut si o salata si am mancat-o pe toata, dar era micuta, cu ceapa verde si rosiii. Apoi mi-a dat o ciocolata pinguin cu cocos si lapte, prajitura. Asta mi-a dat la ora patru, acum e ora cinci si nu mi-e foame. Zice ca am mancat foarte putin. Si crede ca vreau sa slabesc si de aia nu mananc. I se pare ca mananc putin dar de fapt mananc mult. Si ma forteaza mereu chiar daca nu mai pot. Acum e ora 5 si nu mi-e foame deloc si spune ca am mancat putin, si ca acum un an mancam mai mult. Ce sa fac. Mama mea e cea mai idioata.

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i mamei tale ca daca vei incerca sa te ingrasi la varsta asta, mai tarziu vei deveni obeza. Mai spune-i mamei ca ingrasarea fortata face numai rau. Organismul cere el cat ii trebuie si daca-i bagi mai mult, va vrea mai mult. Cat despre faptul ca este idioata, nu sunt de acord cu tine. Are doar o grija excesiva si o face din prea multa dragoste. A face pe cineva idiot inseamna ca are retard mintal si si eu nu cred ca mama ta are asa ceva! Nu-i frumos ce faci!

| Violleta2022 a răspuns:

Greutatea normala pentru 9 ani si 150cm este 40kg
uite aici:
http://www.bam-bum.ro/......-la-14-ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 9 ani, ești în creștere, poți mânca mai mult sau ma rog, când aveam eu 9 ani, mâncam mai mult pentru că toată ziua eram afară și alergam în tot cartierul nu stăteam în fața calculatorului cum stau copiii de azi. Mănâncă atât cât poți, nu te forța să bagi în tine aiurea că după ori te faci pufoasa ori îți dai stomacul peste cap și devii foarte sensibilă. Iar la 9 ani asemenea probleme... La 9 ani pe TPU.

| Crisstinayy12 explică (pentru anonim_4396):

Da.pe TPU

| Crisstinayy12 explică (pentru anonim_4396):

Da.pe TPU Nu conteaza cati ani am, atat cat timp gandesc la fel ca tine =) Probabil m-a luat pubertatea m-ai repede rolling on the floor De aia imi cresc deja molarii de minte ai treilea si sa nu vorbesc de chestii jenante...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

laughing))) măi fetițo, cheam-o pe mami să te șteargă la guriță.

| Crisstinayy12 explică (pentru anonim_4396):

Hehe, ce gluma mai e si asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Draga mea, mai mergi puțin la școală, mai ieși prin parc, mai trăiește puțin copilăria și după îmi spui și când îți ies măselele. Ai 9 ani și nu-i ai pe veci, bucură-te de vârsta asta. Cam la ce te referi tu la 9 ani prin "chestii jenante?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Cristina,
Dupa acest site: www.dietetik.ro/info/calculator?inaltime=150&greutate=41&varsta=9&sex=F greutatea ta ideala este 48-50 kg deci mama ta are dreptate ca esti prea slaba dar nu ar trebui sa te forteze asa de tare, ar trebui pur si simplu sa ii spui ca nu vrei sa te ingrasi si ca vrei sa fi cine vrei tu sa fi nu sa fi fortate sa faci ce nu vrei.
Sper ca te-am ajutat :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mănâncă cât vrei, cât poți
Nu o mai asculta
Doar nu o să te bată sau cine știe, să îți bage mâncarea pe gât cu forța.

| Crisstinayy12 explică (pentru anonim_4396):

Mananc sapun mai bine! =) mersi oricum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrea sa te ingrasi ca sa fii mai urata decat ea, sa aiba ea parte de baieti si tu nu.

pune-i crema depilatoare in sampon sau balsamul de par, s-o inveti minte ca tu vei fi forever regina frumusetii si ca nu are nicio sansa in fata ta!

| NAT0 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......-ca-nu-am/

bună TPU am 10 ani, bună TPU am 9 ani.:)

Vreau să-mi trimiţi şi mie o mostră din Fântânii Tinereţii Veşnice.

| Crisstinayy12 explică (pentru NAT0):

Buna TPU am 120 de ani.

| Crisstinayy12 explică (pentru NAT0):

Pot sa spun ca am si 50 de ani, eu postez lucruri pentru prieteni, nu neaparat sunt eu

| NAT0 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Eşti băbăciune atunci, nu am interese de genul.laughing

| Betty12345678 a răspuns:

E important sa ai o nutritie sanatoara pentru ca esti in crestere, nu neaparat sa te ingrasi.

| Crisstinayy12 explică:

Si mama nu ma crede ca nu imi mai e foame.i-am spus ca am ragait si nu ma crede happy

| Dyalema a răspuns:

Baiatul meu are 12 ani, 150 cm!, si 37 kg! E cam slabut, dar asta este! Tu esti foarte bine cum esti. Cand mergi la doctor cere-i o parere de fata cu mama ta si ai sa vezi cum o pune la punct. Pana atunci tu asculta-ti stomacul, nu manca aiurea ca o sa devi obeza, cum il inveti, asa il ai! Eu la 18 ani aveam 40 kg tongue happy Mai bine slaba si sanatoasa!

| GabrieL98KiDD a răspuns:

Buna.
Stiu cum este si eu eram destul de slab, cam ca tine si ma bate si pe mine mami la cap sa mananc dar eu de obicei goleam inapoi farfuria cand nu era atenta happy laughing.
Nu prea ai ce sa ii faci decat sa incerci sa ii explici ca nu poti sa mananci prea mult.
Daca nu te asculta tot nu prea ai ce face ca ea este sefa...pana te faci mai mare happy laughing

| Crisstinayy12 explică (pentru GabrieL98KiDD):

Nu sunt slaba. sunt bine sau supraponderala si mama zice ca sunt slaba si sa ma mai ingras. Dar mersi oricum de raspun

| IoanXDD a răspuns:

Deci mama ta este putin probabil sa te asculte deci te duci cu ea la medicul de familie sa iti faca un control si acolo doctorul ii va confirma ca esti bine si probabil te va lasa in pace.