| anonim_4396 a întrebat:

Bună
Am aproape 15 ani si am ceva probleme cu parinți.
Ca sa vă explic este vorba ca mă bat, fac diferente intre mine si sora mea, ma neglijeaza si prin noiembrie-decembrie m-a dat afara din casa fara sa stie unde sa ma duc, am avut noroc cu prietenul si cu ai lui ca m au primit.
Gen, mama mai ales dintodeauna ma bate, si uneori se lasa si buza sparta, nasul umflat, vanatai peste tot.
Diferentele le face muult, gen la sora mea ii da mereu in fiecare luna sa si ia blugi trening bluze de toate si mie de abia imi da o data la 2-3 luni, iar acum cateva zile a spus ca mie banchetul si pozele de album nu mi le plateste, si nu e din cauza baniilor pentru ca avem no.
Nu stiu e foarte aspra si are asteptari absurde rau si incepe mereu certuri din motive banale cu mine si cu sora mea mereu glumeste si la motive de astea.
Prietenul meu si parintii lui spun ca poate ma bate din cauza bauturii sau ceva pentru ca eii beau
Cam asa e treaba
Iar azi iar m-a batut cand am venit acasa mi-a umflat nasul tare.
Si nu e ca am un comportament rau, pentru ca am note bune, invat vin de la scoala stau acasa fac curat fac temele pana la 2-3-4 si dupa ies afara pana la 6 maxim 7, ascult am bun simt dar cand imi sar nervii imi sar pentru ca eu am o problema cu asta, fiind batuta de pe la 9-10 ani ma enervam foarte tare si acum is momente cand stresul si nervii nu mi trec nici peste o zi sau doua.
Cred ca am ajuns sa sufar si de anxietate.
Si azi deja m-am saturat..nu maai vreau sa fie asa am incercat sa vorbesc cu ei da nimic nimic
Si am mai multe intrebarii

1.Sunt ceva calmante, sau ceva de genu pe care le as putea lua de pe acum? pentru ca cateodata sunt faze si cand cedez nervos si m-am saturat de asta

2 As putea da ceva declaratie la politie sau ceva, pentru o amenda sau no sa se linisteasca cumva.
Dar nu sa vina si sa ma duca intr-un centru pentru ca nu vreau asa...
Am inteles ca de la 15-16 ani daca ai si un motivv intemeiat sau ceva..as putea merge sa stau la altcineva gen ori la prietenuul meu sau la ceva rudee iar politia nu mi ar mai spune nimic si m ar lasa in pace

Va multumesc!
Dau funda pentruu un raspuns care sa mi explice si mie sa inteleg

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Poate intr-un moment de liniște discutati si ajungeți la un consens.Nu uita ca un raspuns blând îndepărtează furia. Imi pare rau ca treci prin asa ceva.

| Quassaar a răspuns:

Poți suna la "Protecția copilului". Găsești numărul pe internet. Cei de acolo te vor consilia cel mai bine. Stai liniștită că nu te poate lua nimeni din afara familiei.

Răspuns utilizator avertizat
| SimonaBubu a răspuns:

Da exista calmante pentru calmare interesează-te că nu se ia oricare.Mai așteaptă 2 ani și când ajungi la 18 ani poți sa pleci de acasă.

| QQanswer a răspuns:

Declaratie la politie pentru rele tratamente aplicate de parinti. Ei stiu ce sa faca in cazul asta plus ca evidente ai destule pe chip din cate ai scris. Nu te prosti cu calmantele, ei au nevoie de asa ceva, nu tu!

| BloWup a răspuns:

Spune tot ce simti/gandesti in fata parintilor tai. Asa ei vor intelege si se vor gandi la situatia pe care au facut-o.
Sper ca te-am ajutat! big grin

| BloWup a răspuns:

Ai 15 ani te poti apara din orice lovitura pe care o incasezi de la parintii tai sau de la oameni in general