| anonim_4396 a întrebat:

Am (avut) o prietenă foarte bună, de mulți ani. Noi două mergeam la baschet, unde ne-am întâlnit cu mai mulți, fete și băieți și ne-am format un grup de prieteni și am început să ieșim săptămânal în oraș. Ea a avut o relație cu unul dintre băieții din grup, dar s-au despărțit, iar ea mi-a mărturisit că, de fapt, s-a îndrăgostit de un al băiat din grup (care în prezent este actualul meu partener). El refuza mereu "încercările" ei de a se apropia de el deoarece era îndrăgostit de mine, iar eu de el, însă eu nu i-am dat nimic de bănuit deoarece știam că prietena mea e îndrăgostită de el, iar el nu îmi dădea nimic de bănuit deoarece îi era frică că îl voi respinge știind că prietenei mele îi place de el. Toți din grup știau că el mă place (numai eu și prietena mea nu știam, deși eu mi-am cam dat seama după cum se comporta când nu era și prietena mea), iar ei încercau să o elimine pe ea când ieșeam toți, ca să-i "câștige" lui timp singur cu mine. Cum eu nu prea vorbeam cu el (ca să nu dau de bănuit că îl iubesc), nu prea știam multe despre el, însă prietena mea știa totul și îmi povestea foarte mult de fosta lui, cum l-a înșelat și a profitat de el că îi dădea bani să aibă de mâncare, că el a iubit-o atât de mult și că e un băiat bun și nu știe ce a pierdut și că va regreta (ceea ce s-a întâmplat) și folosea și alte cuvinte mai jignitoare. Până la urmă, eu și respectivul băiat ne-am cuplat. Ea a reacționat bine când a aflat, am rămas prietene la fel de bune. Doar că în ultimul an, am fost amândouă ocupate cu studiile și vorbeam destul de rar, dar recent a început să se intereseze de relația mea, începea discuțiile cu întrebări pe alte teme, iar apoi ajungea mereu la întrebări despre relația mea sau despre el, aproape zilnic mă întreba. Eu îi ziceam că ne înțelegem foarte bine, avem planuri serioase, doar că sunt și unele lucruri care nu-mi plac la el, cum e și firesc să nu îți placă sau să nu-ți convină tot la omul de lângă tine, iar după insista să-i spun care sunt lucrurile (deși erau banalități) și îmi spunea să mă despart de el că nu mă merită, iar eu schimbam subiectul când spunea acest lucru deoarece nu există motive raționale să mă despart de el. Azi însă, am aflat că s-a împrietenit tocmai cu fosta iubitului meu, cea pe care o vorbea de rău și o jignea. Iar mie mi se pare dubios din mai multe motive: pentru că ea a început să mă întrebe aproape în fiecare zi de relația mea, pentru că știu cât de mult nu a suportat-o pe fata aia, iar acum sunt așa bune prietene și pentru că fata aia tocmai a fost înșelată de cel cu care l-a înșelat ea pe actualul meu iubit [ karma laughing ]. E posibil ca prietena mea să mă fi trădat? A fost atât de interesată (dintr-o dată) de cum îmi merge relația ca să-i spună noii ei prietene toate bârfele? Sau oare acum fosta, cum e din nou singură, îl vrea înapoi pe iubitul meu și vrea să știe dacă se poate băga între noi? Deoarece ea a regretat la scurt timp după ce l-a înșelat (pe actualul meu iubit) pentru că celălalt se comporta urât cu ea, dar știa că dacă se întoarce înapoi nu va fi iertată. Eu am vorbit cu prietena mea și am întrebat-o (mai în glumă) de când se înțelege așa bine cu fosta iubitului meu, iar răspunsul ei a fost: "Dar tu de unde știi?", iar după a spus că au devenit prietene pentru că își apreciau postările una alteia și așa au început să vorbească. Oi fi eu paranoică? Sau e ceva la mijloc?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

S.a vandut la tradatoarea fostului. Acum ai 2 dusmani fosta lui si vechea prietena.

| Simpatic a răspuns:

Ce-i cu aceasta telenovela?
Numai vorbi cu ea si gata, e clar ca cine face asa ceva nu iti este prieten/a.

| mihai69 a răspuns:

Probabil amica ta e doar „folosită" de fosta iubitului tău.

| Celcestietot a răspuns:

Wow, dar mult ai scris laughing! Părerea mea este că nu ar trebui să tragi de nimeni într-o relație mai ales dacă nu sunteți căsătoriți. Dacă e să placă pe altcineva asta este, nu este un "capăt de țară". Dacă vrei să afli dacă te înșeală, poți să afli asta întrebând-ul subtil chestii, întrebând-ul direct, instalând aplicații de spionaj în telu lui, sau făcând-ul să se simtă vinovat psihic. Posibil să te înșele, posibil să nu, chestia este că nu trebuie să stai după nimeni. Cum ți-am mai spus, cercetează amănunțit și dacă l-ai prins în faptă, vezi tu ce faci. Dacă a înșelat odată, este posibil să mai înșele. Baftăwinking!

| bbnnmm a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu ai înțeles despre cine era problema: nu e despre iubitul meu, e despre prietena mea. Vreau o părere dacă mai pot sau nu să am încredere în ea după fazele ăstea ciudate.

| Celcestietot a răspuns (pentru bbnnmm):

Aaa... depinde. Vezi ce fel de comportament are, îl cercetezi mai în amănunt și aflii.

| Andreeush a răspuns:

Dacă a început să te întrebe zilnic despre relația ta înseamnă că e invidioasă, că încă îi mai place de el. Mai ales dacă îți tot zice să te despărți de el.
O prietenă bună nu ar face asta.
Mai e ciudată și faza aia cum că s-a împrietenit cu fosta lui prietenă.
Sfatul meu e să ai grijă ce îi spui, nu mai da detalii despre relația ta. Problemele relației te privesc pe tine și iubitul tău, nu trebuie să se amestece alții, mai ales ea.

| sofisis a răspuns:

"E posibil ca prietena mea să mă fi trădat?" - nu e posibil, e CERT!
Si sa te astepti la probleme cu el din cauza ei si a fostei. Vorbeste cat mai deschis cu el, spune-i adevarul despre orice, spune-i si ce te deranjeaaza la el ca atunci cand fosta lui sau amica ta ii vor spune (pentru ca ii vor spune) ca il vorbesti de rau, sa ii poti spune lui "dar ti-am recunoscut ca te-am vorbit cu prietena mea si ti-am zis si in fata ce ma deranja"... Cheia e comunicarea cu EL. Daca totusi vor reusi sa bage zazanie si sa va desparta, inseamna ca relatia nu a fost oricum suficient de puternica.

| sofisis a răspuns (pentru sofisis):

A, cat despre amica ta, NICIODATA sa nu ii mai spui lucruri negative din relatia ta. Ea se hraneste cu momentele in care tie nu ti-e bine si se gandeste ca fraiera ca daca va desparte, el se va combina cu ea. Deci in ceea ce o priveste pe ea...esti in rai cu iubitul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu esti paranoica. Am avut si eu o colega careia ii placea de iubitul meu si ma tot intreba de relatia noastra, de el.Aia probabil iti vrea iubitul si a inceput sa comunice cu fosta lui ca sa afle mai multe. Intreab-o ce barbat ii place si fii atenta la ce spune si la comportamentul ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Dinustok a răspuns:

Daca nu e casatorie e nimic. Asa spune Dumnezeu.

| icewolf a răspuns:

Wow, asta da poveste incalcita dar trebuie sa recunosc interesanta, ce pot sa spun. E o posibilitate ca prietena ta sa fie inca indragostita de iubitul tau si de aia s-a imprietenit cu fosta lui ca sa afle chestii cu care sa te determine sa te desparti de el ca apoi sa il ia ea( asta e cel mai probabil). Cum spunea si Sherlock Holmes,, Nu exista coincidente!" Daca crezi ca esti paranoica, te inseli, paranoica erai daca incepeai sa iti faci griji de la prima intrebare pusa de ea deapre relatia ta, tu nu ai facut asta, ai tras concluziile dupa mai mult timp. Desi mai e si posibilitatea ca prietenei tale sa ii pese foaaaarte mult de tine( da sigur). Na, tu decizi care e. Sfatul meu, filtreaza informatiile pe care i le dai ei si tine mai din scurt aceasta relatie de prietenie dintre tine si ea. Just in case.laughing