| mariacln56 a întrebat:

Am avut o relatie de 6 luni cu care ai mei nu prea erau de acord, ei preferau alt baiat! Vara aceasta m-am despartit de x (baiatul cu care am fost 6 luni ) si m-am cuplat cu y, mai mult la insistentele alor mei.
Y are mereu impresia ca eu inca mai tin legatura cu x, dar nu e asa, eu si x suntem colegi de clasa si e normal sa schimbam 2 vorbe.
Astazi,am primit un mesaj de la x, iar y se uita pe telefonul meu si l-a vazut...
Acum y s-a suparat pe mine fiindca crede ca eu inca mai vorbesc cu x, dar nu e asa, nu stiu ce sa fac, ai mei ar fi distrusi daca ar afla ca m-am despartit de y, singura modalitate este sa ma sinucid si asa scap de tot.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei, lasă, să te omori din atâta!
Atunci ce o să te faci când o să dai de belele mai mari.
Ce haios ar fi să te omori să să lași un bilet de adio. Din cauză că Y s-a supărat pe mine din cauza lui X. Ar râde și curcile.

| Mosotti a răspuns:

Il lasi dracu pe y si aia e, de cand parintii tai fac cuplu cu x sau y? Tu faci.
E si daca te desparti ce o sa faca? O sa te certe ceva si atat, mare chestie.
Doar nu iti faci tu viata praf cu un y care nu iti place, doar ca vor niste parinti deplasati.
Si tot asa, nu are sens sa mori pentru asta.

Fa ce simti si infrunta-i! Fi tare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce maaaah? Citi 12 ani ai? Ce e cu povestea asta de doi bani?

| Andreeush a răspuns:

Adică tu trebuie să fii cu cine vor părinții tăi?
Tu nu ai dreptul să fii cu cine vrei tu?
Ar trebui să le spui părinților tăi cum stau lucrurile.

| Holiday a răspuns:

Cum dracului sa te cuplezi cu unul, in secolul 21, Europa, pentru ca asa vor parintii tai?!
Si mai mult, cum sa te simti vinovata daca ii dai un sut in oua si-l trimiti la naiba cu prostiile lui cu tot?!

| Emma30555 a răspuns:

De ce te ai cupla cu cineva doar pentru ca asa vor părinții tăi? Și dacă relația nu merge, dacă e gelos și nu are încredere ce rost are sa l suporți? Sinucidere? Pentru ce? Nici măcar nu îl iubești. Nu ca asta ar fi un motiv, în nici un caz dar chiar nu înțeleg unde e drama. În plus ești eleva, deci ai tot timpul sa întâlnești dragostea adevărată

| Bizon95 a răspuns:

VACA de y trebuie aruncata la gunoi din cauza ca e clar ca e tipul gelos si o sa ai viata de calvar cu el, CONTINUU

cat despre "ai tai"... poti sa ii trimiti la plimbare, chiar daca nu ar fi faza cu gelozia, TOTUSI E VIATA TA, NU A LOR, adica ce? sa mananci rahat toata viata doar ca sa ii multumesti pe ei... DE CE?!?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| anastan12345 a răspuns:

Eu cred ca y este foarte gelos si ar trebui sa va despartiti.Desi daca vei face asta el va crede ca tu il placi pe x si dupa aia barfa. Dupa parerea mea nu ar trebui sa te sinucizi, ai fi doar o egoista ce nu sa r gandi la ce rau face, daca y e gelos inseamna ca te iubeste mult, ce le ai face parintilor tai, nu trebuie sa decurgi la asemenea gesturi toate astea trec tu doar trebuie sa fii tare o sa vezi ca se va rezolva.Si ar trebui sa i infrunti pe parintii tai,ei nu se gandesc la fericirea ta, ei se gandesc doar la ce zice lumea, pe asta pun pariu. Auzi preferi sa fii trista, dar parintii tai sa fie fericiti pe tema asta, inseamna ca parintii tai nu ii intereseaza starea ta, dar daca ii intereseaza spune-le

| jaj a răspuns:

In primul rand pastreza-ti calmul, e cel mai important, nu fa nimic sub forma de sinucidere. Stai de vorba cu y si spune-i ca ce face nu e normal si se mai numeste gelozie.In schimb parinților tăi nu ar trebui sa le pese cu cine te cuplezi, cea mai buna solutie (chiar daca e greu) e sa spui parintilor ce se intampla si ca y e suparat deoarece ei nu au cum sa te acuze daca totul e o greseala si nu are nimic de a face cu tine, in schimb daca nu le spui o sa fie mult mai rau

| mariacln56 explică (pentru jaj):

Crede ma ca am incercat sa vorbesc cu y,dar nu merge, imi spune ca el stie din surse sigure... daca parintii mei ar afla o chestie de genul nu as mai putea rezista,ei vor fi extrem de dezamagiti,parintii mei sunt genul de persoane greu de multumit,si prin intermediul acestei cuplari am reusit sa ii fac mandrii,macar o data. am incercat sa i fac mandrii si prin alte moduri (note bune,olimpiade,concursuri,bunapurtare, etc. ) dar nimic nu a reusit, acum, prin asta, ii voi dezamagi in continuare, cred ca mai bine nu m as fi nascut niciodata