| hellobeauty15 a întrebat:

Am avut o relație toxica de câțiva ani. Recent ne-am despărțit. In decursul acestor ani au fost multe despărțiri și împăcări iar el deseori ieșea la distracție cu fete când eram certați. Acum este cu o prietena" de a mea de care el nu prea știa. Iar ea știa despre el. Relație lor aparent de câteva zile pare a fi serioasă. Ce pot face?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa multumesti Domnului ca ai scapat de el si sa-ti vezi de treaba.

| Adry05 a răspuns:

Nimic. Orice ține de el e o pierdere de timp. Ți-ai irosit atâta timp, măcr acum nu mai face greșala asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa inteleg ca tu esti partea toxica?
Cand spui ca ai avut o relatie toxica, accepti despartirea ca pe un bine (cu tot cu depresie), nu stai sa vezi cu cine s-a mai combinat tipul.
Nu trebuie sa faci altceva decat sa te orientezi spre anturaje ok, eventual prostesti unul din friendzone sa-ti tina de urat in perioada asta.
Tipul ala = relatie toxica, deci nu conteaza ce face, tie nu iti mai trebuie.

| Andreeush a răspuns:

Ai zis că a-ți avut o relație toxică de câțiva ani și recent te-ai despărțit de el, de ce ar trebui să faci ceva? Vrei să mai fii cu el sau ce?
Lasă-l în pace și mergi mai departe.

| ywar a răspuns:

Nimic, sa-l lasi in pace. Ce e omorat, omorat ramane.

Răspuns utilizator avertizat
| eckblume a răspuns:

Sa nu te mai gandesti la el? Sa ii spui prietenei cine e tipul? Sa iti vezi de viata ta fara sa iti pese ce face fostul. Bucura-te ca ai scapat de el.

| hellobeauty15 explică (pentru eckblume):

Ea știa ca sunt cu el
Ma doare foarte rău pentru ca e recent

| qwertpro a răspuns:

Salut,e foarte important sa intelegi corect termenul de relatie toxica.O astfel de relatie e prezenta atunci cand o persoana te critica des, profita de tine, mereu primeste ce i se ofera, dar nu ofera nimic inapoi, foloseste minciuna mereu, nu recunoaste cand greseste si te face sa fii asa cum isi doreste el prin a te controla.Lista poate fi continuata, dar cred ca ai inteles ideea.Relatiile toxice nu sunt usor de uitat si e foarte greu de trecut peste ele.E important sa intelegi ca intr-o astfel de relatie iubirea nu este adevarata ci este total falsa.Ea nu iti permite sa evoluezi, ci te face sa stai mereu pe loc, ceea ce reprezinta un proces de stagnare care iti ingreuneaza viata si te influenteaza negativ.Nu mai incerca sa revii la relatia data, esti constienta ca e toxica, dar iti este greu sa uiti de ea din cauza ca traiesti mereu cu trecutul, te tot uiti in urma la zilele in care ati fost fericiti si iti este greu sa o uiti.Nu mai trai cu trecutul, el trebuie analizat, inteles dar nu retrait pentru ca ai fost deja acolo si stii unde a dus.Atunci erati in curs de cunoastere, acum in schimb cunosti bine situatia.E posibil ca el a profitat de unele defecte, slabiciuni ale prietenii tale doar pentru a te face sa suferi, pentru a se razbuna sau poate e in cautarea unei noi relatii.Incearca sa vorbesti cu prietena ta, explica-i cum a procedat el cu tine, si las-o pe ea sa decida daca sa continue sau nu relatia data caci e decizia ei.Vei intilni pe altcineva mult mai special care chiar te va iubi cu adevarat.Asa e viata, oamenii vin si pleaca, unii doar isi lasa apmprenta, altii trec doar pe langa, iar unul sau doi ne raman mereu alaturi.Viata este un proces in care cunoastem oameni noi, si ne detasam de cei care nu au ce cauta in ea.

| Alina1322 a răspuns:

Încearcă să îl uiți, nu te uita la poze cu el, știu că doare și e foarte greu. Încercă să te dezvolți, fa ceva pentru tine spre exemplu încercă să ieși la alergat, să înveți o limbă straina sau fa niste schimbări de luc, încercă să te tunzi sau orice altceva pentru a reuși să te simți mai bine in pielea ta și așa te vei simți din nou bine și încrezătoare. Spune-i prieteni tale că ai fost cu el înainte și gata. De aici nu te mai interesează ce face, viața continuă și vei găsi un om care sa te merite.