| Adelina102 a întrebat:

Buna,am cea mai mare nelamurire si nu am cu cine sa vorbesc despre asta si cui sa-i cer sfaturi,am avut nu de mult o relatie cu un baiat, ne-am facut rau reciproc, el mai mult pentru k m-a mintit foarte mult desi l-am iertat de 2 ori tot m-a mintit in continuare, dar in rest ne-am iubit foarte mult, dar ne-am despartit din cauza problemelor.Am incetat sa mai vorbim din cauza ca eram foarte suparata pe el pentru cum m-a mintit si a vorbit urat despre mine, desi el tot incerca mereu sa il iert sa mai vorbesc cu el dar nu am facut-o. Dupa un timp o incetat si el sa-mi mai scrie si nu ne-am mai vazut deloc.Eu am inceput sa tin la un baiat si am crezut ca o sa pot uita trecutul cu ajutorul lui.Eu eram foarte incantata de relatie la inceput dar el nu era.Desi aveam certuri si ii spuneam ce vreau si ce am nevoie de la relatia asta pentru el nu conta nimic, se comporta la fel, pana cand totul s-a racit intre noi si apoi totul ducea spre despartire.Deja aveam gand sa ne despartim,pana cand intr-o zi mi-a trimis fostul mesaj si m-a intrebat daca nu vreau sa ies cu el la o plimbare, sa vorbim, sa-l iert ca a trecut atata timp si sa ramanem prieteni.Am zis ca acum ce pierd daca oricum l-am uitat, cel putin asa crezusem.Si uite aici incepe sa se schimbe tot, sa-mi dau seama ca de fapt il iubesc pe fostul si mereu il voi iubi, ca nu am iubit pe nimeni niciodata ca pe el si ca cu el eram fericita in ciuda tuturor problemelor.Am mers sa discut cu prietenul meu actual sa-i spun ca nu mai merge,i-am spus ca doin cauza problemelor noastre trecutul ma bantuie si imi dau seama ce simt pentru fostul,si bineinteles a inceput sa se schimbe in bine ca sa nu am piarda,ma suna,e atent,imi trimite mesaje, vine cu flori, cadouri.dar mintea mea e tot la fostul.Il iubesc desi mi-e frica ca ma va minti pe viitor la fel,chiar daca el spune ca s-a schimbat acum,o schimbare vad in el, s-a maturizat, mi-a spus ca mereu m-a iubit pe mine si de aia a incercat de 100 de ori sa repare greseala.Dar acum problema e ce sa fac? Fostul ma iubeste,actualul s-a schimbat si ma iubeste ft mult,eu il iubesc pe fostul, mie drag si actualul.Mie frica sa ma despart de actualu pentru k imi e mila de el acum pentru k se schimba si nu vr sa-l fac sa sufere, si totusi nu stiu ce sa facsad..pe cine sa aleg..nu vreau sa ranesc pe nimeni,iar daca e dupa fericirea mea,ea e langa fostul, mereu a fost, desi exista teama aia de a nu fi mintinta din nou.Astept ceva pareri, sfaturi si ma iertati ca am scris asa mult, dar doar asa va puteam explica tot.Va multumesc

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Buna Adelina,
Iti dau un raspuns ca unui baiat. E posibil ca primul si-a dat seama ca a gresit si ce a pierdut si ca vrea sa fie din nou impreuna cu tine. In acelasi timp eu iti sugerez sa ai grija foarte mare la decizii deoarece oricine sau orice persoana care vrea sa rezolve o problema o lasa sa se raceasca dupa ce a insistat inainte de multe ori. Cam 70% din cazuri fetele/femeile au acceptat sa stea de vorba si foarte aproape de acest procent s-au si impacat. Eu nu cred ca o persoana care te-a mintit de mai multe ori nu te va minti din nou deoarece atunci cand va aparea urmatoarea fata sau vreo problema te va lasa in ceata din nou. Ia pune-l pe acest baiat sa iti zica aceste lucru uitandu-te in ochii lui si nu prin mesaje. Daca are un moment de ezitare inseamna ca nu e sigur.

Despre actualul eu zic ca el isi doreste sa fie cu tine doar pentru distractie si sa obtina de la tine diferite lucruri fara obligatii. Poti ramane cu el doar ca eu zic ca in 2 luni maxim va despartiti.

Incearca sa cantaresti bine decizia pe care o vei lua si vezi ce pierzi si ce poti castiga pe termen lung...

2 răspunsuri:
| JoshuaNNN a răspuns:

Tu ai gresit foarte mult, mie unul nu mi se pare normal sa iesi cu fostul cand tu esti deja implicata intr-o alta relatie.Alta problema este ca esti prea copila daca ai observat ca l-ai iubit doar pe fostul si ai fost fericita cu el, pentru ca un om care stie ce vrea isi da seama cand ii e bine si cand nu.
Acum nu este nimeni in masura sa iti de-a tie un sfat CONCRET pentru ca tu nu esti sigura pe ceea ce vrei.
La fel, situatia asta e numai din vina ta, daca ei te iubesc tu nu ai cum sa nu ranesti pe nimeni, tu stii cu exactitate ce schimbari au avut loc, trebuie sa te gandesti la tine in primul rand, sa vezi unde iti este mai bine si sa actionezi.

| bebe666ak47 a răspuns:

Buna raspunsul meu nu este deloc usor dar tinand cont ca eu trec prin aproape aceeasi chestie parerea mea este sa iti asculti inima si sa nu fii orgolioasa iubirea adevarata e greu de gasit si daca fostul de atunci si pana acum s-a gandit numai la tine eu zic ca te iubeste din suflet te iubeste sincer si curat. a gresit odata a foste pe punctul de a te pierde definitiv din viata lui dar el a continuat sa te iubeasca totusi eu cred ca vei fii foarte fericita langa fostul iubit dandu-i o noua sansa crede-ma pe cuvantul meu de onoare ca nu iti va mai calca stramb si te va face cea mai fericita fata din univers parerea mea ai grija ce alegi alege cu inima