| Anaandreea11 a întrebat:

Bună! Am făcut o mica analiza la cele 2 foste relatii platonice din trecut și zic platonice pentru ca nu mi-am început viata sexuala încă, la 20 de ani. Observ ca toti baietii care m-au atras și mi-au provocat fluturi în stomac au fost genul de baieti versați, cu anturaje, păsări de noapte, iar unii din ei erau instabili emoțional. Eu sunt fix opusul, îmi place sa stau acasa, prefer o plimbare in loc de club si etc. Dar când am cunoscut un baiat mai cuminte si la locul lui, îmi placea să stau în preajma lui, dar nu mă atrăgea astfel încât să trecem la pasul următor. Din cauza atracțiilor de genul asta nu am avut curaj să-mi încep viata sexuala pentru ca nu simteam stabilitate, doar placerea de moment și fluturasii, am preferat să gandesc mai rațional si mă distanțam ca să nu mă ia valul. Simt ca e o problema pentru ca nu pot să creez o conexiune de lunga durata fix din cauza asta. Mă atasez de baietii rebeli in general, parca mereu mă învârt intr-un cerc vicios si toxic, apoi aleg să pun punct ca să nu regret tot eu. Oare m-ar ajuta un psiholog să aflu de ce am astfel de atractie? Ați patit sa aveți atracții de genul? Mă gandesc și la faptul ca părinții mei s-au despartit în copilarie, iar tatăl meu nu a fost lângă mine mereu, deși avem o relatie foarte bună, mă gandesc ca ar fi totusi un factor.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Legat de prima ta intrebare cu psihologul, cel mai probabil ar putea sa te ajute.

Dupa, da... si acel lucru mentionat de tine, legat de tatal tau ar putea sa fie un factor pentru cele intamplate.

Dar pana acolo, hai sa facem noi pe psihologii putin thinking

Pentru inceput, este clar... ca ai distantat doua categorii de persoane, cele care nu sunt asa "cuminti" si cei care sunt si stau la locul "lor". De ce? Sa stii ca sunt unele persoane care mai si ies, care mai si stau, care fac si alte lucruri probabil la care nu te-ai fi asteptat.
Daca ne intoarcem la cele doua "categorii" de persoane, da, am putea sa spunem ca poate genul celalalt de persoane mai "cuminti" nu te atrag asa de mult, poate fizic, incat sa treci la pasul urmator. Iar aici sa fac o mica paranteza, sa treci la pasul urmator, adica la relatia sexuala, nu trebuie sa te gandesti ca la ceva ce trebuie bifat pe o anumita lista. Asta trebuie sa o faci doar atunci cand esti pregatita, si este foarte bine ca gandesti lucrurile rational si nu te-ai grabit, motiv pentru care te felicit.

Acum, posibil ca tu sa te gandesti cam mult la ceea ce vrei si poate iti impui tie ideea ca ar trebui sa alegi pe cineva dintr-o anumita categorie, cu anumite calitati si aia sa fie. Ei bine, lucrurile frumoase vin cand nu te astepti.
Sa zicem ca vorbesti cu un baiat, nu trebuie sa vorbesti ca si cand urmeaza sa te pui intr-o relatie cu el, vorbesti normal si cam aia este, nu trebuie sa il pui intr-un anumit loc. Dupa, vorbind, poate te indragostesti de acea persoana fara sa vrei, si simti acel ceva inexplicabil in tine si stii ca acea persoana este persoana potrivita. Totul fara alte explicatii si analize.
Sau la fel de bine, ar putea sa nu fie el persoana potrivita. Ideea este sa nu ai asteptari. Daca ceva urmeaza sa se intample, o sa se intample.

Acum, analizandu-te putin pe tine, raspunde-ti la intrebari ca: Ce iti place sa faci? Daca ai fi intr-o relatie cu cineva, ce ati vrea sa faceti? Cum ati vedea relatia? Ce ati face in decursul unei saptamani? Ce ati face intr-un weekend? Ce ati face seara cand ati vrea sa nu stati in casa? Sau ce ati face cand ati vrea sa stati in casa?
Cum ai vedea o relatie peste 1 an sau peste 2?
Si sa stii ca la aceste lucruri se poate gandi si persoana cealalta, nu este vorba numai despre tine.

Si sa stii, ca persoana perfecta nu exista. Exista doar o combinatie de lucruri pe care nu ai putea sa le explici la o anumita persoana si care... tot in mod inexplicabil, te simti atrasa de acele lucruri.

Incearca sa iti urmezi calea ta in ceea ce faci, si dupa, posibil pe neasteptate, sa se alature cineva si impreuna sa cresteti, sa va dezvoltati si sa va schimbat big grin

A... si un ultim lucru, nu lasa pe cineva sa iti spuna ce iti place tie si ce nu, chiar daca nici tu nu stii ce iti place. Si daca stii, sa iti amintesti ca deseori, ceea ce vrem si ceea ce credem ca vrem cu adevarat si atunci cand o sa il avem o sa ne simtim mai bine, nu ne face mereu si fericiti.

Răspuns Apreciat de Editori
| AndreiG007 a răspuns:

Dupa parerea mea, in ce tine de relatie stabila da. Posibil sa fie factor si ceea ce s-a intamplat in trecut cu parintii tai. Cat despre viata sexuala eu nu vad care este legatura. Pana la urma acest pas il faci cand esti pregatita si iti doresti acest lucru. Poti sa o faci cu un baiat care sa te faca sa te simti super si dupa sa va despartiti pe alte motive, nu este nicio problema si mai mult de atat nimic rational in asta. E pur si simplu ceea ce simti. O faci cu cap, cand trebuie, cum trebuie si totul e perfect. Atractia asta pe care o ai fata de baieti rebeli e ceva normal. Adica pana la urma cam majoritatea fetelor de varsta aceasta sunt atrase de genul asta de baieti. Eu cred ca ar trebui sa incepi sa vezi si orizonturi noi laughing Si eu sunt de aceeasi varsta, si am avut doar partenere care nu puteau sa mentina conexiuni de durata. Concluzia? Lipsa interes, imaturitate si asa mai departe, cel putin in cazul meu. Ele de obicei se plictiseau si voiau altceva, eu doream ceva stabil. Probabil n-am gasit persoana potrivita. Sau incerc sa cred asta laughing

| nicunicu3 a răspuns (pentru AndreiG007):

Man sa iti zic ceva, fetele nu gandesc rational, ele procedeaza emotional simt emotia si sentimentele, ce noi baietii avem, dar mai putin putem controla.Si alea pe care le-ai gasit tu voiau ori banii tai si de aia se plictiseau, fiindca faceai acelasi lucruri si nu erai spontan sa faci ceva nou, ramaneai acelasi om.Si sa ai mai multe obtiuni de unde sa alegi chiar si in relatie cu ea.Iti da out alta si tu dupa cateva saptamani.Nu sa iti distrugi viata sociala sa stai dupa ea, fiindca dupa ce pleci, chiar daca ea nu vorbeste cu niciunul in relatie cu tine tot are coada la mess, usa.La tine nu mai este niciunda fiindca le-ai respins pentru ea.Si ramai fara.Deci mai bine vb, nu ii convite out, alta.

| AndreiG007 a răspuns (pentru nicunicu3):

Corect. Asta am invatat si eu dupa ceva timp.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te poate ajuta psihologul.

| Drimmero a răspuns:

Extremele se atrag. Atractia e involuntara, nu alegi tu de cine sa fii atrasa, e singura explicatie. Aia cuminti cel mai probabil nu reusesc sa starneasca in tine atractia, ii vezi ca stabilitate dar mai mult nu ii poti vedea, nu te atrag pur si simplu, pe cand ceilalti te atrag dar nu reprezinta stabilitatea, e cam naspa unde esti prinsa dar mai asteapta sa cresti si sa te mai maturizezi emotional ca lumea sa vezi unde te vei incadra pe atunci, sa vezi de ce persoane dai pentru ca eu unul nu-s de acord cu bagarea baietilor/barbatilor in doar 2 categorii "baieti buni/rebeli", oricine poate fi bun/rau in anumite ciurcumstante si e total gresit sa fie repartizati asa cand sunt N categorii, caractere, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e o problema. Pe de o parte cred ca e instinctul ala de a te imperechea cu liderul turmei - sau cu cel care are o astfel de atitudine/comportament la prima vedere - si pe de alta parte e faptul ca esti mai cerebrala si intelegi totusi ca liderul turmei, masculul alpha daca vrei, nu mai e musai sa fie ala cu alura de Robocop si comportament de neanderthalian. De obicei aia "rebeli" cum zici tu sunt ca o Coca-Cola - un rush de zahar si cofeina, nimic dincolo de ele - pe cand cei "mai cuminti" cel putin la prima vedere sunt ca un vin vechi. E nevoie de timp si aprofundare pentru a ii descoperi pe indelete. P.S. Cred ca esti constienta ca exista si posibilitatea ca cei "rai" sa te vada ca pe un item de bifat in palmares pe cand ala "cuminte", odata ce ajungeti sa va simtiti pe acelasi nivel dpv mental, sa iti ofere ce nu ar fi fost in stare doua duzini de "rai".

| Freya1 a răspuns:

Probabil din cauza varstei si a faptului că ești o persoană linistită vrei putin teribilism.O dată cu varsta iti va trece, dar până atunci ai grija sa nu faci greseli de care sa iti para rau.

Nu trebuie sa mergi neapărat la psiholog, doar trebuie sa faci niste liste cu de ce si de ce nu.Adica sa copari ce lucuri bune iti poate aduce un băiat cuminte si ce lucuri negative iti va aduce un băiat rebel si treptat te vei "repara".

| Lukasssz a răspuns:

Sa inteleg ca cei rebeli te atrageau, nu? Toate vreti acum un baiat,, cuminte" dar voi sunteti vai de capu' vostru.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Pe unii îi afectează, pe unii nu, diferitele traume avute în copilărie sau evenimente care au loc de-a lungul vieții.Nici un specialist nu te poate ajuta,căci și ei sunt tot oameni,crezi că ei nu se confruntă cu asemenea probleme? Garantat au și ei momentele lor de slăbiciune.Tu și doar tu te poți "vindeca". Trebuie să te hotărăști ce vrei de la viață, căci în prezent placi și ești atrasă de genul de băieți versați, cu anturaje, păsări de noapte, instabili emoțional. Dacă asta vrei cu adevărat atunci trăiește-ți viața alături de un asemenea băiat.De "aventură" însă poți avea parte și alături de un băiat la locul lui, cuminte, calculat.Doar tu știi cel mai bine ce ai accepta sau nu din comportamentul băieților.Doar de tine personal depinde să trăiești o viață fericită, împlinită sau o viață în suferință și dezamăgire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ar fi mai util pentru tine să pui întrebarea pe comunitatea Mind Architect de pe Facebook. Acolo îți poate răspunde cineva care chiar are habar despre subiect. Pentru a te alătura grupului trebuie să răspunzi la câteva întrebări de psihologie. Te pot ajuta eu cu răspunsurile sau poți căuta pe net.

| Adolf8 a răspuns:

Bună! Te rog nu te vinovați! Ești deșteaptă că analizezi lucrurile și nu sari înaintea trenului! Așa să rămâi! Vei găsi un bărbat care te va aprecia pentru mintea ta și corpul tău! În ziua de azi este greu să găsești o persoană care sa te iubească și să nu te folosească ca pe o haină! Dacă vrei sa vorbești cu cineva, atunci poți cu un pshiatru, însă și el te va imputernici și îți va spune că gândești foarte bine și să ai răbdare, nu ai nici un defect doar nu te lași absorbid de negativismul și moda din ziua de azi care te duce pe drumul cel rău!

| nicunicu3 a răspuns:

Mai Ana, daca vrei poti sa dai mesaj in privat sau lasi Facebook aici si vorbim acolo mai multe. Daca vrei psiholoc recomand Taher Sonu dai un mesaj lui pe Instagram si te ajuta.In rest, nu doar tu esti cu problema asta imi plac baietii rai, nu.Tie iti plac baietii care au tupeu, care te protejeaza, care iau deciziile in locul tau si care crezi ca ai incredere in ei.Si poate sa fie si ca tatal tau nu este langa tine sa te protejeze si de aceea ii alegi pe ei ca sa te protejeze.Si langa un baiat cuminte si timid care nu pune mana pe tine, nu te atinge, fiindca nu a fost invatat si care nu este nesimtit si nu ai incredere in el sa te protejeze.Dar iti zic ceva Ana, fa-l fericit sa dea o data si apoi pleaca, fiindca si el cred ca este tot virgin ca tine.Si o sa fie un pic mai usor decat unul care are experienta si ala da si nu se uita poti sa zbieri si sa sari pe pereti pe ala nu il intereseaza.Ala vrea sa isi taie din lista alta proasta pe care a f...o.Asta o sa fie baiat cu simt si te i-a usor sa nu te doara asa tare si sa simti placere.Incepe cu el acum viata si apoi cu un bad boy o sa fie mai usor pentru tine sa nu te doara. Vrei sa vb mai multe? Funda?