| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Am împlinit frumoasa varsta de 18 ani. Si au aparut si problemele, ca întotdeauna. Multi stiti povestea cu mama mea, care a spart geamurile lu taica-miu din cauza ca are o amantă inventată in capul ei, stiu ca are o problema la cap.Dar problema e la mine, ca nu mai suport. S-a dus de s-a intalnit cu unu si ala a filmat-o goală si a arătat pozele prin sat, m-a făcut de râs femeie de 45 de ani și ea nu are nici-o treaba. Bunica mea suferă de o boala, mai exact demență si ea zice ca din cauza pastilelor a înnebunit, ca ia prea multe, ca se duce ea la doctorita si ii zice sa nu-i mai dea(Bunica-miu e îngrijitorul ei) Eu m-am săturat de 3 luni de zile imi da numai stres, m-a făcut de râs peste tot, ma înjură, ma blestema sa mor si e pusa numai pe cearta si pe scandal, repeta lucrurile de n ori si pe toata lumea critica...Stiu ca are ceva la cap si trebuie dusă la spital, dar nu vrea si eu cu forta nu o pot duce..Nu am pe nimeni, sunt complet singura, pe tatăl meu nu-l intereseaza, pe unchimiu nici atat..doar pe ea o am, atat..Nu mai pot trăi cu femeia asta, am vrut să plec sa nu mai stiu nimic de ea, nici de moare nici de traieste. Nu inteleg de ce îmi da Dumnezeu mie atata durere, atat chin, ce păcate am facut sa plâng si ma consum in fiecare zi..mai ales ca ea nu înțelege cand ii zic ca nu e bine ce face, ii zic acum si peste 5 minute face la fel, uneori ii doresc moarte pentru ca in loc sa fiu si eu fericita, sa ma bucur de viata ma distrug cu nervi mereu. Ajutor, va implor

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu tu ziceai ca ai ai iubit, odata ca te uiti dupa unul casatorit, odata ca dupa unul mai mic? Cum sa nu ai pe nimeni in acest caz?

Dar oricum, sa nu rascolim trecutul.

Nu ai unde sa pleci? Sa iti gasesti un loc de munca si sa iti incepi viata ta? Saparata de familia ta?

Dumnezeu nu ti-a dat aceste lucruri ca un chin sau ceva de genul. Nici nu ti le-a dat. Totul a fost un moment pentru a trece prin el, depinde de tine cum il privesti. Asa ai sansa sa te motivezi, sa devii mai puternica si sa iti incepi viata ta, departe de nebunia de acasa (daca chiar asa sta treaba). Sigur o sa reusesti sa faci asta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu îți judeca mama. Și ai grijă, să nu fii și tu judecată la rândul tău, peste cativa ani, fiindcă, din câte știu, demența se moștenește.

| Wr3nch a răspuns:

Ajutor nu prea putem sa iti dam. Atata timp cat nu se constata legal ca nu are discernamant nu poate fi internata sau tratata cu forta. Parerea e sa iti ei o slujba si sa te muti altundeva daca poti, si ce se intampla aia e.

| minrest a răspuns:

Buna, Simina. Mama ta e grav bolnava, cred ca schizofrenie, oricum, o psihoza. Crezi ca spitalul e solutia? Internarea e de trei saptamani. Dupa trei saptamani vine acasa. Nu mai merge in ziua de azi, sa ingropam nebunii de vii in fortul Balamuc, ca sa nu ne deranjeze. Sigur, ar fi bine daca ar primi un diagnostic si tratament. Eu iti propun sa nu mai ti cont de ce spune si face, este un om nebun si nu ii poti cere logica. Asa ai putea suporta mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as pleca dracu decat sa stau cu o așa nebuna, doamne ferește... Daca nu accepta sa urmeze tratament nu are nici o șansă, din contra stările psihotice, halucinațiile se vor agrava și în consecință și pe tine de te va afecta întreaga viață, e Spre binele tau sa o convingi sa ia tratament sau sa pleci din zona crepusculara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La multi ani! Tipa in negru e frumușela rău happy

| Gigi777 a răspuns:

Sunt sigur ca oamenii din sat la tine inteleg despre ce este vorba si chestia asta cu "ma fac de ras" e doar in mintea ta. Poti sa mergi la alta ruda de a ta sa stai sau cu un prieten, eu stiu, muncesti

| Anastasia12390 a răspuns:

La multi ani frumosi! Incearca sa iti concentrezi atentia pe alte lucruri mai frumoase in viata ta.Gaseste un loc de munca, iesi cu prieteni mai mult cand acasa e greu.Nu le pune la suflet ca nu o sa te ajute cu nimic bun si fii puternica.Gandeste-te poate este bolnava si nu judeca bine poate ii este greu si ei.Nu iti ura mama ca iti faci rau singura incearca sa nu mai pui tot la suflet mai fa te ca ploua mai evita le incerca cand tie greu sa te gandesti sau sa faci ceva frumos o plimbare sau citeste o carte asculta muzica vorbeste cu o prietena ca sa iti fie mai usor sa treci de momentele acelea.