| lili07 a întrebat:

Am intrat in clasa a 9 a si imi e frica sa nu fiu luata peste picior de faptul ca tatal meu este preot. Suna absurd insa ma framanta mult chestia asta. Sfaturi?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Trebuie sa fi mandra de tatal tau, pe badjocoritori NU MERITA sa-i bagi in seama, sunt doar niste gunoaie in scurgerea vremi. Nu trebuie sa-ti pese de tot felul de neterminati, mandrestete cu tatal tau.

| doctorandus a răspuns:

In mesajul de mai sus danut zice sa te mandresti cu tatal tau si in mesajul lui anterior acelui mesaj il acuza ca tine de traditia pagana, nu de cea crestina.

| anonimg a răspuns:

Ar trebui să fi mândră de lucrul acesta.
Batjocoritori vor exista cât va ține pământul. Dar atunci când nu vor avea răspunsuri să le spui că pe oameni îi batjocoresc, ci pe Dumnezeu.
Și dacă oamenii L-au batjocorit pe Mântuitorul, cu cât mai mult vor fi batjocoriți urmașii Lui!
Iar dacă profesorii nu vor lua măsuri, atunci vor fi și ei găsiți vinovați înaintea lui Dumnezeu de aceeași vină.
Și până la urmă fiecare părinte și-a ales meseria care a vrut-o, care i-a plăcut. Deci să nu îți fie teamă de oameni; ci mai degrabă să îi plângi de milă pe aceia care singuri se fac nevrednici atât pentru viața aceasta cât și pentru cea veșnică. Tu fi prietenoasă și nu le răspunde cu aceeași monedă; să nu-i urăști. Unii vor fi salvați în felul acesta.

| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie să îți fie rușine de meseria tatălui tău. Oricum, la liceu nu vorbiți in fiecare secunda timp de 4 ani despre meseria părinților voștri.

| Donsavas a răspuns:

De ce sa ti fie rusine? Bea, e un criminal sau un interlop? Nici macar aceea cu asemenea părinți nu ar trebui să ducă rusinea părinților in spate. Părinții nu ti alegi. Bucura te ca are un loc de munca, ca a facut scoala si ca trăiește!
Sunt colegi de ai tai in scoala cu părinți decedati, abandonați de aceștia sau care nu au primit o educație de acasa.
Esti o femeie norocoasă sa ai un asemenea tata! Fii mândră de el!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

N-are de ce sa-ti fie rusine.
Oamenilor maturi nu le pasa de profesiile parintilor. Presupun ca ai ajuns intr-o clasa buna, deci n-ai de ce sa iti faci griji.

| AC4S4 a răspuns:

Am mai avut colegi ai caror tati erau preoti.
Nu erau luati peste picior.
Mai erau unii care judecau si spuneau "Sigur tatal lui este asa si asa...", dar o faceau spre rusinea lor. Oamenilor nu le plac barfitorii.

| Panamax a răspuns:

Daca nu te intreaba nimeni nu trebuie sa le spui ce face tatal tau.
Dar o sa afle rapid.
Trebuie sa inveti cum sa le inchizi gura.

| Octavian199 a răspuns:

Mandra? Nici mandra nici sa iti fie rusine.Asta ii e meseria.

| Irinel15123532 a răspuns:

De ce sa iti fie rusine? Inteleg sa simti un oarecare discomfort daca era drogat, alcoolic, dar cunosc persoane, cu multe am intrat in contact, care aveau parinti cu probleme de acestea, si cand venea vorba de ei, niciodata nu se rusinau, dar tu, tatal tau este preot, de cine iti este rusine? De Hristos?
Lui nu i-a fost rusine sa stea aproape gol si plin de sange, avand cuie in maini si in picioare, pe o cruce pentru tine si pentru mine. Inteleg, traim intr-o societate ciudata, dar dragul meu prieten, asculta-ma cu atentie, oamenii oricum vor avea parerea pe care vor vrea sa o aiba despre tine, tu nu influentezi parerea lor, daca cauti sa placi lumii, vei muri si nu o sa auzi un ''Bravo/ Felicitari/ Sunt mandru de tine'' Noi cautam sa placem intr-adevar Lui Dumnezeu, dar si altora, asa cum spune Biblia, dar in sensul bun al cuvantului, nu cautam sa placem altora drogandu-ne si noi, ci cautam sa placem altora, prin comportamentul dupa cuvantul Lui Dumnezeu, in sfintenie. Nu iti fie rusine, fii mandru de asta. Cine apreciaza, apreciaza, cine nu, nu. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce să-ți fie rușine? N-are rost să-ți fie rușine, ce dacă tatăl tău e Preot? Și eu am un frate cu handicap de gradul 1, mi se face milă de el, dar nu mi-e rușine de el, deși am mereu sentimente nașpa.