| Amely21 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am prieten, îl iubesc foarte mult si vorbim deja de 7 luni. De la început nu am spus la ai mei, la părinți, că sunt cu el. Dar de cand le-am zis, tot sunt împotrivă si imi tot spun să mă despart de el! Dar eu nu pot. Simt ca viața se sfârsește dacă mă despart de el. Cum îi pot convinge? Eu am 22 de ani, iar el 30. Și părinții mei zic că e prea bătrân si chestii de genul. Dar el e foarte de treaba! Iubăreț, nu bea, nu fumeaza si eu chiar îl plac. Parinții au spus daca nu mă despart de el, sa nu mai vin acasă.
Ce sa fac?
Ajutați-mă, dau funda!

37 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca singurul lucru pentru care nu il vreau parintii este diferenta de varsta, atunci cauta in familia voastra si prietenii familiei exemple in care diferenta de varsta este chiar mai mare de 10 ani!
Incepe chiar cu parintii, bunicii, strabunicii tai, precum si cu unchii, matusele tai si ale parintilor tai.
Poti continua si cu vecinii, prietenii parintilor tai etc.
Cu cat gasesti mai multe cazuri - mai ales cu casnicie indelungata - cu atat mai bine poti contra-argumenta cu exemple.

Iar daca nici cum nu gasesti argumente, spune-le parintilor ca tu vrei sa te distrezi, sa inveti ce inseamna sa traiesti cu o alta persoana impreuna. Iar cand vei avea experienta suficienta si vei considera potrivitomul, atunci te vei casatori cu cine vrei tu.

| Amely21 explică (pentru Bula):

Au zis ca nu mai sunt fata lor daca nu o sa ascultsad

| Bula a răspuns (pentru Amely21):

Ai facut cum am zis?
Cate casnicii ai identificat cu diferenta mare de varsta?

| Adry05 a răspuns:

E nasoala situatia dar tot mai importanti is parintii, cu el poti maine-poimaine sa nu te mai intelegeti, sa se plictiseasca ori unu ori altul si relatia sa se sfarseasca, si atunci ce faci? Ca n-o sa mai ai sprijinul nimanui. De bine de rau familia ramane cu tine mereu, de la un partener n-o sa ai niciodata garantia asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce sa faci?
Super simplu: ia-ti valiza si muta-te cu el!
Sunteti majori, vaccinati si capabili sa va hraniti si intretineti singuri!
Tu inca mai sugi la 22 de ani, de la parintii tai?
Haide mai fetita, ca esti ditamai femeia si nu ai nevoie de aprobarea lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să vorbești cu părinții tăi, să continui. Să le explici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te mai du acasa. El are o situatie sau sta si el pe spinarea parintilor?

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

El stă singur, si munceste, isi face bani singur

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Bravo lui, deci nu e un papa-lapte. Ai tai totusi CE VOR DE LA TINE? Ce nu le convine la el? Ei s-au casatorit la 40 si pana atunci au stat cu parintii? Ai vreo mare mostenire cit chiar sa conteze daca "nu mai esti fata lor" pentru ca iei o decizie normala pe care multi la varsta ta deja au luat-o, si anume aceea de a isi intinde aripile si de a isi lua zborul din cuib. Eu am ceva exemple prin familie si cunoscuti si iti pot spune un lucru sigur - in majoritatea covirsitoare a cazurilor, cu cit stai mai mult cu parintii dupa 18 ani, cu atit mai imbecil(a) devii si sansele sa iti gasesti pe cineva scad drastic.

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ei zic ca nu e potrivit pentru mine. si ca e și mult mai mare la vârstă
Dqr eucîl iubesc si am pus suflet deja. nu îl pot părăsi acum
Ei mi-au spus ca, până joi, sa imi iau la revedere de la el
Cum pot face eu una din asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Ia-ti revedere de la ei. Sint niste tirani. Actualul meu socru tot avea o atitudine de genul fata de mine, nici nu voia sa ma cunoasca. Cind a vazut-o pe fiica-sa la usa ca vrea sa plece de tot, s-a linistit. Impune-ti si tu punctul de vedere sau pur si simplu PLEACA. Poate nu e potrivit pentru tine. Poate ca in timp se va dovedi ca au avut dreptate, dar asta nu le da dreptul sa iti ia ceea ce ai acum. Toti invatam din greseli, si multe greseli ne dam seama ca sunt greseli doar dupa ce le facem. Daca omu' te sustine si e alaturi de tine si poti avea 100% incredere in el, pleaca.

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cum as putea sa imi dau seama că nu e potrivit pentru mine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Acum, nu prea. Eventual ai putea discuta cu o prietena sa incerce sa il seduca. Sau sa il vezi cum reactioneaza la chestii gen da cineva peste el, cum se poarta cu cersetorii, persoanele care nu ii plac, cum reactioneaza in situatii mai extreme. Nu prea exista teste din scurt pentru asta. Cei care vad ca mare diferenta sunt cu capul. Depinde foarte mult de om. Stiu cetateni care zi de zi fug 10 kilometri dimineata. 10-12. In fiecare dimineata. Apoi au o firma/liceu de condus. Si au si familie. Daca e couch potato in devenire, ar trebui sa iti dai seama de pe acum. Nu prea ai detaliat despre el nimic. Cu ce se ocupa, ce hobby-uri are, cum se poarta cu tine la faze de genul il trimiti sa cumpere nu-stiu-ce sau ii ceri bani pentru... coafat, nu stiu. Gateste? Doarme ca porcul in weekend sau e pe metereze de la 7?

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

E perfect. De cand e cu mine, nu vorbește deloc cu fetele, sta singur, lucreaza, si nu e zgarcit deloc. Se gandeste mai mult la mine decat la el, mi-ar da tot. Își gateste singur, isi spală, si nu ii place sa leneveasca, uneori merge si in weekend la lucru. Stie sa cante, are o voce foarte bună, ceea ce imi place si mie, sa cânt.
Ne place sa iesim in natura in weekend. avem foarte multe amintiri impreuna, si nu l-aș putea lăsa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Si ti s-ar parea anormal sa vorbeasca cu fetele? Din ce zici tu, pare totul magic, doar sa nu o dai pe partea cu gelozia. Oricine are nevoie sa respire. Nu sa iasa cu altii/altele, ci sa aiba un timp pentru propria persoana. In fine, aia deja e alta poveste. Cu parintii lui cum sta treaba? Macar ai lui sa se inteleaga cu tine, daca ai tai vor sa fie piezis. Esti matura, ai putere de decizie. Nu merita sa iti strici viitorul pentru niste toane ale alor tai.

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, părinții lui mă adoră

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

In cazul asta nu mai lungesc discutia de aiurea: ai varsta la care altii deja si-au luat viata in propriile miini de citiva ani. E timpul sa faci si tu asta.

| Hammurabi a răspuns:

Ai 22 de ani. Nu mai ești un copil.
Altele deja au copii la vârsta ta.
Dacă păriții tăi ți-au dat un ultimatum și au spus că nu te mai primesc acasă, ia-ți valiza, începe să-ți faci bagajele și spune-le că te muți la el. Că tu n-ai fi vrut, dar dacă ei te forțează... asta e.
Îți garantez că în secunda doi se vor răzgândi.
Și uite așa vei câștiga prima bătălie și primul pas în a-l accepta pe el.

| mastadont a răspuns:

Nu trebuie să-i mai lași pe părinți să-ți dicteze viața, dacă ție îți place tipul și îl iubești atunci mutăte cu el și nu mai merge acasă. Ești majoră deci ai tot dreptul. Până la urmă părinții tăi o să se împace cu ideea. Este o limită până unde părinții pot interveni în viața fiecăruia iar tu trebuie să faci să le fie clar acest lucru.

| Legion7X a răspuns:

Mai stai o perioadă cu el în situația în care ești, și apoi voi doi veți lua o decizie finală. Nu te pripii!

| GirlOnline81 a răspuns:

Ce as face eu personal? M-as muta cu băiatul asta (dacă l-as iubi) și as tine legătura cu părinții dacă mai vor ( înțeleg ca sunt părinții tai, dar vorbim despre viața ta aici).
Ai dreptul sa alegi cu cine vrei sa trăiești ( ținând cont de vârsta pe care o ai), iar dacă tipul asta reprezintă atât de mult pentru tine, nu ai decât sa îți trăiești viața alături de el. Desigur ca nimic nu îți garantează ca veți ajunge la pensie impreuna, dar asta nu înseamnă sa nu îți dai o șansa sa fii fericita.

Răspuns utilizator avertizat
| Amely21 explică:

Au zis sa nu mai vin acasa!
Si nu mai sunt fata lor.
Nu stiu ce au cu baiatul acela
Simt ca imi explodeaza inima. daca il părăsesc

| sofisis a răspuns (pentru Amely21):

Atunci muta-te la el. Ai 22 de ani, nu 12. E cazul sa devii adult si sa ti iei viata in piept.

| Syrten a răspuns:

Deja esti pe propriile picioare si ai dreptul sa iei propriile decizii in viata, parintii trebuie sa fie acolo sa te sustina nu sa iti zica cu cine sa fii si cu cine nu.
Important e sa fii tu fericita, daca ei nu accepta asta acum, cu timpul o vor face si vei vedea ca o sa fie bine.

| VCIRSOLL a răspuns:

Ciudat este că la anii tai părinții încă te contrazic la altfel de lucruri. Trebuie sa aștepți sa Îți dai seama dacă îl iubești cu adevărat și el la fel.T-i-as da sfatul sa nu va vedeți timp de un an și sa va trimiteți mesaje. Dacă după acel an nu s-a schimbat nimic intre voi, sunteți pregătiți sa faceți sacrificii ca sa fiți împreună. În legătură cu părinții, ar trebui să îi faci sa înțeleagă ca ești matura și poți sa decizi singura. Ei nu mai au puterea totală asupra ta.