| Florentina12r34 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Eu si iubitul meu suntem împreună de 5 ani, iar anul viitor o să avem nunta. Eu am 20 de ani, iar el 23. Parintii nostri știu de relația noastră, de 2-3 ani și sunt bucuroși că ne-am hotărât să facem nunta. "Problema" este că noi ne dorim un bebe. Spun problemă deoarece ne dorim mult, dar cu toate astea nu suntem siguri pe noi, iar asta doar din cauza celor din jur, nu am vrea sa auzim cuvinte precum: "vai sunteți prea tineri". Aș vrea să știu parerile voastre, în special parerile celor care au avut un bebe de la 20 de ani.

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine sa aveti initiativa asta. Cei din jur sa suga carnea incinsa de la turnatorie

| Adry05 a răspuns:

și eu zic să mai așteptați, n-are rost graba, mai ales cu situația asta grea care vine cu virusu. Călătoriți, faceți și alte lucruri, de copil mai aveți timp grămadă

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei sa auzi păreri din alea trebuia sa nu pui intrebarea. Ce te intereseaz ce spun strainii pe net, nu noi o sa crestem copilul si voi. Si da, daca vrei parere mea, ati putea sa va traiti cativa ani viata, sa călătoriți sa iti favi o cariera si pe urma copil

| Florentina12r34 explică (pentru suntserios):

Am pus întrebarea pentru a primi răspunsuri de la persoane care au experiență, persoane care știu ce înseamnă cu adevărat un copil.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând nu ar trebui să va pese de gura lumi, de aceia probabil nu ar trebui să iti pese nici de ce voi spune eu pentru ca e strict parerea mea.
Lumea spune asta pentru ca voi având 5 ani de v-ati luat de copii si posibilitatea ca relația asta in 2 ani, 3 sa eșueze este destul de mare.De ce zic asta? Păi mentalitățile vi se schimba si poate si prioritatile in viata va vor fi altele.Gandirea la fel vi se schimba si poate peste un timp o sa constientizati ca nu mai sunteti pe aceias lungime de unda.Asa ca, un divorț mai bagi, dar un copil il împarți greu.Nu iti spun din neștiință de cauza, si eu am inceput o relație cam tot pe atunci pe cand ati inceput -o si voi, am stat 8 ani impreuna si si ai mei erau încântați la un moment dat de ce vrem sa facem pe viitor doar ca eu am avut o mamă mai cu capul pe umeri ce a încercat să mă îndrume înspre bine si nu am facut copii și nunta. Spun asta pentru ca dupa 8 ani ne-am despărțit pentru ca am constientizat ca nu mai suntem iubiți de la început ci prieteni din copilărie cu planuri separate o dată ce ne-am facut mari.
Acuma tu nu trebuie să ți cont de asta, nu trebuie nici macar sa mai astepti, pentru ca nu stai cu lumea in casa stai cu iubitul tău. Oameni isi spun parerea pro sau contra, dar tu trebuie sa faci cum consideri tu de cuviință ca te face fericita.

| Florentina12r34 explică (pentru Freya1):

Multumesc pentru răspuns. Înțeleg ce vrei să spui. Dar eu consider că este persoana cea mai potrivită pentru mine, fie acum, fie peste 20 de ani. Avem aceleași planuri, aceleași aspirații. Spre deosebire de alte cupluri, noi ne dorim să petrecem cat mai mult timp cu familiile noastre. De exemplu', anul trecut voiam să dau la poliție, dar chiar dacă luam probele, nu rezistam sa stau departe de ai mei, șansele erau mici să fiu repartizată în același județ, așa că am renunțat. Pentru mine, fericirea înseamnă să fiu alături de părinții mei si de el. Am avut mereu mici excursii sau vacanțe toți 4, iar acelea spun eu, au fost cele mai frumoase si mai fericite momente. Nu mi-aș dori niciodată să alerg după bani, averi sau după cel mai înalt statut in societate.
De aceea spun, având aceleași planuri acum, nu văd de ce ne-am despărții in viitor. Și să fim sinceri, în orice cuplu, după câțiva ani de zile, nu mai exista iubirea aia ca la început. Eu văd acest aspect peste tot, indiferent că sunt părinții mei, neamurile sau vecinii. Esențial e să te înțelegi cu acea persoană, să fiți pe aceeași "undă", să se mențină respectul în relație. Am pus întrebarea aceasta despre copil, deoarece nu am de la cine sa primesc un sfat concret si de ajutor... Părinții lui niciodată nu ar spune nu, dar îmi e puțin teamă de reacția alor mei.

| Freya1 a răspuns (pentru Florentina12r34):

Păi baftă sa fie asa cum iti doresti...Eu doar am spus cam ce se intampla in general cu relațiile începute de cand sunteti mici.
Si eu am avut treabă aia cu ieșirile cu părinții si etc, dar de la un timp m-am plictisit si voiam familia mea si sa ma simt independenta ceia ce nu puteam mereu cu părinții in coaste.In fine cred ca toate astea se intampla si din cauza faptului că nu iti trăiești copilăria, adolescenta si nu experimentezi la timp înainte să iti pui pirostriile.
Poate la tine o sa fie altcevă. Bafta

| SilentRain a răspuns:

E viata voastră, de ce ar conta părerile altor...
Eu zic sa faceți ce simți, in caz ca nu știi ce înseamă sa ai copil mic intreab-o pe mama ta

| Florentina12r34 explică (pentru SilentRain):

Da, dar mama mea nu o să mă încurajeze să fac un copil acum.

| Dandinelle a răspuns (pentru Florentina12r34):

Tu o sa fii casatorita, ar trebui ca tu si partenerul tau sa fiti un front comun. Nu mai esti cu mama ta, ea doar iti ofera sfaturi, iar tu le iei ca sfaturi, actiunile tale sunt cele construite de tine, in relatia cu partenerul tau. Iar ce spune lumea la fel, n-ar trebui sa te intereseze, mai ales daca sunteti fericiti impreuna, si lucrurile merg super. Lumea te cunoaste mai bine decat te cunosti tu? Sau iti cunosc relatia ta mai bine decat o stii tu? Uneori trebuie sa te gandesti si la tine, fericirea ta e pe primul loc, nimeni nu-ti poate oferi asta decat tu, lasa-te sa te simti fericita si nu te mai ingrijora sa impaci capra cu varza. Daca va e frica sa faceti pasul urmator din cauza vorbelor, mai bine stati cu oameni care au copii, vorbiti cu ei, hotarati-va si voi cum e dinamica relatiei. Nu uitati ca sunteti doi oameni care au format o relatie iar acum iau decizii impreuna iar lumea e ca aici, fiecare-si da cu parerea cunoscand situatia la minim.

| Florentina12r34 explică (pentru Dandinelle):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! ????

| cristimihailov a răspuns:

Hmmm... este corecta afirmatia cum ca tu iti doresti mai mult un copil?

| Florentina12r34 explică (pentru cristimihailov):

Mai mult față de el? Nu. El chiar vrea cu adevărat. Spre deosebire de mine, nu îl interesează ce spun alții.

| Nemessys a răspuns:

Daca tu simti cu adevarat nevoia sa faci ceva, chiar mai astepti aprobarea celorlalti sau un biletel scris precum,, Da, noi A B C si D suntem de acord ca voi X si Y sa aveti un copil"

| AliGab a răspuns:

Pai daca subteti nesiguri de ce sa faceti un bebe? Si bebe inainte de nunta sa stii ca este foarte greu, in rest la cati mai multi copii va doresc. Sunt o binecuvantare, chiar si bolnavi daca sunt

| Dalmore a răspuns:

De ce atâta grabă?

| AlexMh a răspuns (pentru Dalmore):

Dar de ce atâta amânare?

| Florentina12r34 explică (pentru AlexMh):

laughing M-ai făcut să zâmbesc! Ție clar îți plac copii!

| Dalmore a răspuns (pentru AlexMh):

Pentru că-s prea tineri și nu suficient de independenți. N-a dat la Poliție că îi era frică să plece de lângă mami și tati laughing. Probabil ei o să le crească și moftul lor de moment. Pardon, copilul.

| Dalmore a răspuns:

De obicei părinții abia așteaptă să devină bunici, să aibă nepoței, dacă ai voștri zic că sunteți prea tineri, mai așteptați, știu ei ce știu.

| Digikey a răspuns:

Un bebe o sa zgaltaie bine relatia voastra si o sa va puna multe limitari.Mamele in general au tendinta sa acorde atentie sporita noului intrus, tatii se simt neglijati si o sa caute ce le lipseste in alta parte.
Asteptati macar cativa ani.Si cand vine trebuie sa aiba camera separata de la inceput. Daca doarme cu voi adio intimitate.

| Florentina12r34 explică (pentru Digikey):

Multumesc frumos pentru răspuns!

| Digikey a răspuns (pentru Florentina12r34):

Cu placere. Oricum dupa o anumita varsta ai mai multa rabdare cu un copil si mai mult timp de dedicat.Chiar si conditiile materiale sunt mai solide. Daca-l faci acum,tu nu mai existi,copilul iti va ocupa tot timpul,ba e racit,ba il doare burta, ba s-a lovit la picior, trebuie plimbat, sa-i spui povesti, probleme la gradinita, scoala fumat etc, si la 19 ani pleaca in Anglia si te lasa cu ochii in soare.Te suna o data pe luna sa vada daca mai traiesti.Te trezesti la 40 de ani ca practic n-ai facut nimic pentru tine.De sot ce sa mai zic, o sa se simta dat la o parte.

| Jus7t a răspuns:

Faceți ce vreți, doar să aveți posibilitatea să îl creșteți.

| AlexMh a răspuns:

Prea tineri? E varsta propice din punct de vedere biologic. Problema e ca sunt si alte implicatii, cum ar fi maturitate psihica, cariere, sanatate, responsabilitate. Trebuie luate toate in considerare inainte de a face pasul.

| Florentina12r34 explică (pentru AlexMh):

Iubitul meu consider că e foarte descurcareț, are propria frizeria, deschisă de aproape un an, din punct de vedere financiar nu cred ca ar fi o problemă. O să fim responsabili, noi nu suntem genul ăla de cuplu care iasă la club/ cafenele, preferăm să nu consumăm banii aiurea.
Dar cel puțin mie imi este foarte teamă de ce o sa spună lumea sad sau părinții mei, știu că o să fie bucuroși, dar nu atât de încântați din cauza vârstei.

| thereisnothingleft a răspuns (pentru Florentina12r34):

Nu lua in considerare ce spune lumea, sigur sunt invidiosi pe voi. Daca sunteti pregatiti si stati bine din punct de vedere financiar, atunci puteti trece la acest pas.O seara minunata.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Fa ceea ce simti! Nimeni nu are de ce sa te judece, iar daca se intampla asta, nu ar trebui sa iti pese. Atat timp cat esti independenta si te consideri suficient de matura ca sa poti avea grija de un copilas, fa ceea ce simti! Gandeste-te doar ca anii acestia nu se mai intorc. Nu e vorba de cluburi sau cafenele, dar puteti profita de varsta aceasta frumoasa pentru a calatori impreuna, pentru a face lucruri in doi. Cand apare un copil, apar si multe responsabilitati de care trebuie sa fiti constienti! Succes!

| thereisnothingleft a răspuns:

Atat timp cat ii puteti conditii materiale decente, n-ar fi nicio problema.