| Kam2400 a întrebat:

Buna!
Am nevoie de niste pareri.
Daca i-am spus unui prieten ca il plac mai mult un simplu prieten, dar nu ma astept la un raspuns din partea lui.
Raspunsul lui a fost: "mai bine zici ce ai pe suflet decat sa te intrebi oare cum ar fi fost, cat timp ne intelegem nu ar fi nimic de afectat, mai mult de atat deocamdata nu pot sa zic nimic decat sa vedem unde duce."
I-am spus ca sper ca nu ne va afecta prietenia, deci deduc ca la aia s-a referit cu "nu ar fi nimic de afectat".
Ne-am spus noapte buna si mi-a pus emoji cu pupici.
Asta a fost acum vreo luna, iar pana alaltaieri nu i-am mai scris. Planuisem sa astept sa scrie el, dar am realizat ca e copilaresc sa actionez asa, oricum nu aveam vreo asteptare de la el.
Discutia a decurs normal, desi a fost scurta.
Am fost destul de chill parerea mea, sunt oarecum impacata cu toata situatia.
Oare tine minte sau ii va ramane impregnata in minte faptul ca imi place de el?
Sincer nu stiu cum sa iau raspunsul lui de atunci....suna ca un refuz. Sper sa uite.
Credeti ca va fi afectata prietenia pe termen lung?
Nu eram super apropiati nici inainte, sincer nici nu stiu cum eram, dar obisnuiam sa stam mult la povesti pe call si vorbeam o gramada cand ne vedeam.
Sincer e singurul baiat cu care pot zice ca m-am inteles, care sa nu stea in expectativa pentru ceva mai mult.
Ne cunoastem din vara si ne-am vazut de 4 ori, de 3 ori doar eu si el. El locuieste intr-un oras la 2 ore de mine.
Ne-am cunoscut prin intermediul unei prietene, care il stia de pe un joc si intamplator acea persoana era in oras si la invitat si pe el cu noi la Mall.
Am ajuns sa discut eu mai mult cu el, probabil ca am ajuns la subiecte comune destul de usor.
Intr-un concurs de imprejurari am ajuns sa interactionez cu el pe discord, la insistentele unui alt prieten de pe joc, l-am adus in call cu noi. El a fost foarte intelegator cu mine si cand a fost tras intr-o drama cu un tip de pe joc (referitoare la mine), a preferat sa nu ii zica ce stie vizavi de toata situatia gen sa nu imi provoace probleme. Stia foarte bine ca imi roiau chat-urile cu disperati, iar acea persoana era una din ei si imi si scotea povesti.
In viata reala, a incercat sa isi cam potriveasca programul sa ajungem sa ne vedem cand ajungea prin oras (exceptand ultima data). Daca era vorba sa intarziu cateva minute, a fost ca am schimbat si ora (cu motive serioase), am anuntat dinainte sa se porneasca totusi, a fost destul de intelegator.
Din cele 3 dati in care ne-am vazut doar noi doi, a insistat in doua dati sa ma duca pana acasa, o singura data l-am lasat sa ma duc chiar in fata si nu la strada principala.
S-a contrazis si cu mine de in doua dati sa il las sa plateasca, nu aveam spor cu el si am zis ca o sa prind moment sa ma revansez. Nu imi place sa ma simt datoare fata de nimeni, iar sincer nu mi se parea ok sa plateasca, mai ales ca simplu prieten ( si daca era mai mult de atat, nu eram fana la situatie de genul...).
In fine ultima data, deja stiam ce si cum si am fost mai rapida ca el, cand a fost vorba de platit.
Sincer nu am inteles nici in ziua de azi de ce era asa dragut, daca ma considera doar o simpla prietena. Nu stiu daca e relevant, dar e cu 10 ani mai batran (nu stiusem pentru o lunga perioada, ii placea sa ma cicaleasca ca nu stiu) si e si divortat.
Imi place personalitatea lui sincer vorbind, nu am vorbit atat de mult cu un barbat si sa ne intelegem gen sa gandim la fel. Aveam momente cand eram :" Scapa-ma de ala/aia" gen mai mult da-mi un sfat cum sa fac asta. laughing Vorbeam despre multe lucruri, el se ferea oarecum sa vorbeasca multe despre fosta sotie, dar sincer vorbind nu incercam sa il faca sa zica pentru ca eu nu m-am deschis pe partea asta gen foste relatii. Sincer nici nu am avut nu stiu ce relatii ca sa am ce povesti, desi am 24 de ani. Nu au fost multe si nici lungi, nu pot sa zic ca ii iubisem sau am fost iubita de baietii aia, au fost cuplari de moment si nici nu ne prea cunosteam, treceau cateva luni si imi dadeam seama ca sunt doar ceva persoana cu care ies cand au timp/chef.
In perioadele alea nu m-am focusat pe ce aveam de facut si am realizat ca relatiile nu sunt de mine oarecum... Nu imi placea sa fiu disponibila mereu pentru cineva cand are chef, adica si timpul meu e important pentru mine.
Am o lista lunga de lucruri pe care le fac sau vreau sa le fac, iar date-ul nu e una dintre ele momentan. Imi placea la baiatul ala ca era ocupat, eu eram ocupata si uneori ajungeam sa vorbim mult, nu ne stresam reciproc, dar probabil ca e cel mai bine ca sunt doar o prietena pentru el.
Nu sunt sigura daca a fost reject sau sunt pe un waiting list?
Nu am mai avut o relatie de ani ( ma consider cu extrem de putina experienta) si eram oricum insecure ca daca ma place si el nu ar fi functionat.
Imi e cumva incomod daca mai vine prin orasul meu curand, presupunand ca imi va zice asta, gen cum ar trebui sa ma comport...
Probabil va dura, si cine stie probabil imi va trece complet pana atunci, dar nu stiu ce gandeste si daca va ramane cu impresia ca inca il plac.

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Hai sa lamurim ceva de la inceput daca imi permiti.
Nu exista prietenie intre un barbat si o femeie.
Lista de motive pentru care e asa e lunga cam cat Zidul Chinezesc.
Ce imi vine in minte acum este ca la un moment dat apare un interes sexual din partea unuia sau amandorura.
Cazul tau e putin mai ciudat...
In sensul in care poate tu pentru el ai fost un booster legat de increderea lui fata de sine.
Cine stie... sunt n motive la mijloc.
Revenind, solutia e simpla.
Te intalnesti cu el si ii spui exact ce vrei. Vrea sau nu tot una!
Daca vrea o iei usor sa construiesti o relatie.
Daca nu, te concentrezi si esti mai atenta pe viitor la urmatorul.
Nu uita, TIMPUL este cea mai pretioasa resursa a noastra dupa SANATATE.
Cu asta in minte mergi inainte!
Mult noroc iti urez!

| Kam2400 explică (pentru Mopmop):

Mersi!
Nu cred ca am fost un booster pentru incredere totusi.
Ma indoiesc ca pune pret pe ce zic femeile de obicei, mi-a dat de inteles ca a fost extrem de dezamagit de fosta sotie.
Nu cred ca ma voi obosi sa mai incerc sincer.
La sfaturile prietenelor mele, am decis sa clasific barbatii in : "bun de iesit la o cafea" si cei care nu merita nici atat.
O sa ma intalnesc cu el, daca vine prin oras si imi zice.
Nu vreau sa par vreo disperata si asa nu pare ca ar merita efortul.
In acelasi timp sunt constienta ca nu ar fi ceva sa dureze, avand in vedere trecutul lui ( divortat) nu ar fi indicat sa ne complicam existenta.
El poate vrea ceva serios sau nu, doar el stie... Eu sincer nu vreau nici una, nici alta, la 24 de ani sunt perfect constienta ca o sa ajunga sa fie doar unul dintr-o lista de iubiti pe care i-am avut.
Nu e indicat sa te arunci cu capul inainte, e plin de divortati/divortate mai nou.
El a avut si o sotie tot asa cu vreo 10 ani mai mica si s-a terminat prost evident.
Mersi!
Mult noroc in tot ceea ce faci.

| Mopmop a răspuns (pentru Kam2400):

Mare dreptate ai!
Mult noroc iti urez si eu pentru viitor!

10 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

I-ai zis ca nu astepti un raspuns de la el, de ce te comporti ca si cum ai astepta?

Tu i-ai spus ca il placi doar sa stie. Acum stie. Gata povestea. Considera ca nu s-a intamplat.

| NunuNini a răspuns:

Orice actiune de genul asta, orice "incercare" de a vedea daca merge sau nu, duce automat la ruperea prieteniei. Nu va mai fi niciodata ce a fost. Am vazut zeci de cazuri.

| Kam2400 explică (pentru NunuNini):

Doar el stie ce presupune aceea "incercare", cred ca renunt sa imi mai bat capul cu el.

| AlexZoom96 a răspuns:

Buna buna, nu te arunca in val daca nu sti sa innoti, intai cunoaste-l mai bine si dupa afli adevaratul el sa zic asa, totul e roz la inceput. crede ma, eu am mers cca 400km pentru o fata, ea din IASI eu din Dambovita, si inca suntem impreuna, urmeaza sa ne mutam dupa 3 luni de vorbit pe net. Mai cunoaste-l, mai iesiti, mai radeti impreuna, si vezi cum decurge totul. bafta la agatat zic. si tine minte un lucru de la mine, ca baiat, Afla ce vrea el ca baiat, fiindca baietii in ziua de azi nu mai vor relatii stranse, lungi, familie si copii, doar sex. bft

| Kam2400 explică (pentru AlexZoom96):

Sincer nu pare ca ar vrea ceva cu mine sau crede ca nu ar functiona.
Nu sunt intratat de credula sa nu ma gandesc la asta, dar daca vrea sex ar fi dat de inteles pana acum sau ar fi lasat o portita deschisa.
Referitor la relatie lunga, avand in vedere ca e divortat, iar realistic vorbind nu am cum sa stiu si varianta fostei lui soti, sincer nu m-am gandit asa departe.
10 ani diferenta, plus ca la 24 de ani si cu putina experienta in dating nu e indicat sa cred ca voi ajunge la ceva de lunga durata cu el.
Nu vreau nici o relatie bazata pe sex, dar nici una care sa duca neaparat la familie. Totul depinde de ce se intampla pe parcurs, consider ca nu ar fi o pierdere de timp sau o bataie de joc daca ar dura 1-2 ani.

| Kam2400 explică (pentru AlexZoom96):

Mersi de sfat.
Sper sa mearga bine intre tine si iubita ta.

| AlexZoom96 a răspuns (pentru Kam2400):

Oricand te pot ajuta! Succes pe parcurs.

| AlexZoom96 a răspuns (pentru Kam2400):

Stai de vorba cu el mai mult pe tema asta. ia ti inima in dinti si spune-i despre o relatie cu tine.