| nestiy a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Sunt un om gelos, un om foarte gelos, nu am vazut om mai gelos ca mine. Pana si cel mai mic detaliu ma face sa ma simt nasol si ma intristeaza. Eu am viata mea personala, prietenii mei etc, prietena mea are si ea prietenii si gasca ei. Dar de fiecare data cand iese cu cineva afara si imi da un selfie sau o poza cu locul unde e, daca vad pana si un picior de la alt tip ma face sa cred ca s-a plictisit de mine si ca nu mai tine la mine. Desi am multa incredere in ea. Ea e exact ca mine, ii place ce imi place si mie, gandeste ca mine, suntem practic la fel nu stiu daca intelegeti dar imi trimite fix mesajele alea care le-as citi non stop si are acelasi anturaj ca si al meu, si nu face chestia asta intentionat, asa e felul ei. Si tin mult la ea. Iesim si impreuna dar de fiecare data vin multi baieti si multe fete, nu ca asta ar fi o problema dar daca alt tip ii zambeste deja ma face sa lesin si sa scot un glock sau sa-i infing o furca in organe. Stiu ca tine la mine mult dar simt ca fac ceva gresit. Astept cateva pareri intelectuale si nu vreau sa ma puneti sa vorbesc cu ea, o sa fac si asta dar vreau ceva motivational de la voi.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Obsesie compulsiva, greu scapi de asta mai ales daca e cronic, poti scapa de ea doar daca devi mai rational, gandeste rational ca daca nu ai dovezi nu poti sa afirmi ca te inseala

| nestiy explică (pentru RAY):

Si cum as putea fi mai rational? De ceva vreme tot incerc sa ma corectez, sa fiu un om mai bun si imi iese, cel mult... asa cred eu. Cum pot sa mi schimb putin din mentalitate? Pe langa asta sunt si un om foarte indecis si gandesc mereu negativ, asta e singurul lucru care as vrea sa-l schimb la mine.

| RAY a răspuns (pentru nestiy):

Prin cunoastere, exceriti logice, gandire rationala

| anonimg a răspuns:

Singura solutie este sa va incuiati amandoi in casa; sa aruncati pe fereastra cheia, telefoanele si calculatorul. In felul acesta nu mai aveti contact cu nici o persoana.
Am uitat: vopsiti si geamurile; sau mai bine le ziditi. In felul acesta gelozia nu se mai poate dezvolta si veti trai fericiti... to the end. happy

Treaba nu-i-a buna.
Iesirile voastre cu prietenii nu fac decat sa trezeasca gelozia. Voi trebuie sa va alegeti: ori renuntati la prieteni, ori renuntati la voi doi; si trebuie sa va hotarati repede. Altfel, daca nu o sa iasa cu scandal, batai si certuri, o sa explodeze inima in voi. Asta face gelozia, si nu se lasa pana nu va face asta.
Eu nu stiu ce prietenie este intre voi doi: tu esti gelos pe ea, iar ea iti da motive de gelozie. Voi doi nu sunteti absolut deloc prieteni. Ca pana si cainii mai au parte de libertate; dar prin gelozia ta o tii in lesa pe prietena ta mai ceva ca pe un caine. Dai drumul si las-o sa se bucure de viata. E bine sa tii la cineva; dar daca tii prea mult decat este normal -aceasta este gelozia. Daca te iubeste nu va calca stramb. Daca o iubesti, ii vei da drumul din lesa. Dar si daca va calca stramb, se va vedea ca o iubesti atunci cand nu-ti vei manifesta gelozia.
Daca esti gelos pe cineva asta nu inseamna ca si iubesti acea persoana. Gelozia nu are de-a face cu dragostea; gelozia este o dereglare a dragostei, si are de-a face mai degraba cu impulsurile si cu instinctele decat cu iertarea si increderea. Caci dragostea este ce-a care ofera iertare si incredere.
Eu sunt impotriva relatiilor din timpul adolescentei. Consider ca poate exista o relatie dintre un baiat si o fata atunci cand amandoi sunt pregatiti pentru casatorie. Daca relatia nu are ca scop casatoria, este ca si cum v-ati urca amandoi intr-o barca si v-ati lasa purtati de valurile oceanului. Asta inseamna naufragiu de la inceput daca nu aveti o tinta spre care sa vasliti; si tinta este casatoria. Adolescentii investesc mult in relatie, iar la urma se despart; pentru ca relatile din adolescenta nu sunt durabile. Rareori am auzit de astfel de relatii care sa duca la casatorie. Si toata investitia de ani de zile se pierde in cateva clipe.

| LoveSleep a răspuns:

Majoritatea lumii crede că trebuie să ai încredere în partener ca să nu fii gelos, când de fapt trebuie să ai încredere în tine în primul rând, iar mai apoi în partener.
Majoritatea relațiilor de genul nu se termină pentru că ea sau el l-a înșelat, se termină fix din cauza geloziei exagerate.
Nu înțeleg ce e atât de greu să pricepi că stă cu tine pentru că te place. Ar putea fi cu altcineva, dar e cu tine.

Și pe de altă parte spune-i să nu-ți mai trimită mesaje de genul (dacă sunt cu alți tipi, indiferent dacă sunt prieteni cu ea), pentru că nu te interesează.

| ALGator a răspuns (pentru LoveSleep):

Am citit ca exista si o alta metoda care se recomanda pentru a vindeca tendinta.
Sa mergi impotriva a ceeace simti si cu toata sinceritatea sa ii arata-i ca te bucuri de ceeace face. De exemplu: "Wow, ce misto ca te-ai relaxat putin. Poza trimisa e nostima. Esti asa dulce etc". Fara exagerari, bineinteles.
Nu e de la mine. Si eu nu te incurajezi sa joci roul de fraier.
Dar tu ce crezi? Daca in orele pe care le petrece in mod firesc in lispa ta (la serviciu, la cumparaturi, pe drum etc) va intilni pe cineva de care se va indragosti de cineva sau nu va mai vrea sa continue cu tine (deja are motive!), nu e necesar sa o gelozesti si tragi tu la raspundere. In relativ scurt timp, dupa ce ar reflecta si evalua singura situatia intervenita (si daca nu ar sti ca esti amenintator, violent, ceeac nu e dreptul nimanui si e si impotriva legii) va veni ea la tine sa-ti spuna ca nu mai vrea sa continue. E o prostie sa anticipezi ceva care poate nu se va intampla niciodata. Daca te porti ca un gentleman, fii convins ca nu te va duce de nas, iti va prezenta ea insasi eventualele schimbari in parerile ei. Dar nu in forma de interogatoriu sau sub amenintare.
Este o deosebire insa intre a fi "pacatul ei" sau aproape exclusiv opera ta.

| WaterDrop a răspuns:

Imi voi pastra raspunsul foarte scurt pentru ca deja au spamat alte persoane pe aici vad.

Gelozia ta este cauzata de nesiguranta.Tu esti o persoana foarte nesigura.Ea nu te va parasi niciodata atata timp cat tu ii oferi tot ce are nevoie si o satisfaci pe toate planurile.Ca tu sa faci asta insa, trebuie sa mai lucrezi la caracterul tau si la tine. Spor la treaba!

| ALGator a răspuns:

Nu ții la ea. Îi faci rău. Ea nu te-a rugat să-i faci genul ăsta de "bine". Ca om gelos exerciți control asupra ei.
Îți faci și ție rău, cu deosebirea că tu ești propria victimă.
Ai nevoie de un fel de terapie.

| Goddess23 a răspuns:

Deja e mai mult decat gelozie si ai nevoie de sprijin medical. Esti constient ca daca pe viitor continui cu un asemenea comportament vei ramane singur pe viata si/sau in inchisoare. Ziceai ca vrei pareri intelectuale, tu de ce nu incerci metode intelectuale de stapanire a geloziei si a insecuritatii? Incearca sa o lasi mai moale si vei vedea ca nu te inseala nu te raneste si poate asa o sa fii mai increzator.

| ALGator a răspuns (pentru Goddess23):

Psihologii scriu că gelozia e prea puțin studiată și că e greu de rezolvat.
În plus, gelozia produce o satisfacție momentană la gelos atunci când acesta se descarcă. Asta zădărnicește încercarea de a te lăsa.

| InteractiV a răspuns:

Salut, in primul rand nu te consider foarte vinovat pentru ceea ce ti se intampla. Obisnuim sa fim gelosi in momentul in care persona respectiva inseamna pentru noi mai mult de cat persoana noastra. Incearca sa iti opresti filmele care ti se produc in cap atunci cand vezi pe altcineva langa ea sau pur si simplu sunteti iesiti mai multi afara iar ea discuta si cu altcineva. Nu este gresit sa fii gelos, asa ii arati cat o iubesti. Ei nu ii poti spune nimic, nu o poti obliga sa nu mai interactioneze cu alte persoane. Incearca doar sa accepti faptul ca o persoana mai are nevoie si de libertate. Daca esti sigur de sentimentele ei, atunci ai incredere ca celelalte persoane din jurul ei (baieti) au doar o simpla relatie de amicie cu ea si nu o sa se intample nimic. Iti doresc o seara faina, mult succes.

| ALGator a răspuns (pentru InteractiV):

E o tulburare de comportament și nimic altceva. E distructiv și face victime.

| nestiy explică:

Voiam sa mai spun ca eu nu arat chestia asta. Cand se intampla ceva de genul tin in mine si ma comport cat se poate de normal, se intampal totul in mintea mea. Multumesc tuturor pentru raspunsuri si o sa incerc sa va ascult sfaturile.

| InteractiV a răspuns (pentru nestiy):

Dai si tu o funda?

| nestiy explică:

Si inca ceva. Uneori vorbesc cu ea si imi raspunde instant iar alte ori o vad online si astept o gramaada de timp sa raspunda, desi eu raspund dupa aproximativ 10 secunde. Asta nu e o problema atat de mare. Dar am nevoie de niste cuvinte de la voi care sa ma linisteasca.

| Vld_George_1996 a răspuns:

Esti nebun? pai tu in loc sa te simti mandru si sa ai incredere in tine ca femeia de langa tine e doar a ta, e perfecta, te iubeste, ai incredere in ea, e ceea ce iti doresti. ca un sfat..lasa gelozia, daca o tii legata va fugi. smecheria este sa folosesti increderea aia in ea ca pe o siguranta..siguranta ca ea e doar a ta, cum ea iti ofera ce ai nevoie, fa si tu acelasi lucru. daca se invart 100 de baieti in jurul ei si ea se intoarce la tine, fi mandruwinking e doar a ta

| Vld_George_1996 a răspuns:

Amice,fi mandru,ai langa tine fata perfecta,perfecta pentru tine,aveti chestii in comun,stie ce sa iti zica,ai incredere in ea,daca e frumoasa este normal sa apara si altii in jurul ei,dar daca tu esti alegerea ei,fi increzator in tine,ii va oferi si ei motive sa ramana langa tine.ea iti ofera ce ai nevoie,fa bine si ofera si tu ce are ea nevoie,nu cred ca gelozia ii este necesara, mai degraba increderea ta, daca o stresezi cu selfi-uri ii arati ca nu ai incredere in ea si restul merge de la sine, distreaza-te, fi langa ea, bucurate de viata

| nestiy explică (pentru Vld_George_1996):

Nu eu ii cer poze si alea, ea imi trimite. Si nu o face sa ma faca gelos, pur si simplu.

| Polllyyyyy07 a răspuns:

Ããã,câți ani ai de poți fi atât de gelos?