| ElenaaaAdina a întrebat:

Bună, am nevoie de sfaturi, în ultimul timp ma cert foarte des cu mama mea, găsește motive chiar dacă totul e perfect. Acum jumătate de ora a zis ca vrea sa ma dea la casa de copii... Ce as putea sa fac? Cu vorba bună nu merge, ca am încercat de nenumărate ori. Am 15 ani, am o relație, singurul lucru cu care mama mea este de acord. Cum este la casa de copii? Ai voie sa ieși de acolo? Ai voie cu telefon?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Ai voie cu telefon si ai voie sa pleci, dar nu noaptea ca esti minor/a. Pur si simplu mai lasa de la tine. Parintele nu e obligat să te creasca iar tu ai putea fi majora in alte state. De la 18 ani, dacă nu va intelegeti, ii e mai usor sa ti ceara sa pleci. Lasă de la tine, până la urmă nu e nevoită să te creasca iar dacă tu iti doresti alt tutore sau sa pleci din casa ta, poti apela la protecția minorului.

| denisQ00 a răspuns (pentru Donsavas):

Daca nu e obligat sa te creasca dc te-a facut, adică inteleg daca te comporți jegos, dar daca ea are fixurile ei... In fine, adică ea ti-a dat viata si dupa sa te creasca altcineva, in primul nu mi se pare normal, nu le am cu legiile si chestii dar totusi, se duce totul pe râpă happy

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La casa de copii este rau, esti ca la inchisoare, nu ai voie sa iesi nicaieri, nu ai voie sa ai telefon sau tableta ori computer, nu ai voie sa faci nimic fara sa ceri permisie de la pedagod.
Ai voie sa primesti vizite, doar duminica timp de 2 ore.
Dormi in dormitoare cu alte 10 fetite si bineinteles, faci baie tot cu ele de fata, in dusurile comune.
Poate ar trebui sa ai o asemenea experienta, ca altfel ai aprecia confortul si lucrurile pe care ti le ofera mama, din munca ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mama te amenință, dar nu poate face asta cum vrea ea. Casa de copii nu primește copii fiindcă zic părinții lor că nu mai vor să se ocupe de ei.

| sofisis a răspuns:

Nu are cum sa te dea la casa de copii asa pur si simplu...nu ii permite legea.
Plus de asta, daca zici ca in ultimul timp e asa, inseamna ca inainte era mai bine. Ce s-a schimbat?

| Yuoia a răspuns:

Esti sigura ca totul e perfect, in ceea ce te priveste?
Ma uit ca intrebi daca la Casa de copii e voie cu telefon. Doar asta are importanta? Cred ca esti superficiala. Inveti? O ajuti la treburile casei? Ce inseamna la tine "cu vorba buna"?
Nu cred ca mama ta e de acord sa ai o relatie la 15 ani. Cred ca de aici pornesc certurile.

| ElenaaaAdina explică (pentru Yuoia):

Ba da, este de acord, mama știe tot ceea ce fac, relația e de lunga durata, și mama mereu vorbește cu el, mai mult decât cu mine, dar tot ce se întâmplă în casa, da vina pe mine, am avut mai multe probleme și cu tatăl meu vitreg, cum ca se dădea la mine, iar mama tot pe el în apară, ca cică eu ma dau la el... O ajut mereu cât pot, ca doar am și eu școală și chestii, abia ies din casa, și când ies, o fac cu prietenul meu, am și dormit la el, și mama e de acord cu asta. De faza cu telefonul și ieșitul am întrebat pentru relație, sa știu dacă va tine, dacă as putea sa ma vad cu el, pentru ca sincer, el înțelege mai multe decât oricine

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| PsyhoChild a răspuns:

Evita sa mai discuti cu ea pentru un timp pentru a se calma apele. Trebuie sa aiba un motiv pentru care se cearta cu tine. Incearca sa-l afli

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Nu te gandi la casa de copii,e groaznic! Nu trebyie sa comunici mult cu mama ta dacă nu puteți vorbi cu frumosu',spală vasele, fă curat, fa treburi casnice. Dacă ai un buget cumpara-i o floare să vadă că o iubești, fi harnică și ia note bune. Încerca să-i demonstrezi ca greșește și că nu ești așa! Ține minte un lucru soare mic, mama ta te iubeste!

| Edyy5555 a răspuns:

Saraca e stressata si are nevoie de psiholog

| ElenaaaAdina explică:

Mama mereu a zis ca nu și-a dorit fata. A zis ca al doilea copil (eu) sa fie băiat.Și orice as face nu e mulțumită...

| Anonymus12300 a răspuns:

La 15 ani este mai complicat, și poate nu o înțelegi pe mama ta. Nu cred că a chiar vrea să te ducă la casa de copii și a zis-o la nervi, mai ales daca până acum vă înțelegeați bine.