| Melly5 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Am un iubit si umblu cu el de 7 luni, face niste cursuri de dans in weekend sambata & duminica timp de 2 ore. si.eu faceam pana m-a dat coregraful afara din trupa ca nu accepta relatii in trupa. si de cand m-a dat afara din trupa tot timpul dupa dansuri merge cu coregrafu care ii este cel mai bun prieten si cu mai multi la ei acasa ( beau, se joaca habar nu am ce fac ) si i-am tot zis sa nu mai mearga ca eu vreau sa stea si cu mine, mi-a promis ca nu mai merge acum cand e cu ei nici nu ma anunta unde merge, nu mai raspunde la telefon, si cand se intoarce acasa de obicei se comporta ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Un sfat va rog? ce sa fac in privinta asta? Nu vreau sa ne despartim. vreau sa remediez problema si nu stiu cum, pentru ca nu prea am cu cine. De discutat nu avem cum pentru ca iar zice una.si face altceva. va rog un sfat

Răspuns Câştigător
| Heureuse a răspuns:

Sentimentul este mereu de a-l păstra. Ideea este simplă dacă i-ai spus că vrei să petreci mai mult timp cu el si ai insistat, iar el a spus ceva si a făcut altceva este un motiv de intrebare. Dacă repetă asa înseamnă că nu se simte atras de tine suficient de mult si il prefera mai mult pe prietenul lui decât pe tine. Explică -i clar ce anume îsi doreste să rămână cu tine oferindu-ti atentie si respect, sau mintindu-te in continuare. Dacă se comporta asa mie nu mi-ar exprima încredere nicidecum şi as permite ca fiecare să isi găsească fericirea pe drumul lui. Alegerea este a ta. Dacă poți salva relatia este perfect, dacă nu... "Go forward!"

| Ririru a răspuns (pentru Heureuse):

Clar. Practic, daca iese si el weekendul, adica 2 zile pe saptamana cu prietenii lui nu mai tine suficient de mult la ea.
Intra-devar, ar trebui sa discute cu el. Dar si ea ar trebui sa "bage la cap" ca 2 zile pe saptamana nu inseamna mereu, si ca pentru barbati, astfel de iesiri cu prietenii sunt importante. Iar cand tu ii impui chestii, nu iese niciodata ca tine, draga Melly. Sfatul meu e sa discuti cu el, dar si sa te maturizezi un pic in gandire happy

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca pentru prietenul tau este mai important dansul decat persoana ta, atunci ar trebui sa ii spui asta. Daca nu te asculta atunci ar trebui sa renunti la el. Si cu cat este mai repede cu atat va fi mai usor pentru tine. Si sa nu suferi din pricina aceasta, caci nu este o pierdere. Pierdere a fost timpul care l-ai petrecut cu el, si nu dupa ce nu vei mai fi cu el.

| relian a răspuns (pentru anonimg):

Poate e mai important coregrafu decat Ea mai stii laughing ca de dansat nu prea vad unde danseaza aia, da na niciodata nu se stie, o avea ala patu destul de mare laughing Cum adica ai iubita, ai femeie si dupa dansuri te duci la ala acasa sa ce anume? Indiferent ce sau cit de prieten tiar fi sa fim seriosi.Ala ori e gay sau a devenit ori se duc la coregraf acasa aduc fete, se drogheqaza etc.Pai sa ai acasa iubita si las ca nu stiu ce ori iubita nu-i cei trebuie lui, dar n-are alta optiune deocamdata, ori omu e fetita sau baiatu coregrafului laughingAuzi si tu vrea sa salveze relatia, dao la jalea de relatie ce sa faci cun papagal de asta care te ignora laughing poe unde ii gasiti soro oare, chiar asa ati ajuns sa va fie frica ca ramaneti singure laughing

| anonimg a răspuns (pentru relian):

Perfect spus.

| danay72 a răspuns:

Doar tu poți decide ce sa faci. Ideea e ca într-o relație, ca sa funcționeze bine, există comunicare sincera și deschisa și dorința de a face compromisuri pentru cel drag. Iubirea nu își cauta propriile interese și nu se irită.

| KillaNoFilla a răspuns:

Ii este cel mai bun prieten,,

Ofera-i si tu putina libertate.

| nirocino a răspuns:

E limpede că ai trecut pe planul doi, ar trebui "zgâlţâit" puţin! Baftă!

| Heureuse a răspuns:

Multumesc pentru funda. Sunt sigura ca te-a inspirat raspunsul pentru a face tot ce este mai bun si frumos pentru tine. Succes!