| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Aseara am iesit cu prietenul meu (8 luni impreuna) la o plimbare si dintr-un motiv banal ne-am luat la cearta. El a inceput sa tipe la mine si m-a tras de par. A inceput sa imi adreseze cuvinte urate si eu i-am dat o palma peste fata. El mi-a spus ca ar fi bine sa incep sa fug, dar nu mi-a fost frica de el si am inceput sa merg incet inainte. El a venit dupa mine si m-a lovit tare cu pumnul in cap. Atunci am ametit si am cazut in genunchi. Am inceput sa tip si sa-i spun ca e un las si ca niciodata nu am sa-l iert. In momentul ala si-a dat seama de ceea ce a facut si a inceput sa imi ceara iertare plangand si implorandu-ma sa nu ma despart de el.
Dupa ce apele s-au calmat, eu i-am spus ca am nevoie de timp sa ma gandesc ce vreau sa fac.
Nu vreau asta pentru viitorul meu, deoarece mama a suferit asa 12 ani de zile din cauza tatalui meu si stiu ce inseamna, dar il iubesc prea mult.
Ce parere aveti? Aceasta este prima oara si mi-a promis ca o sa fie si ultima.

15 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Unul din principiile de viata ale oricarei femei ar trebui sa fie ca langa ea nu are ce cauta un agresiv, un betiv sau un infidel.

Ceea ce se intampla odata, se va intampla si a doua oara in fiecare din cazuri.

Bafta!
http://dssmile.wordpress.com/

| CataC a răspuns:

Buna
Si mama ta l-a iubit mult pe tatal tau si nu a avut puterea sa se desparta, a sperat sa se schimbe. Si ai vazut prin ce-a trecut.
Renunta acum, va fi la fel de greu sa renunti la anul, peste doi, peste 3... si imposibil daca apar copii.
Nu stiu sincer de ce mai stai pe ganduri.
Un an nou excelent!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că a trebuit să treci prin aşa experienţă neplăcută. Depinde ce îţi doreşti tu de la viaţă sau căsnicie. În plus îţi este cunoscut ce înseamnă asta din experienţa mamei. Îndiferent ce greşit ai fi făcut, oare problema trebuie rezolvată prin violenţă? Cel ce iubeşte cu adevărat nu-şi va permite niciodată să provoace durere persoanei iubite, dincontra va suferi mai bine el.
Acum gândeşte-te faptul că şi-a permis aşa comportament oare te iubeşte sau e o pasiune doar trecătoare sau arognţă, ca nu cumva să fie el lăsat. Şi-a cerut iertare, şi ce schimbă asta, va pute să mai repete, apoi iar să-şi ceară iertare, etc. Ce alegi: să suferi putin timp ca să uiţi unele sentimente romantice sau să suferi toată viaţă.
Următoarele informaţii îţi pot fi de folos.

http://www.jw.org/......-potrivit/

trage atenţia şi la celelalte două articole de la sfârşitul acestuia.
Cele bune.

| manuel72 a răspuns:

Dupa prima lovitura vor urma si altele, tot mai multe, asa ca fa-ti o favoare si cauta altul.

Răspuns utilizator avertizat
| gmxromania78 a răspuns:

Heh, ce vagabond! Daca de-acum a inceput sa te ia la palme si pumni mai tarziu te v-a tine ca un caine in lesa. Sfatul meu e sa il lasi naiba pe tipul ala, eu (sunt baiat) n-as da intr-o fata chiar daca m-ar enerva la culme, poate sa-mi zica orice, dar s-o lovesc sau sa-i adresez cuvinte jignitoare, niciodata n-as face asta! In primul rand e respectul fata de om si in al doilea rand nu sunt Dumnezeu sa lovesc! Ce om, sincer imi pare rau pentru tine, meriti mai mult tu, nu un bataus ca acesta! Cautati jumatatea care o meriti! Succes, sper sa numai treci niciodata prin astfel de experiente!

| Kamiichu a răspuns:

Gandeste-te, cum ai spus, nu vrei asta pentru viitorul tau. Mai bine suferi acum, decat o viata intreaga cu cineva care nu merita, un barbat care da intr-o femeie este cel mai mare nenorocit si e bine sa "fugi" de tipii astia. Deci, stai linistita, iti vei gasi pe cineva care sa te merite cu adevarat si sa te trateze ca pe o regina, nu sa te bata. Pai gandeste-te, daca vei vrea sa fii cu el, sa-ti fie sot, e normal sa ai probleme in casnicie etc..pai ce? atunci ce-ti va face, daca acum dintr-o cearta banala te-a lovit cu pumnul in cap..gandeste-te bine, eu zic sa nu-i mai acorzi nicio sansa, deoarece nu te merita!

| KatlynKim a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Cred ca totusi ar fi mai bine sa te desparti de el. Cum sa iti dea cu pumnul in cap?! Tho. Iti dau un exemplu al unei persoane pe care o respect foarte mult. Daca barbatul ei ridica palma la ea, doar sa o ridice nimic mai mult, ea ii spune '' iesi afara din casa tatalui meu'' pe un ton foarte calm laughing Asa ar trebui sa faci si tu. Doar ca prietenul tau deja a intrecut masura. Stiu ca il iubesti, dar e mai bine pentru tine.

| Cristina304 a răspuns:

Mai bine te-ai desparti de el.
Sincer, daca deja te-a lovit si doar aveti/ati avut 8 luni de relatie.
Si chiar daca ati fi avut mai mult sa zicem, chiar o casnicie de 50 de ani, nu ar fi trebuit sa te loveasca nici macar o data. Acesti baieti sunt niste "porci" si nu merita sa aiba persoane care ii iubesc cu adevarat langa ei.
Stii? Putea sa te omoare iar apoi scuzele nu mai contau.

| GabytzuXxXx a răspuns:

Aveti 8 luni si deja te loveste....nu are rost..despartete de el...vei trece peste happy

| Alexandra_Zaharia_1997 a răspuns:

Stiu prin ce treci pentru ca si mama mea a trecut asa ceva la viata ei si stiu cum este... dar din moment ce i-a fost asa de usor sa ati dea prima palma si primul pumn asta anseamna ca a 2 oara ai va fi mult mai usor sa o faca...pentru binele tau daca te iubea cu adevarat nu antindea nici un deget la tine, renunta, asta daca nu vrei sa ai aceeasi soarta ca si mama ta.

| Dani93cr a răspuns:

Ai 3 motive sa te desparti:
1.Te-a tras de par
2.Ti-a adresat cuvinte urate
3.Ti-a dat cu pumnul in cap( chiar daca nu ameterai tot nu avea dreptul sa te loveasca). Acum daca vrei pe viitor sa ai probleme atunci e ok poti sa-l ierti.

| Matache_Oana_1998 a răspuns:

Mai bine te-ai interesa daca le-a facut si altor fete(foste iubite) asa ceva si atunci vei putea lua o decizie.

| andreiliviu1 a răspuns:

Nu merita nimic, nu are dreptul sa te loveasca si sa iti vorbeasca urat.
Daca te iubeste nu trebuie sa ii stii de frica. Lasa-l, sunt altii mai buni ca el.