| Diana322 a întrebat:

am nevoie si eu de niste sfaturi. sunt împreună cu iubitul meu de 2 ani de zile si de jumatate de an locuim impreuna. am ramas si însărcinată in lunile astea si totodata au inceput si certurile de dimineață pana seara. eu am încercat sa nu mă cert cu el dar parca ma provoaca. am zis impreuna cu el sa plec intr-o vacanta la mama ca poate asa ne calmam. dar de cand am ajuns aici a inceput sa-mi zica sa nu mă mai întorc la el ca vrea sa fie singur ca s.o saturat de relatia asta. nu stiu ce sa fac acum. il iubesc enorm si sincer ma simt singura fara el, simt ca lipseste ceva din mine. oare sa mai încerc sa ma impac cu el sau sa-mi vad de viata mea. e așa de complicat

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Nu renunta la copil. certurile sunt in orice cuplu, insa daca certurile au aparut de cand ati aflat ca esti insarcinata, atunci ar fi cazul sa il intrebi clar si raspicat, fara rautate si fara nervi daca va vrea in viata lui (pe tine si pe copil. Daca zice nu, apoi fata mea, bine nu este. Va trebui sa cresti copilasul singurica, dar sa nici nu il "ierti" de pensie alimentara. Macar asa sa simta ca are un copil si sa isi asume responsabilitatile pe care nu este in stare sa si le asume acum in prezenta voastra. Faptele sa i le ierti, insa ai grija ca a ierta un barbat nu inseamna a incerca sa fii cu el impotriva vointei lui si/sau sa te lasi umilita de el. iar data viitoare, daca nu este posibila impacarea cu prietenul tau si nu ajungeti la o casnicie, ai grija sa faci copii doar cu barbatul care vrea o casnicie si o viata cu tine. Nu te mai multumi cu relatii clandestine care iti poate lasa si copilul fara tata.

Totusi nadajduiesc ca tatal copilului sa va vrea in viata lui si sa ajungeti sa va intelegeti ca la inceput sau poate chiar mai bine.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, relatia era oricum pe duca si faptul ca nu mai sunteti pe teritoriul lui, este fericit sa scape iute de tine, de aceea a iscat scandalul.
Cum dragoste cu sila nu se poate, este bine sa-i redai libertatea si sa-ti vezi de viata ta si de a copilasului inca nenascut.
Dragostea ta imensa nu face doi bani, daca el nu te mai iubeste si nu te mai vrea in viata lui.

| Freya1 a răspuns:

Si daca ai avea partea ta de vina ar trebui sa te inteleaga.Esti insarcinata iar hormoni tai asa se manifesta nu mai ai rabdarea de altadata iar el in loc sa fie langa tine si sa te iubeasca acum mai mult ca orcand el te alunga si iti vorbeste urat.
Daca mai poti si vrei din persectiva mea mai bine ar fi sa nu faci copilul pentru ca oricum il vei creste singura fara ajutor.Un copil este o minune si nu este vina lui ca l-ati facut dar daca stai si te gandesti si la binele lui ce ii oferi tu? a tai poate nu o sa te poata ajuta, pe tine gravida sau cu copil mic nu te ia la munca, iar sa iei un altul sa te intretina pe tine si copilul nu e corect si nici nu tare mai gasesti persoane care sa te ia deja cu un copil.E clar ca el nu vrea acest copil si de aceia face asa deci nu te astepta nici sa il recunoasca nici sa ii dea vreo pensie alimentara

| venividivici2017 a răspuns:

Daca poti sa renunti la copil,incearca asta... daca acest individ se comporta in felul acesta,in aceste momente cu tine, ce rost mai are sa il suporti o viata intreaga?! Cine stie la ce o sa mai ajungeti! Batai... vrei sa fii parasita si lasata cu un copil de una singura? Lasa-l ca astfel de persoane, din partea mea nu ar merita nici un scuipat pe fata, nu de alta, dar ar fi prea mandri de ei apoi!

| Diana322 explică (pentru venividivici2017):

Nu mai pot renunța la copil, am 5 luni deja. si oricum nu m-ar fi lasat sufletul sa fac asa ceva.

| Lina1993 a răspuns:

Renunta la el pentru ca e clar ca nu te mai vrea dar e prea las sa ti-o spuna si prefera sa te provoace la certuri. O sa ramai cu copilasul dar intr-o zi sa ai incredere ca o sa cunosti un barbat care sa tina la tine cu adevarat si sa te trateze frumos atat pe tine cat si pe copilul tau, ai incredere in tine si in viitorul tau si renunta la absolut tot ce este negativ in viata ta.

Răspuns utilizator avertizat
| DoctorulManhattan a răspuns:

Dupa ce a zis ce a zis nu vad de ce l-ai mai iubi. Ai o viață doar, nu trebuie sa fi legată de o singură persoană. Conceptul: fiecare are un suflet pereche e de domeniul antichității. Esti libera sa faci ce vrei, doar te rog eu nu irosi viata ta si cea a micutului/micuței stand cu un om căruia nu ii pasa de tine

| HelloMaphie a răspuns:

Ramai pentru câteva zile(sau vreo 2 săptămâni dacă e nevoie), iar el sigur se va intoarce. Daca nu se întoarce, după cam o săptămână suna-l și spune-i că îți ceri scuze. Daca nu accepta, atunci zic sa îți vezi de viața ta, cu toate că va fi puțin greu să o iei de la capăt și să te integrezi...Dar tine capul sus și continuă să încerci happy Sper că te-am ajutat măcar puțin! Să-ți dea Dumnezeu noroc sa treci de aceasta clipa și să te ajute să te împaci cu iubitul tau.