| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o frica teribila sa dorm singur. De mic am crescut intr-o familie numeroasa dar care s-a mai diminuat. Problema este ca doar acasa ma tem sa dorm singur, la altcineva nu am probleme. Sunt o persoana rationala, realista si constienta dar mintea ma impiedica sa gandesc rational cand vine momentul sa dorm, vad toti dracii prin casa. Mentionez ca am avut o copilarie ok, dar cu cateva situatii neobisnuite la care am asistat,( o vecina practica magie neagra si gaseam tot felul de broaste legate cu ațe rosii prin curte, pisici urlând nefiresc (am 5 pisici si le iubesc, deci stiu cum face o pisica normala), si multe alte situatii greu de crezut pentru unii dar eu le-am trait pe propia piele si sunt greu de uitat.
Ce fac? Ma internez la ospiciu deja? Suna fabulant ce scriu?

Răspuns Câştigător
| mr009 a răspuns:

Nu. ChIar dacă sună ciudat, aceste vrăjitoare impregnează locurile prin care trec cu o energie toxică, prin care, cred eu, pot parazita anumite locuri cu tot felul de "draci" (ai spus bine), ori pentru a absorbi energia persoanelor fără protecție spirituală, ori pentru a face pur și simplu rău. Dacă ești o persoană religioasă, ar fi bine să-ți spui rugăciunile înainte de culcare. Caută un duhovnic, cheamă un preot să sfințească casa, etc. Am avut și eu o situație similară, deci știu ce zic. Și nu trebuie să mergi la ospiciu.

| anonim_4396 explică (pentru mr009):

Nu prea sunt o persoana religioasa. Incerc sa merg mai mult pe rationament si gandire logica dar ceea ce am trait nu se poate explica logic.
Sa stii ca "vecina mea" a "vandut" la un pret de nerefuzat altei vecine de-ale mele un set de lenjerie de pat. Aceea vecina a avut numai probleme pana cand a fost la o gramada de biserici. Acum e ok. Bunica mea ne-a avertizat de fiecare daca ca este un om periculos dar noua nu ne face nimic fizic, mai incearca si acum sa ne "ajute" sau cere "ajutor", dar ma feresc cu vehementa.
Nu stiu cat de succint am fost dar ai trait si tu asemenea situatii?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poate ne spui câți ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

18.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles. Vezi trei rânduri mai sus

| sierra1 a răspuns:

"Sunt o persoana rationala, realista si constienta"

cred că dacă îți menții poziția afirmată, constați că imaginația a zburdat mai mult decât ai fi vrut

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ok. Multumesc pentru nimic.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Somn ușor!

| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut problema asta doar ca la mine era un pic altfel situatia.Acasa nu eram multi dar aveam casa mica, iar la bunici eram toti nepoti, unchii, matusile cand eram in vacanta iar dupa ce am crescut si mi-am facut o relatie dormeam cu el asa ca dupa despartire imi era putin cam greu sa dorm singura.
Incearca sa iti iei o lampa de veghe sau sa stai cu tv-un pornit pana te ia somnul foarte tare.Incearca sa iti scoti din minte toate acele intamplari si poate chiar sa vorbesti cu cineva care sa te poate ajuta.

| Bondarel99 a răspuns:

Mie intotdeauna mi-a fost frica, si acum pot adormi numai daca aud pe cineva care e inca treaz si se plimba sau trebaluieste prin casa. Cand e liniste absoluta nu pot dormi. Fiecare om are fricile lui, nu trebuie sa iti fie jena.

| HerculePoirot a răspuns:

Cheama preotul sa-ti sfinteasca locuința daca zici ca vezi "draci" prin casa.