| Maria3458 a întrebat:

Buna, am o intrebare. Conteaza studiile intr-o relatie de cuplu

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o relatie intai conteaza "cei sapte ani de acasa" + scoala vietii.

Fizic, la tinerete poti sa arati foarte bine, dar aceasta infatisare se deterioreaza dupa varsta de 30 ani, cand majoritatea n-au inca nici 10 ani "vechime" in casnicie, respectiv experienta putina (sau deloc) in cresterea copiilor.

Material, daca ai invatat o meserie buna, atunci poti castiga bine intre varsta de 20-50 ani, cand iti poti cumpara /construi propria locuinta pentru familie.
Altii mostenesc una- sau mai multe case si terenuri si devin mai bogati decat cei care au obtinut si doctoratul.

Cuplul insa va ramane trainic DOAR daca s-a depasit "vechimea" de 30 ani si ajungi spre batranete.

In functie de cum ai invatat sa relationezi in familie, la batranete vei avea (sau nu) membrii in familie care sa te ajute, sa te ingrijeasca.
Unii isi fac averi uriase, dar cand imbolnavesc dupa o viata de suprasolicitare, isi cheltuiesc toti banii pe doctori si medicamente. Altii au bucuria de a fi ingrijiti de familia lor draga: sotul /sotia, copii, nepotii si chiar stranepotii. Le oboseste doar sa le imbratiseze pe toti cei dragi cand sunt vizitati, des.

In mormant, nici unul din noi nu ne ducem averea!
Va ramane in urma noastra DOAR amintirea noastra in mintea celor pe care le-am lasat in urma: cu toate bunele si relele ce le-am oferit in timpul vietii noastre...

| Adry05 a răspuns:

Depinde de parteneri. Sunt cazuri si cazuri. Pot aparea frustrari la un moment dat sau intrebi daca e suficient de bun parteneru, sau daca esti suficient de bun pentru partener.

| darrio2007 a răspuns:

In ziua de azi cam conteaza venitul adus in casa, indiferent de studii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Altfel functioneaza relatia cand ambii parteneri sunt pe aceeasi treapta

| sierra1 a răspuns:

Cu cât cei doi au mai multe în comun, cu atât mai bine (și aici includem și studiile)

| Maria3458 explică (pentru sierra1):

Va multumesc tuturor

| sierra1 a răspuns (pentru Maria3458):

Să fii iubită (de el)

| Maria3458 explică (pentru sierra1):

Sa dea Dumnezeu

| relian a răspuns:

Da comteaza, desi la prima vedere nu pare, dar daca stai si analizezi o sa vezi ca realitatea spune altceva, adica fiecare gandeste altfel, deci conteaza educatia.

| OldSoul a răspuns:

Totul tine doar de persoanele in cauza.

| Maria3458 explică (pentru OldSoul):

Sa știți că studiile contează mult, am observat ca cei cu studii automat vrea o fată cu același nivel ca al lor.

| Raducons a răspuns:

Conteaza studiile intr-o relatie, cand unul din parteneri are si celalalt nu, doar se amageste cel care zice ca nu.
Conteaza f mult si care este cel cu mai multe studii, daca este ea este o problema.

| immaBeast a răspuns:

Nu stiu, tu daca ai avea un salariu de 4, 5, 6000 de lei pe luna ai sta cu un tip care castiga minimul pe economie?

Ai sta cu un tip care nu are nici macar diploma de bacalaureat, in situatia in care tu ai bac, facultate si master?

| seularts a răspuns:

Studiile nu clasifica inteligenta unui om. Poti fi o persoana cu 8 clase care a invatat foarte multe in afara scolii si poti fi la un nivel destul de sus in ceea ce priveste intelectul tau. O scoala nu defineste un om. Am vazut destule oi care au trecut prin facultate ca prin mocirla si nu au devenit cu nimic m-ai inteligente? Viata e o continua lectie, asa ca invata ceva nou in fiecare ziwinking Nu pentru el/ea, ci pentru tine!

| Logann a răspuns:

Evident. Altfel cum sa iei licenta la scoicologie din facultatea de cortine de sunca. A? Aaaaa?

| sylviu3777 a răspuns:

Daca iubitu tau vrea sa aiba o gagica proasta cu un IQ de 0%, Atunci studiile nu conteaza

| Mirceasc a răspuns:

Oamenii acced să facă studii superioare ca să aibă o viată mai bună, un venit mai mare, o situatie materială mai bună. Intr-o relație de cuplu NU contează studiile, dar cred că dacă este o diferență de studii şi după un timp acea persoană îți reproseaza sau invers, înseamnă că relația scarțîie şi este posibil să nu te mai iubească. Eu am trecut pe aici. Nişte studii superioare sau o cunostință mai inaltă a vietii nu te face mai valoros. Valoarea adevarată este ceea ce nu se vede, adică sufletul.

| Maria3458 explică (pentru Mirceasc):

Unde mai conteaza sufletul cand se uita mai mult la aspectul fizic

| Mirceasc a răspuns (pentru Maria3458):

Dacă te iubește așa cum ești, studiile nu contează. Dar asta trebuie să discuți cu el de la început, dacă ai studii mai mici ca el. Dacă el trece peste asta, este ok. Dar trebuie să dezlegi " calul de la gard. "

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mirceasc):

"Nişte studii superioare sau o cunostință mai inaltă a vietii nu te face mai valoros. Valoarea adevarată este ceea ce nu se vede, adică sufletul."
Da, nu contează dacă ea are 4 clase și el un premiu Nobel pentru medicină sau invers.Sigur găsesc subiecte comune, care țin de suflet.