| AceaFată245657 a întrebat:

Bună,am o întrebare...
Îmi place foarte mult de cineva.I-am zis că imi place de el, dar el mi-a spus că îi plac persoanele sincere ca și mine, dar mai bine rămânem prieteni.
Cred că este un Friendzone (zona de prietenie).
Plus că părinții mei sunt de acord cu el.Este foarte politicos,nu fumează, nu prea bea și se trage dintr-o familie bună.
Dar am o nelămurire, mereu când scriu cu el, câteodată el îmi mai pune inimioare.
Sau de exemplu cand ies cu el sa mă plimb sau să vorbim se uita la mine și zâmbește și îmi spune că sunt foarte frumoasă...Plus ca el caută o relație serioasă fiindca s-a plictisit sa fie cu anumite fete cu fițe in cap...(și eu tot caut o relație serioasă și el știe asta).
Si ne stim pe putin un an.
Nu știu ce să fac si nici nu stiu ce vrea el de fapt...Și îmi este rușine să îl întreb ce vrea.
Îmi place foarte mult de el.
Ps: eu am 16 iar el are aproape 18.
(Asta este o întrebare de la prietena mea)

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil e conștient că ești ce trebuie dar nu e atras de tine

| Violleta2022 a răspuns:

El nu vrea nimic, de altfel ti-a refuzat cererea, foarte elegant.
Vrea sa te tina de "cunostiinta" nu te vrea de prietena apropiata/iubita, indiferent cat iti place tie de mult, de el.

PS Prietena ta poate sa-si faca cont personal pe TPU, ca nu-i oloaga si apoi, este gratis!

| AliGab a răspuns:

Incearca sa il ocolesti o perioada si vezi daca incearca sa ia sau nu legatura cu tine. Daca nu, lasa-l in pace definitiv; daca da, intreaba-l direct ce vrea de la tine. Si asa vei afla.

| slayer09 a răspuns:

Foarte bine, daca spui tu ca este cum este, inseamna ca este un baiat foarte bun, si foarte bine ca sunteti prieteni, in friendzone, pentru ca asa se cladeste iubirea adevarata, nu cea cu 2-3 iesiri si apoi sex. Daca vrei sa continui relatia, ai rabdare, nu te gandi la prostii, nu sari pe el, vorbeste cu el, fii tu insati si nu face nimic altceva decat sa fii tu insati ca si cu fratele tau...si apoi mai tarziu si se va inghega iubirea daca aveti in comun multe si toate vor veni de la sine si veti avea o viata frumoasa si o sa va si casatoriti si veti avea si 2 copii. big grin

| AceaFată245657 explică (pentru slayer09):

Nu ma refeream la sex, ma refeream la doar o relație.
Mersi oricum ca mi-ai raspunswinking

| DoruLuGaboaie a răspuns:

Daca ti a zis ca mai bine ramaneti prieteni, sunt sanse ca si el sa fie interesat de altcineva, deci nu vrea ca sa ti raneasca sentimentele, stai pe langa el dar nu pune la suflet tot ce faci caci s-ar putea doar sa ti faci mai mult rau

| Anaica123455 a răspuns:

Nu știu ce a-și putea zice?‍♀️
Dar dacă tu îl placi foarte mult de ce nu încerci săi demonstrezi asta? Sa îți explice ce nu-i place la tine și dc vrea sa Rămâneți prieteni? Nu știu ce a-și putea zice. Nu cred ca poți săi schimbi parerea

| Mabel25 a răspuns:

Pai eu zic sa i-l inviți la tine si sa deveniți mai mult decât prieteni sau i-l inviți la o pizza sau la ceva la o prăjitura si sa i-l faci sa se îndrăgostească de tine

| AceaFată245657 explică (pentru Mabel25):

Păi cum fac să se îndrăgostească de mine?

| slayer09 a răspuns (pentru AceaFată245657):

Foarte bine ca nu te refereai la sex, ca in ziua de azi, toti au asta in cap. Cum faci sa se indragosteasca de tine? pai daca nu esti tu insati nu o sa poti sa il faci sa se indragosteasca de tine. Fii tu asa cum ai fi tu cu fratele tau, nu te sfii, vorbeste cu el, nu fi prea bagacioasa, cand ai de vorbit vorbeste cu el, cand nu ai, nu mai vorbi, nu te gandi numai la el si toata viata ta sa se invarta in jurul lui, tine-l in inima ta, si fii normala, bucuroasa, vesela...asa cum esti tu, dar da-i atentia ta, fara sa il presezi sau sa vrei ceva de la el si toate vor decurge normal. Daca veti fi pe aceeasi unda atunci relatia va decurge de la sine, daca fiecare urmareste cate ceva de la altul atunci va fi cu nabadai si nu se va ajunge departe. In primul rand tu ar trebui sa iti potolesti dorinta si sa o lasi mai domoale.