| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare legata mai mult de mine personal dar vreau pareri.
Noi, majoritatea fetelor ne place sa ne uitam la baieti, se intampla sa lasam pe unul pentru ca ne-am uitat la altul mai frumos si sa incepem sa ne facem iluzii ca cat de bine e ca l-am lasat si acum am toate sansele sa fac ochi dulci celui pe care il plac, nu l-am cunoscut personal dar il plac, accentuez ma refer la un comportament de al meu, si vreau sa inteleg daca sunt eu unica in asa situatie. Acum ma intreb, am intalnit un baiat pe care il plac, deja a 3-a luna, relatiile sexuale nu am inceput cu nici un baiat, dar vreau ca sa vad inca comportamentul lui ca sa ma decid sa incep ceva sau nu, acum stau si ma intreb fiindca foarte multe persoane spun si argumenteaza faptul ca daca fata incepe prima data relatiile cu un baiat pe care il iubeste incepe sa tina la el mai mult decat tine acum, chiar si in cazul meu, sa pot eu oare sa ajung sa-l iubesc mai mult ca acum doar datorita ca el a fost primul meu baiat?
Si, daca e adevarata aceasta afirmatie, fetelor va rog, am sa mai am asa problema ca sa fiu cu el si sa-mi placa alti baieti? In afara de certurile care ar putea aparea intre noi sau, ok daca nu m-am exprimat corect pana aici sper sa ma intelegeti... Vreau sa stiu cum va fi atitudinea mea dupa ce voi avea aceasta relatie cu el, si daca ati trecut prin aceeasi cum voi v-ati comportat?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorba bunicului meu:
Daca doresti o relatie serioasa si de lunga durata, inchipuie-ti persoana respectiva batran, bolnav, neajutorat, dar cu sufletul ca de acum!
Daca te simti in stare sa-ti traiesti viata langa un om intr-o asemenea stare, atunci merita sa ramaneti in cuplu. Altfel va fi doar o aventura dupa care va veti desparti exact cand ati avea mai mare nevoie unul de celalalt.

| relian a răspuns:

Se intampla la toata lumea stai linistita, asa e atunci cand nu ai deloc experienta de viata.Ce faci tu acum se numeste experienta, dar ar trebuie sa faci si sex, altfel nu o sa stii/i sau sa ve zi diferente.Bine ca chestiile astea aduc si ceva durere pentru unia, dar na asta e viata.Ca sa nu ranesti pe cineva, ori sa te ranesti pe tine, ar trebuie sa stii exact ce barbat iti place, ce barbat iti doresti, cu care sa stai, cu care sa fii mult timp.Sa stii astea asa de una singura si fara exp destul de greu.
In primul rand niciodata sa nu te implici intrpo relatie la care parteneru nu te-a atras fizic, asa pe baza ca sa ai si tu un iubit ca asa au toate fetele, ori sa nu zica lumea ceva, ori ca e ala baiat bun si etc.Trebuie obligatoriu sa existe o atractie fizica destul de puternica, nu las ca vin toate pe parcurs, alea sunt povesti.
Dupa trebuie sa te potrivesti sexual, cat si cum ceti trebuie, sa fiti cam pe aceiasi lungime.Restu cum arata alea trebuie sa le stii tu deja, apoi te uiti la parintii lui laughing sa vezi sunt grasi sunt slabi, ca vorba aia mai tarziu daca s face cat ursu o sa spui stai frate ca eu nu voiam sa stau cu ursu laughing deci tme uiti asa le genetica lui, la edcucatie, vezi daca tacsu bea, astea de regula se cam mostenesc laughing poate mai tarziu o sa duhneasca numa a vine bere laughing si etc.Multe chestii sa si apar dupa 30 de ani incolo,deci depinde ce barbat ca.uti de cursa lunga sau asa deo luna doua.
Sunt barbat, stiu ca ai postat pentru fete sa raspunda fetele dar si fetele crezi ca stiu ele exact cesi doresc? Unele se uita daca barbatu are bani, adica situatie, nu le pasa daca ala are burta chelie etc, bani sa aiba laughing deci totu, este relativ, fiecare cu cel doare.Pe tine ce te doare? Adica ce tip de barbat ai dori sa ai?

| Freya1 a răspuns:

Daca inca iti pui problema ca poate aparea altul mai bun inseamna ca nu ai de ce sa incepi o relatie serioasa cu acesta de acum.
Nu stiu ce varsta ai dar daca nu esti pregatita de o relatie serioasa nu o incepe ca sa regreti dupa.

| anonimg a răspuns:

Ca relația să fie cât de cât fericită, ai nevoie să respecți 3 principii; ba chiar 4:
- nu lași un actual prieten/a pentru o altă persoană mai frumoasă sau mai bogată;
-nu intrii într-o relație dacă nu sunteți amândoi pregătiți pentru căsătorie;
-fara relații sexuale în afara căsătoriei;
- dacă celălalt este într-o relație, îți iei gândul complet de la el/ea.
Dar dacă vrei să fii fericita cu adevărat, atunci caută să fii plăcută înaintea lui Dumnezeu.

| Adyy5 a răspuns (pentru anonimg):

Fara relatii sexuale inaintea casatoriei? In ce epoca traiesti?
Majoritatea tinerilor o fac prima data inaintea varstei de 18, dar se casatoresc abia dupa 30.
Trezeste-te la realitate, lumea nu mai este ca si acum 50 de ani, nimeni nu mai face sex prima data abia dupa casatorie. laughing
Adica...este o nevoie umana pana la urma si mi se pare o tampenie sa crezi ca trebuie sa fi casatorit ca s-o faci.
Unii nu sunt inca pregatiti de casatorie la varste asa fragede si posibil n-au de gand sa-si petreaca tot restul vietii cu primul/prima iubit/a.
Deci daca nu vrem casatorie nu mai facem sex chiar daca simtim aceasta nevoie?
Sau ne casatorim doar pentru sex?
Asta ar fi doar crud si sigur n-ar aduce fericire.
Cate cupluri la 16-17 ani...
Ce casatorie visezi? rolling on the floor

| anonimg a răspuns (pentru Adyy5):

Tu numesti cuplu la 16-17 ani? Eu nu, pentru ca nu rezista. Nimeni nu-si construieste casa cu jucarii; sau cine poate locui in castele de nisip?
"Sau ne casatorim doar pentru sex?" Eu cred ca tu esti de acord cu afirmatia aceasta. Pentru ca este primul lucru care conteza pentru cei mai multi, chiar inainte de casatorie. Pentru ca daca nu ar fi asa, atunci relatiile sexuale le-ar lasa dupa casatorie. Dar nu; ele sunt obligatoriu inainte.

"Unii nu sunt inca pregatiti de casatorie la varste asa fragede". De acord; de acea nici nu trebuie sa se casatoreasca la varste fragede.
"Si posibil n-au de gand sa-si petreaca tot restul vietii cu primul/prima iubit/a." Cine arunca un lucru nou si-si cumpara altul la mana a doua, purtat de altcineva mai inainte?

| Adyy5 a răspuns (pentru anonimg):

"Tu numesti cuplu la 16-17 ani? Eu nu, pentru ca nu rezista."

Cine a spus ca rezista? Ce am zis avea strict legatura cu faptul ca ai spus ca trebuie sa faci sex dupa casatorie, dar in mare tinerii se dezvirgineaza inainte de implinirea varstei de 18 ani.
Si daca nu rezista, tot cupluri se numesc.
Te saruti cu o persoana, vorbiti zilnic, va intalniti deseori, intretineti relatii sexuale...chiar daca o relatie nu rezista nu inseamna ca doua persoane nu se pot numi un cuplu.
Cat timp faci lucrurile de mai sus nu conteaza daca relatia rezista sau nu, tot cuplu se numeste.
Daca nu e cuplu cum se numeste? Toate lucrurile mentionate mai sus definesc un cuplu, nu durata relatiei.

"Eu cred ca tu esti de acord cu afirmatia aceasta. Pentru ca este primul lucru care conteza pentru cei mai multi, chiar inainte de casatorie..."

Nu am facut nicio afirmatie.
Am zis ca dupa logica ta daca doi tineri vor sex trebuie sa se casatoreasca chiar daca nu au sentimente unul fata de altul sau nu sunt pregatiti pentru acest pas.

"Dar nu; ele sunt obligatoriu inainte."

Um...multi nici nu se casatoresc chiar daca fac aceste lucruri.
Inainte de ce anume o persoana face sex daca nu are intentia sa se casatoreasca?

"De acord; de acea nici nu trebuie sa se casatoreasca la varste fragede."

Esti prea tanar pentru casatorie si la 20.
Pentru casatorie e devreme, dar sa nu te fi dezv|rginat la varsta asta(18-25) este cam tarziu.
Depinde la ce te raportezi cand spui "varsta frageda".
Dar tu ai zis ca nu trebuie sa te casatoresti la varste fragede, deci nici n-ar trebui sa faci sex pana atunci, decat dupa casatorie si asta nu este adevarat.

"Cine arunca un lucru nou si-si cumpara altul la mana a doua, purtat de altcineva mai inainte?"

TOTI
Asta este lumea in care traim si nu este nimic gresit in asta.
Mai multe relatii iti ofera experienta si din fiecare ai ceva diferit de invatat.
Este cu adevarat frumos sa ai pe unul toata viata, dar in acelasi timp si cam plictisitor, nu conteaza ce vrei sa crezi, asta este adevarul.
E mai palpitant sa ai parte de mai multe experiente diferite decat de una singura.Nu in acelasi timp,desigur.
Este precum cartile.
Ai una care iti place nespus,doar una.O pretuiesti,este poate cel mai important lucru pentru tine,singura pe care o vei avea vreodata, dar chiar daca tii la ea ajungi sa te plictisesti la un moment dat.Dar nu o arunci, continui sa o pastrezi si s-o pretuiesti.
Dar daca ai avut mai multe carti, fiecare diferite, odata ce incepi una noua cea precedenta dispare si asa nu te plictisesti niciodata pentru ca vei experimenta mereu ceva nou.
Si toate aceste carti laolalta valoreaza mai mult decat una singura.
Asa si cu relatiile.
Daca doua persoane se despart nu inseamna ca ai fost "aruncat" tu sau fostul/fosta, ci doar ca acea chimie care a fost la inceput a disparut si a-ti ajuns la un acord, acela de a o lua pe drumuri diferite.Si nu este nimic gresit sau pentru care sa fi judecat.Cine te accepta o face cu tot cu trecutul tau.
Oamenii care te accepta sau resping in functie de cate relatii ai avut fac parte din categoria celor ce nu merita sa iubeasca.
Nu cataloga un om drept "nou"sau "de mana a doua" in functie de numarul de relatii in care s-a aflat, asta n-are nicio relevanta cand vine vorba de iubire.
Trecutul e trecut, nu trebuie amestecat cu prezentul si viitorul.
Poti sa fi avut si mii de relatii, dar asta nu te face mai putin "valoros" pentru o persoana cat timp totul a fost in trecut.
Chiar crezi ca toti oamenii mai in varsta sunt si mai maturi mintal si relatiile nu se destrama la varste mai inaintate? Te inseli amarnic.
Adevarat, dupa ce depasesti o anumita varsta stii sa judeci mai bine si ai mai multe sanse ca relatia sa reziste in timp, dar asta nu-ti ofera garantia ca nu se va destrama.

| anonimg a răspuns (pentru Adyy5):

Când este vorba să facă ce le place, oamenii așează foarte frumos lucrurile.
Numai că lucrurile nu stau chiar așa. Fiecare despărțire afectează capacitatea omului de a iubi.
Sunt mult mai multe lucruri, dar nu mai am timp acum să vorbesc despre ele (copii, stabilitate, caracter, incredere, bucurie, familie).

| Lioana a răspuns:

Cât de îndrăgostită ai fost de primul băiat la inceput? Dacă la fel de mult ca de al doilea e posibil ca povestea sa aibă același final.
Ești îndrăgostită cu adevărat de acest al doilea băiat? Cât de mult? Îl vrei pentru o viață sau doar pentru o vreme? Nu te gândi la relații sexuale până când nu ești sigură ce vrei. Și apoi ai grija, că tu poți să devii sigură pe iubirea ta pentru el și să te părăsească el pe motiv că i-a plăcut alta mai mult.

| vic1998 a răspuns:

Tu trebuie să simți dacă el e cel care merită să fie primul și dacă ești pregătită pentru o astfel de experiență.
Să îți spun eu cum e cu uitatul la alți băieți: iubitul tău, cel despre care vorbești mai sus este ca o floare. O floare care a fost crescută cu iubire și grijă în inima ta, iar ceilalți băieți la care eventual te-ai uita sunt doar buruienile care cresc în jurul floarei din inima ta. Ce se va întâmpla cu buruienile care au crescut? Le vei rupe pentru că sunt doar niște buruieni, adică orice pasiune ți-ai face pentru alt băiat, îți va trece cu timpul, iar ce se va întâmpla cu floarea din inima ta? Vei avea grijă în continuare de ea, adică tot la iubitul tău vei trage după ce vor dispărea pasiunile pentru alți băieți. Nu merită să alegi alți băieți pentru care ai doar o pasiune sau doar o imaginație în loc să rămâi lângă iubitul tău. Amintește-ți că buruienile cu timpul dispar pentru că sunt rupte, dar o floare bine îngrijită și crescută rămâne mereu o floare. Dacă ai ceva stabil și frumos cu un om, să nu-l strici pentru alți oameni pentru că crede-mă, în ziua de azi e greu să găsești un om alături de care să poți trăi fericită.