| MinnieMouse1999 a întrebat:

Am o intrebare!
Mama unui prieten de-al meu este bolnavă de cancer si nu stiu cum sa fac sa intru in vorbă cu el despre asta, nici măcar nu stiu daca e adevarat ca este bolnavă (asa am auzit).Îmi e jenă sa il întreb deoarece in ultimul timp nu ne mai vorbim asa de des...Si daca as spune asa ceva poate va fi mai rau.CE SA FACCCCCC?
Ca sa nu il supăr, sa devenim din nou prieteni si sa incerc sa il ajut (daca e adevarat ca mama lui e bolnavă de cancer).

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Ești de apreciat ca ești altruista și vrei sa fii alături de el. Pur și simplu vorbește cu el, orice subiect și vezi ce îți zice el.Dar aplica sfatul,, grabnic la ascultate, încet la vorbire,, adică fii un bun ascultător.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Il poti suna, sau îi trimiti un mesaj pe watsap, il poti intreba ce face, si sigur el o sa i ti spună despre mama lui, din nefericire in ziua de azi toti au cancer, nu scapă nimeni, dar il poti incuraja prin faptul ca te interesezi de el, tu esti fată nu? S ar bucura sa te audă, m ai ales daca si el tine la tine, intreaba l cum se simte mama lui, tu ce varsta ai?

| MinnieMouse1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da,sunt fata si am 12 ani si nu sunt iubita lui, prietena lui (sau cel putin eram)

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu prea ai cum sa-l ajuti...iar daca el nu te mai baga in seama, este pentru ca nu-si doreste sa fie deranjat.
Nu stiu cum sunt altii, dar eu am trecut prin pierderea tatalui, mamei si a sorei, toti 3 cu cancere si nu mi-a trebuit nimeni, am vrut sa fiu singura si m-am izolat de lume. Simteam ca ma obosesc si ma epuizau discutiile cu ei... de aceea i-am ocolit multa vreme.
Cine m-a iubit, mi-a respectat durerea si m-a lasat in pace.
Asa ca, te sfatuiesc sa-ti vezi de drumul tau si sa nu-l deranjezi, poate chiar vrea sa fie singur!

| untu a răspuns:

Spune-le ca esti alaturi de el in asemenea momente grele, dar trebuie multa rugaciune pentru vindecarea mamei si sa scape de cancer cu bine!

| Betty12345678 a răspuns:

Nu il intreba asa direct, incearca sa il convingi ca esti de incredere. Pune-te in locul lui.La momentul oportun iti va spune, e un subiect delicat, fie el adevarat sau nu.

| ElenaWerman a răspuns:

Mai bine incearca sa te apropii iar de el si lasa-l sa ti se destainuie singur. Cand o sa simta ca trebuie sa-ti zica, o sa-ti zica. Daca e adevarat sau nu e adevarat, tu fi acolo langa el daca ii esti prieten adevarat.