| AlinaMereuta a întrebat:

Bună am o intrebare pentru voi.De ce unii parinti fac diferența între copii? Copilul care e marginalizat ce ar trebui sa facă în cazul asta? Dacă unul e preferat mai tare ca altul, de ce totuși așteptări au tot de la cel marginalizat? De ce nu I spun ca nu l plac și iubesc de la început ba chiar sa plece din casa?

3 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Pentru că unii părinți nu pot să iubească ambii copii la fel, din păcate. Nu îi spun pentru că nu vor să îl rănescă sau poate pentru că nu își dau seama că fac o diferență. Cred că cel care se simte marginalizat trebuie să le spună asta părinților, cu tot ceea ce are pe suflet.

| 1997onur a răspuns:

Sincer nu stiu de ce fac separatism uni părinți nu-i bine ce fac greșesc enorm dar nu-și dau seama

| Anamaria9916 a răspuns:

Nu cunosc sentimentul deoarece sunt singură la părinți. Tatăl meu a vrut o "o grădiniță întreagă", dar mama nu. Ea a spus că nu crede că poate iubi în mod egal 2 copii așa că preferă să se dedice complet doar unuia. Eu cred că a fost o gândire corectă. Din nefericire nu multă lume gândește la fel. Probabil mulți părinți nu își pun problema asta înainte de a-și face copii. E firesc să ai un preferat. Cred că și noi, în calitate de copii suntem mai atașați, chiar dacă nu recunoaștem, de unul din părinți, important e să nu îl faci pe celălalt să nu simtă diferența asta, să nu se simtă marginalizat.