| CATALINA_2773 a întrebat:

Buna!
Am o mare neliniste in suflet.Pe 4 nov am facut avort, am avut prima menstruatie pe 13 decembrie.Astazi suntem in 24 ianuarie si nu am avut inca cea de a doua menstruatie. Mi-am luat un test de sarcina in urma cu o saptamana, iar rezultatul a iesit negativ.Ma gandeam sa mai astept macar o saptamana poate va veni, dar ma gandesc daca va fi posibila o noua sarcina. A mai avut cineva experienta asta? ma poate lamuri cineva?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai avut vreun contact sexual neprotejat, poate fi sarcina, fiindca dupa avort sunt frecvente ovulatiile multiple. Daca ai facut intrerupere de sarcina pe 4 nov, tinand cont de abstinenta minima impusa, inseamna ca ti-ai inceput viata sexuala cel mai devreme pe 17 decembrie. Cu menstra pe 13 decembrie, primul test concludent putea fi facut pe 19 ian din prima urina de dimineata. Daca l-ai facut asa si e negativ, scade mult riscul de sarcina. Oricum, trebuie sa-l mai repeti, tot din prima urina de dimineata. Daca iese tot negativ, o sarcina este aproape imposibila, dar inseamna ca faci o complicatie post-avort si trebuie sa te vada un ginecolog, de preferat cel care ti-a facut avortul.

| Flav a răspuns:

Deci ai avut cu copil nedorit iar acum ai emotii ca din nou o sa ai ''burtoaca''. Cum vine asta, dupa ce ti se intampla o data, OARE nu e cazul sa te protejezi? Stii cum e vorba aia, prima oara e intamplare, a 2-a oara e deja...cine naiba va mai intelege!

| ytalyanu a răspuns:

Normal dupa intreruperea de sarcina nu trebuie sa ai relatii intime cel putin 6 saptamani pentru refacerea ta scumpo, daca esti insarcinata din nou e nasol pentru ca trebuie sa mergi iar sa faci avort si ai toate sansele ca pe viitor sa nu mai poti face copii, ai grija de tu

| Pissy a răspuns:

Du-te la un ginecolog pentru control.Si ca sa ai mai multe raspunsuri, pe viitor pune intrebarea la categoria "Dragoste si sex" happy

Răspuns utilizator avertizat
| nufiiraulasamasainvatsieu a răspuns:

Catalina, de obicei dupa un avort, corpul tau reactioneaza aiurea pentru ca a fost derutat mai intai de sarcina, iar apoi de intreruperea de sarcina. In general dureaza intre 3-6 luni ca totul sa revina la normal si corpul tau sa inteleaga ce s-a intamplat. Intr-adevar cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog sau daca crezi ca e mai ieftin, du-te la un cabinet de analize medicale si cere sa ti se recolteze sange pentru un test de sarcina. Ai grija pe viitor. Eu am suferit un avort spontan, in urma cu un an. Prima menstruatie am avut-o dupa 2 luni, dar depinde de la femeie la femeie. Multa sanatate