| alalal a întrebat:

Am o mare problema peste care nu pot sa trec. Vreau sa imi dati un sfat mai ales din partea fetelor doresc. Am o prietena de vreo 2 luni la munca cu care m-am apropiat mai mult, am povestit foarte multe si chestiuni chiar si descuti intime care nu le povestesti cu oricine.Din greseala era sa o despart de prietenul ei, intr-o zi m-a suparat si i-am trimis pe Facebook meesenger un mesaj de genul"lasa-ma in pace, ignorama pentru ca imi faci mai mult rau" ceva de genul. problema este ca prietenul ei avea parola ei de Facebook si a vazut mesajul si va dati seama ce a crezut baiatul, ea m-a sunat si mi-a spus, ma si jignit oarecum.I-am explicat si baiatul a inteles in schimb ea este suparata pe mine, ma ignora, ma evita.Eu nu pot sa nu ma ganesc la ce s-a intamplat aproape zilnic si chestia aceasta dureaza de o luna. Vreau sa mai ajutati si sa im spuneti ce sa fac in acest caz Nu am curaj sa ii spun nimic, nu stiu cum poate sa reactioneza Fata are 24 ani. eu am 26 ani! Multumesc...

Răspuns Câştigător
| Li200La a răspuns:

La 24 fetele încep sa își clădească visuri, sa își imagineze ca își vor găsi sufletul pereche. Făcând asta i ai dat impresia ca era îi ruinezi toate visurile. Îți propun sa vorbești cu băiatul respectiv și sa îi spui întreaga poveste. Dacă tine la prietena ta sigur va încerca să te ajute. Dacă nu vrea apelează la prieteni comuni. Orice ar fi nu renunța la ea. Sun o, dai mesaje....Chiar dacă ea spune ca nu te mai vrea în preajma nu știu cum eram când eram mici și chiar dacă nu voiam sa facem un anumit lucru ne doream ca mama sa ne mai piseze ca sa zic asa

| alalal explică (pentru Li200La):

I-am dat mesaje si i-am spus tot ce am avut de spus, ca nu am avut nici cea mai mica intentie si asa mai departe, nu mi-a raspuns. Ziua urmatoare am intrebat-o daca mai este suparata pe mine, ea a raspuns "Da, ca ma enervezi, nu intelegi nimic" eu i-am mai spus ca nu am vrut sa se intample asa iar ea a raspuns "Nu e vorba de asta, pui prea multe intrebari". Ce crezi ca ar putea fi? Cu sa procedez in continuare? nu vreau sa o sufoc, sa par stresant, disperat dupa aceasta situatie!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu prea poti face nimic, deja ai facut mai mult decat trebuia si ai provocat durere in relatia ei.
Vezi-ti de drum, respecta-i relatia si stai departe de ea!
Oricum, relatia cu colega de servici, mai ales ajungand sa discutati probleme intime, nu era normala, mai ales ca ea nu-ti era iubita tie, deci, acolo a fost o greseala mare din partea amandorura.

Cauta-ti o fata care-i singura si incepe o relatie cu ea!
Si fii mai reparte retras si resceptuos cu colega de servici, tratand-o ca orice alta colega de servici, simplu si rece.

| ShadedCanvas a răspuns (pentru Violleta2022):

Aparent sfaturile impartasite la 2a.m au un dozaj de intelepciune.
Dupa cum ai mentionat, "Eu nu pot sa nu ma ganesc la ce s-a intamplat aproape zilnic" o dai in extreme'. Asta nu se mai afla la nivelul unei relatii amicale si punct.Acum,nu spun sa-ti tratezi colegii de servici "simplu si rece", nu te opreste nimeni din a inretine discutii de natura cotidiana cu, colegii, dar nu o da in sentimentalisme cu o femeie aflata intr-o relatie intima cu un alt barbat.Dar da, incearca sa nu le alterezi viata cuplul mai mult decat ai facut-o deja; chiar daca fara intentii rele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ShadedCanvas):

Nu inteleg unde bati cu sfaturile de la 2 am?! Fii mai explicit!

| ShadedCanvas a răspuns (pentru Violleta2022):

Ah,e simplu; fara intelesuri ascunse.Nu stiu daca raspunsurile sunt publicate instantaneu sau intai aprobate(pe urma afisate), dar, eu am comentat in jurul orei 8:40, pe cand raspunsul tau a fost " acum 6 ore ".A fost doar un fel de-a spune, scuza confuzia te rog.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ShadedCanvas):

Se pare ca nu stii, dar pe forumul asta suntem din toate colturile globului. Eu de exemplu, locuiesc in Australia, avand o diferenta de fus orar de 7 ore inaintea Romaniei, deci, ora 2am a Romania, corespunde cu ora 9am a Australiei.

Cat despre raspunsuri, da, sunt publicate "aproape" instantaneu, cu diferenta de cateva secunde, dupa ce atingi butonul de "raspunde".

| ShadedCanvas a răspuns (pentru Violleta2022):

Da,era si varianta asta.
In orice caz, multumesc de lamurire.

| danay72 a răspuns:

E important sa vorbești cu ea și sa îți ceri scuze. Multe probleme apar din cauza ca nu comunicam. De aceea discuta sincer cu ea.Dar vorbeste-i cu respect, asa cum ai vrea sa ți se vorbească ție. Tot ce vreți sa va faca vouă oamenii, faceti-le și voi la fel.

| WaterDrop a răspuns:

Ai procedat destul de imatur pentru varsta ta si i`ai dovedit ca nu se poate increde in tine.Nu mai fa nimic, las`o asa si pe viitor ai grija in ce te bagi si cum procedezi.Mai ai de lucrat la tine.

| aj3k16lm a răspuns:

Oricum asta a pornit prost de la bun inceput, imi pare rau sa iti spun. Sa ai „descuti intime" din prima luna cu o fata, e intotdeauna un pas gresit. Poate ti se pare semn de incredere, insa o fata calculata nu va discuta niciodata ceva intim atat de rapid, tinand cont ca are prietene fete cu care sa faca asta, si are totusi un iubit. Intr-adevar, cel mai bine ar fi sa iti vezi de drumul tau, si sa iti inveti lectia din asta. Pentru ca a fost vina ta, te-ai pierdut cu firea, si esti constient de asta. Incearca sa nu mai pui atat de mult suflet, fi matur. Si mai de graba, cauta o persoana singura, data viitoare. Poate vei reusi chiar sa o faci sa fie a ta, si nu vei mai avea altceva de stricat, decat relatia dintre voi doi. happy