| Leili a întrebat:

Am o mica intrebare. Dar mai intai sa va explic care este problema. Am un prieten cu care vorbesc in fiecare seara la telefon mult timp. Am inceput sa vorbim de vreo trei saptamani si s-a ajuns la a ne simpatiza reciproc. Cel putin el asa a spus, ca poate sa zica ca-i sunt pe plac. Ideea e urmatoarea. Odata am iesit cu o prietena si m-a sunat si el intre timp. I-am zis ca sunt cu o amica si de acolo el a inceput cu chestii de genul "Cum o cheama? Imi faci si mie cunostinta cu ea? Nu-i frumos sa iti cunosc si eu prietenele?". Nu am inteles daca a incercat sa ma faca geloasa sau e altceva la mijloc. Daca aduc vorba de vreun prieten sau orice baiat se schimba putin. Chiar se ajunge uneori sa aduc vorba de plictiseala si in momentele astea spune chestii de genul" Da vorbeste cu prietenul ala al tau de care spuneai ca iti place sau ca te place. De ce nu iesi daca te plictisesti? (intrebare la care eu ii raspundeam ca nu am cu cine si el aducea vorba de baieti de parca nu putea sa spuna de vreo prietena).
Ne intelegem bine oricum si ne place sa vorbim unul cu celalalt. Sunt curioasa intr-o privinta. Ar fi semne de gelozie? Sau de fapt nu ma place si pur si simplu ii place sa ma enerveze? Cand aduce el vorba de fete o face anume ca sa vada daca sunt geloasa? Pentru ca de multe ori ma intreba sau pur si simplu spunea ca sunt geloasa.

Poate ma puteti ajuta spunand si cateva semne prin care pot sa imi dau seama din felul in care vorbeste cu mine ca este adevarat cand spune ca ma place sau cand e gelos.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt semne că el se joacă.

| Leili explică (pentru sadrian46):

Adica nu e nimic?

| sadrian46 a răspuns (pentru Leili):

Nu vreau să spun că nu e nimic, nimicuța. El a ales să se distreze pe socoteala ta. să îți impună deja standarde de comportare, ce să faci, ce să nu faci. Nu ai de unde să știi cât e joacă, farsă și cât nu. E o joacă în care el tinde să domine. Asta e părerea mea.

| Dalmore a răspuns:

E dus, dă-i jet până nu e prea târziu.

| Speranta12 a răspuns:

Pare un om foarte gelos si posesiv. El dejs nici nu e intr-o relatie efectiva cu tine, dar deja face fite de gelozie. Vai ce replici de disperat are. Da-l naibii de grandoman. Eu n-as sta cu unul de alta oricat de multe cuvinte dulci ti-ar scrie. Te va tine sub papuc mocanul ala.

| ciocolatamaruie4 a răspuns:

Voi nu sunteti intr-o relatie, iar el iti face lucruri de avest gen? Eu zic sa renunti la o astfel de persoană. Pare a fi gelos si posesiv, iar intr-o relatie aceste aspecte se pot amplifica. Gelozia si posesivitatea sunt "ingredientele" unei relatii toxice. Va ajunge sa se victimizeze ca sa te faca pe tine sa te simti vinovata. Cam asa se intampla in acest tip de dragoste posesiva.
Esti tanara! Altul la rand!
Numa' bine!

| Leili explică (pentru ciocolatamaruie4):

Multumesc mult pentru sfat