| UnnicataTa a întrebat:

Am o mica mare problema.
Sunt intr-o relație de 6 ani cu cineva, insa mi-am dat seama ca viata de relație strânsa și de familie nu este pentru mine. As dori sa ma despart de el, el însă nu doreste asta... el o ia ca pe o gluma-_- i-am spus ca nu doresc sa mai am o relație și ca mi-am dat seama ca nu mai am sentimente pentru el și ca as vrea sa am o viata libera...
As putea sa plec dar a2a problema este ca el sta la mine acasă și sa îl dau afara pe usa nu as putea face căci nu ma lasă inima și nu am suflet rău. Ma poate ajuta cu ceva idee? Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa plece nu are de ales. Ii dai un termen pana gaseste chirie o luna sau 2 daca e. Acum cu virusul nu ai ce sa-i faci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ai o discuție serioasă cu el pe tema aceasta este unica soluție.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te gândești bine, dacă vrei să dai cu piciorul la o relație de atâția ani.
Vorbește cu el, fii sinceră.

| Sofer a răspuns:

6 ani din viata e mult. Nu va mai iubiți la fel?

| JicaContra a răspuns:

Il dai afara pe usa!
daca chiar ai incercat SERIOS sa vorbesti SERIOS cu el si nu ai cu cine vorbi, nu te ia in serios, orice ai spune, atunci nu numai ca nu ai alta solutie decat sa il dai afara, dar chiar ai stat prea mult cu asa un om, si TREBUIE sa iti vezi de viata ta cat mai curand asa ca TREBUIE sa il dai afara!

VIATA E SCURTA, ti-ai irosit deja 6 ani din viata, NU MAI IROSI NICI UN MOMENT!
nu inseamna ca ai suflet rau, insa cineva mi-a dat un sfat candva:
"cand e vorba de interesul tau, trebuie sa fii un pic de BITCH (un pic de jigodie), altfel sunt multi care abia asteapta sa iti manance seminte in cap"
se pare ca la tine se potriveste perfect!

| danutzu96 a răspuns:

Esti sigura 100% ca vrei asta?

| sopranaCadaverica a răspuns:

Sincer, mi-e mila de baiatul asta. Nu meriti sa fii iubita, sa se faca sacrificii in numele tau.
De ce l-ai mai acceptat 6 ani langa tine? Nu datorita sentimentelor ai ales sa fii langa el sau pentru ce? Si acum, dupa 6 ani, asa, deodata, iti repugna, nu mai simti nimic-nimic? Nici atasament?
Gandeste-te ca nu suntem facuti sa traim singuri pe veci. La un moment dat vei dori un partener de viata stabil. Amantii n-or sa te stearga la fund la 80 de ani.
O relatie trainica sa stii ca se mentine cu IMAGINATIE, cu efort, sacrificiu. Daca nu ai macar imaginatie, sa faci in asa fel incat 3 zile la rand sa nu semene una cu alta in relatia ta, daca nu va stimulati reciproc, nu invatati impreuna, nu comunicati, nu va dati spatiu (cand simtiti, e bine sa luati pauze uneori si de la sex, si de la intrevederi - uneori) n-o sa-ti mearga nici o relatie.

| UnnicataTa explică (pentru sopranaCadaverica):

Nu stiu ce ai înțeles tu aici... dar am zis și repet: nu caut relații sexuale sau aventuri, iar sa fiu libera nu înseamnă exact asta. Eu m-am referit la faptul ca din cauza la multe probleme pe care le am avut in relație ne am răcit unu de altul reciproc. El întotdeauna a fost o fire rece. Nici odată nu a fost romantic. mereu eu trebuia sa fac primul pas și sa las de la mine ca orgoliul lui e prea mare. faptul ca el înainte nu era asa. cand ne-am cunoscut el era in Romania, eu stau în Germania (aici m-am nascut) si de când l-am adus la mine in Germania s-a schimbat foarte mult. el e primul meu iubit (de aici am tras concluzia ca nu doresc alte relatii) si nu-mi place ca el îmi interzice multe chestii
Nu îmi acorda libertatea. eu nu vreau sa ma duc la alți barbati și nici nu vreau sa ma ***. doresc doar sa fiu libera sa vorbesc cu cine doresc, sa mananc ce doresc, sa călătoresc unde doresc fata ca cineva sa îmi pună un stop în fata și sa ma tine ca la închisoare. Iar eu când ii zic ca vreau sa ne despărțim el nu ma ia în serios.
Asa ca mai gândește odata de cine sa iti fie milahappy

| florin926481f a răspuns:

Dar ce e pentru tine daca nu viata de familie? Sa umbli cu 100 de barbati?
Gandeste te cum se simte el ca i ai dat sperante 6 ani si acum il oarasesti pe motivul ca vrei sa fi libera.

| Anee1667 a răspuns:

Trebuie să înțelegem fiecare om în parte.
Fiecare dintre noi are un caracter și o personalitate diferită, nu poți reține din timpul unei persoane dacă nu mai simți, dacă nu iubești și cel mai important dacă nu o vezi și în viitor lângă tine.
Nu o să te judec, pentru că nu mi se cuvine acest drept, însă pot să te sfătuiesc așa cum știu eu mai bine.Pentru a te implica profund într-un rol principal într-o viață de familie, ai nevoie să simți că ești pregătită, să simți că te poți implica întotdeauna și mai presus de toate să te simți fericită în timp ce faci aceste lucruri.
Poate o să regreți faptul că ai renunțat sau poate că o să regreți faptul că ai continuat să te amăgești pe tine și omul tău, gândindu-te că mai târziu vei aparte de o fericire mai mult temporară decât definitivă.
Indiferent de cât timp ați petrecut împreună, de câte amintiri aveți și pentru câte lucruri ați muncit împreună, nu poți ține un om lângă tine dacă consideri, că nu mai aveți absolut nimic de împărțit.
Încearcă să abordezi din nou această discuție, într-o admosferă mult mai serioasă, explică-i, spune-i despre ce simți și lasă-i timp pentru a reuși să- și facă ordine printre gânduri.
Nu va fi ușor, dar nici nefericirea ta în propria relație nu este ușoară. Suntem oameni, avem vise, dorințe, speranțe, păreri și presus de toate avem timp pentru a experimenta toate aceste etape ale vieții: adolescența, maturitatea, libertatea, viața de familie și bătrânețea lângă omul fără de care nu- ți poți închipui că poți trăi.
Vei trece prin toate în egală măsură, vei avea fericirea pe care ți-o dorești și în prim plan și omul tău va avea viața dorită alături de persoana potrivită.

| Anee1667 a răspuns (pentru Anee1667):

Vei avea parte*

| UnnicataTa explică:

Am uitat sa adaug: el de 2 ani a început sa ma ignore si sa mi zica il sufoc ca să ii mai las spațiu. asta am făcut, el mi-a greșit cu multe chestii și m-a făcut sa cred ca e un om rece... el nu a fost niciodată genul acela romantic, și el mai mult prefera sa stea pe balcon sa fumeze decât sa stea cu mine. De aceea m-am distanțat și eu de el și mi-am dat seama ca viata de relație nu e pentru mine. Insa nici nu doresc sa am aventuri sau sa fiu cu altcineva. Îmi place sa fiu libera și sa vorbesc cu cime vreau, sa călătoresc când vreau, sa mananc ce vreau. nu ma interesează viata sexuala mai deloc.